Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
18 Maj, 2018 - 13:49

Gdzie jeść każdego dnia: na mieście czy w domu – co się bardziej opłaca?

Mariola Krzyżak

Gdzie jeść: na mieście czy w domu? Jakie korzyści przyniesie każde z rozwiązań? Co się bardziej opłaca pod względem finansowym? Dowiedz się już teraz!

Proste pytanie, ale odpowiedź dla każdego będzie inna: gdzie jeść? Coraz więcej Polaków decyduje się na spożywanie posiłków na mieście. Jest to najczęściej podyktowane brakiem czasu na przygotowywanie dań w domu lub po prostu zamiłowaniem do wybranej kuchni, której dania nie zawsze potrafimy odtworzyć samodzielnie. Dużo osób twierdzi także, że takie rozwiązanie jest tańsze.

Jak więc sytuacja wygląda w praktyce? Gdzie zjeść, by było smacznie, tanio i zdrowo? Na mieście czy w domu?

Gdzie jeść – domowe zacisze kontra miejska przestrzeń

Odpowiedź na takie pytanie będzie zależała przede wszystkim od naszych preferencji. Zwolenników jednej i drugiej opcji nie brakuje, a każdy z nich posiada mocne argumenty przemawiające za swoją racją.

Nie można więc jednoznacznie stwierdzić kto wybiera lepiej. Można jednak przyjrzeć się bliżej pewnym czynnikom, które przechylają szalę zwycięstwa na jedną ze stron. Pojedynek czas zacząć!

Runda I: Cena

Jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę podczas podejmowania decyzji o tym gdzie jeść jest kwestia finansowa. Wielu z nas jest przekonanych o tym, że posiłki przygotowywane w domowym zaciszu będą kosztować znacznie mniej, niż w przypadku stołowania się na mieście. Czy tak faktycznie jest?

Prowadzący na YouTube kanał Dla Pieniędzy pokusili się o sprawdzenie takiego twierdzenia w praktyce. Ich wynik nie pozostawia złudzeń – jedzenie w domu pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, zwłaszcza, jeżeli popatrzymy na nasze wydatki w skali miesiąca czy roku.

Wyniki testu przeprowadzonego przez youtuberów wykazały jednak ciekawą zależność: jeżeli jesteśmy singlem, to koszty jedzenia na mieście nie będą przewyższać aż tak bardzo jedzenia w domu.

Samodzielne przygotowywanie posiłków wymaga poświęcenia czasu, a jak powszechnie wiadomo: czas to pieniądz. Prowadzący słusznie więc zaznacza, że jeżeli jesteśmy w stanie zarobić więcej w czasie kiedy musielibyśmy gotować, to rachunek końcowy może okazać się podobny.

Przy okazji koszty jedzenia na mieście wydają się znacznie bardziej atrakcyjne w przypadku singli. Kupowanie produktów potrzebnych do przygotowania dania dla jednej osoby często może skutkować marnowaniem żywności, gdyż samodzielnie nie będziemy w stanie zjeść wszystkiego przed upływem terminu przydatności.

Dowiedz się więcej: Jak ograniczyć marnowanie żywności w domu >>

Gdzie jeść każdego dnia: na mieście czy w domu - oszczędzanie na żywności

Runda II: Czas

Wspomniany wyżej czas również odgrywa istotną rolę w podejmowaniu decyzji o tym gdzie jeść. Szybki i tani obiad można przygotować w domu pod warunkiem, że potrafimy gotować i planować zakupy tak, by wystarczały one na kilka potraw.

Dowiedz się więcej: Jadłospis tygodniowy sposobem na oszczędzanie? >>

Niedrogie, dobre jedzenie na mieście pozwoli nam natomiast na zaoszczędzenie naszego cennego czasu, którego potrzebujemy przecież nie tylko na samo gotowanie, ale także na zrobienie zakupów (co często wiąże się ze staniem w długich kolejkach), jak i posprzątanie po kuchennym bałaganie i pozmywanie naczyń.

W takiej kwestii więcej plusów wydaje się posiadać opcja stołowania się w restauracjach i stołówkach.

Gdzie jeść każdego dnia: na mieście czy w domu - kanapka na mieście

Runda III: Co na obiad?

Pytanie, które wielu osobom spędza sen z powiek. Przygotowywanie posiłków w domu wiąże się z precyzyjnym planowaniem dań tak, by móc zaoszczędzić czas na zakupach.

Jeżeli jednak nie potrafimy organizować naszej diety w ten sposób i często brakuje nam pomysłów na to, co moglibyśmy przyrządzić, to jedzenie na mieście może okazać się dla nas dużym ułatwieniem. W podawanym nam menu posiadamy już gotowy spis potraw, więc decyzja zapada znacznie łatwiej.

Dowiedz się więcej: Co na obiad – 11 smacznych i szybkich propozycji >>

Gdzie jeść każdego dnia: na mieście czy w domu - gotowanie

Runda IV: Walory smakowe

Dania przygotowywane w domowym zaciszu mogą być smaczne, a nawet wykwintne. Potrzeba jednak do tego odpowiednich umiejętności.

Nie wszyscy jednak możemy pochwalić się zdolnościami kucharskimi, dlatego często mając ochotę na coś pysznego, zdajemy się na profesjonalizm kucharzy. Wybierając się do ulubionej restauracji czy stołówki serwującej obiady domowe mamy pewność, że przygotowane tam dania będą palce lizać!

Gdzie jeść każdego dnia: na mieście czy w domu - doprawianie dań

Reasumując nasz pojedynek: jedzenie na mieście z pewnością wygrywa w wielu kwestiach, jednak jedno jest pewne – to przygotowywanie posiłków w domu pozwoli nam na zaoszczędzenie pieniędzy!

Dowiedz się więcej: Ciekawe pomysły na obiad niedzielny dla rodziny >>

Jedzenie na mieście – czy można zaoszczędzić?

Jeżeli nie potrafimy odmówić sobie przyjemności stołowania się na mieście, ale jednocześnie chcemy zminimalizować koszty takiej praktyki warto pamiętać o kilku kwestiach. Świetnie opisała je Magda z bloga finansenaobcasach.info.

Istnieje bowiem kilka prostych sposobów, które pozwalają na ograniczenie wydatków. Jednym z nich jest korzystanie z licznych promocji dostępnych w restauracjach, barach czy stołówkach. Warto na nie polować i dopytywać o nie kelnerów.

Jeżeli lubimy jeść w konkretnym miejscu, to być może będzie istniała możliwość uzyskania karty stałego klienta.

Opcją zmniejszającą koszty może być także jedzenie na dowóz. Wiele portali zrzeszających dostawców kusi klientów atrakcyjnymi zniżkami, które pozwolą nam w perspektywie czasu na ograniczenie wydatków.

Gdzie jeść każdego dnia: na mieście czy w domu - jedzenie na dowóz

Gdzie jeść? Jedzenie w domu – to się opłaca!

Skupiając się jedynie na czynniku finansowym, jedzenie w domu będzie zdecydowanym zwycięzcą! Nawet wybierając tańsze restauracje czy polując na promocje nie jesteśmy w stanie zaoszczędzić tyle, co podczas samodzielnego przygotowywania posiłków w domu.

Różnica ta rośnie proporcjonalnie w stosunku do liczby domowników – singiel może być w stanie płacić porównywalnie zarówno na mieście, jak i w domu, jednak im większa rodzina, tym taniej jest przy własnym stole.

Należy jednak pamiętać, że tanie jedzenie we własnych czterech kątach będzie także zależało od kilku czynników:

  • dokładne planowanie – wszyscy doskonale wiemy, że wychodzenie na zakupy bez listy konkretnych produktów często kończy się zapełnieniem koszyka niepotrzebnymi rzeczami, które niestety w ostateczności lądują w koszu na śmieci.
    Aby uniknąć takiej sytuacji należy więc planować z tygodniowym wyprzedzeniem nasze posiłki. W celu jak największego zminimalizowania kosztów warto organizować naszą dietę tak, by dany produkt mógł być wykorzystany do końca, np. w dwóch kolejnych daniach;
  • zapasy w domowej spiżarni – w swojej kuchni zawsze warto mieć kilka produktów na zapas, które pozwolą na przygotowanie dania w momencie, w którym nie będziemy mogli zrobić świeżych zakupów. W ten sposób będzie łatwiej uniknąć pokusy wyjścia na miasto w sytuacji, kiedy lodówka nie jest zapełniona najnowszą dostawą;
  • gotowanie większej ilości na raz – tańszą opcją w wielu przypadkach może być przyrządzenie większej ilości dania, które wystarczy także na kolejny dzień. Zupa na obiad kolejnego dnia będzie smakować jeszcze lepiej, a my będziemy mieć pewność, że kupione produkty się nie zmarnowały;
  • kupowanie w promocji – znacznie więcej promocji na jedzenie można znaleźć w supermarketach niż w restauracjach. Karty klubowiczów czy kupony z gazetek i aplikacji pomogą nam w znacznym ograniczeniu wydatków, co jeszcze bardziej zwiększy różnicę cenową w stosunku do jedzenia na mieście.

Dowiedz się więcej: Zakupy grupowe sposobem na oszczędzanie >>

Gdzie jeść każdego dnia: na mieście czy w domu - wspólne gotowanie

Gdzie jeść, by było taniej? Odpowiedź brzmi: w domu! W kwestii finansowej z pewnością znacznie lepszym wyborem będzie stołowanie się we własnych czterech kątach. Nie oznacza to jednak, że dla wszystkich będzie to najlepsza opcja. Jedzenie na mieście również ma wiele plusów, które dla wielu z nas będą znacznie ważniejsze niż zaoszczędzone pieniądze.

ZOBACZ RÓWNIEŻ