Michał Nielub
Michał Nielub
25 Lut, 2018 - 03:00

Gdzie do Chorwacji na urlop – najpiękniejsze miasta turystyczne

Michał Nielub

Gdzie do Chorwacji na wakacje? Jest to stosunkowo duży kraj i jednocześnie bardzo urozmaicony. Warto poznać najciekawsze miejsca na urlop: Dubrownik, Rovinj, Split i Makarska to doskonałe propozycje. Poznaj również inne miasta, takie jak Labin czy Korcula. Zobacz, gdzie warto spędzić urlop w Chorwacji!

Gdzie do Chorwacji na urlop, aby wyjazd można było uznać za strzał w dziesiątkę? Wszystko zależy od naszych upodobań, gustu, a także tego, w jaki sposób lubimy spędzać wolny czas i jak najbardziej lubimy odpoczywać. Chorwacja oferuje coś dla każdego – zarówno pasjonat sportu, miłośnik historii, amator imprez czy wielbiciel natury znajdzie coś dla siebie. Poniżej prezentujemy opis najciekawszych miast – przekonaj się, które będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

Wczasy w Chorwacji – jak je spędzić?

Gdzie do Chorwacji można się wybrać? Na to pytanie nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. Wszystko zależy od konkretnej osoby, jej gustu oraz preferencji urlopowych. Podróż do tego kraju może być wielopłaszczyznowa.

Można być w Chorwacji wielokrotnie i za każdym razem odkrywać coś nowego w tym przepięknym kraju. Poznawanie Chorwacji najlepiej rozpocząć od turystycznych miast.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – mało znane miejsca, które Cię zauroczą >>

Istria – najbliżej z Polski

Najbliżej położonym regionem w Chorwacji, w stosunku do Polski,  jest Istria. Z tego względu jest to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów przez Polaków. Znajduje się tu wiele ciekawych miast godnych zobaczenia. Baza turystyczna również stoi tu na naprawdę wysokim poziomie, dzięki czemu istnieje możliwość znalezienia idealnego noclegu czy miejsca, w którym serwowane dania w pełni spełnią nasze oczekiwania.

Jeżeli na wczasy jedziemy własnym autem, to z pewnością warto zaplanować wycieczki objazdowe po Chorwacji. Dzięki temu zobaczymy naprawdę wiele interesujących miejsc w dość krótkim czasie.

Gdzie do Chorwacji na urlop - Istria

Labin (Istria) – raj dla miłośników architektury

Istria pod względem zabytków wyróżnia się bogactwem architektury z czasów rzymskich. Pasjonaci historii odnajdą interesujące ich atrakcje szczególnie w mieście Labin. Składa się ono z dwóch części – położonego na wzgórzu Starego Miasta oraz nowszej dzielnicy Podlabin.

Dzięki temu spacer po Labinie jest wycieczką po żywym muzeum architektury. Początki starszej miasta części sięgają 285 roku, zaś w miarę rozwoju powstawały nowe rozwiązania architektoniczne. Dzięki temu im dalej odchodzimy od Starego Miasta, tym nowsze zabytki widzimy – XV-wieczne bramy miejskie, loggia z XVII wieku, pałace z renesansowymi zdobieniami i barokowymi fasadami herbów rodowych.

To wszystko sprawia, że Labin jest idealnym miejscem dla osób doceniających dziedzictwo kulturowe, które rozwijało się na przestrzeni wieków.

Dowiedz się więcej: Chorwacja z dziećmi – TOP 11 niesamowitych atrakcji >>

Gdzie do Chorwacji na urlop - Labin

Rovinj – chorwacka Wenecja

Z kolei Rovinj wyróżnia się zabudową nawiązującą do architektury Wenecji. W szczególności dotyczy to całego układu urbanistycznego, jak i poszczególnych zabytków. Przykładowo z portu widoczna jest dzwonnica przy kościele św. Eufemii, która wyraźnie inspirowana jest wenecką dzwonnicą św. Marka.

Warto nadmienić również, że w Rovinj znajduje się jeden z największych kompleksów naturystycznych FKK Valalta (Valalta Naturist Camp). Miłośnicy naturyzmu będą zachwyceni tym miejscem!

Ponadto wybierając to miasto jako miejsce na spędzenie urlopu, możemy jednocześnie wybrać się na zwiedzanie prawdziwej Wenecji, do której promy odpływają każdego dnia.

Gdzie do Chorwacji na urlop - Rovinj

Dalmacja – piękna pogoda, bogata historia, niesamowite plaże

Największym obszarem w Chorwacji jest Dalmacja. Wyróżnia się pięknymi i historycznymi miastami, tutaj również dostępne są najbardziej piaszczyste chorwackie plaże.

Jednak to nie wszystko, bo Dalmacja to również miejsce, w którym możemy zaznać sportów wodnych, poznać życie kulturowe lub poimprezować w pubach. Właśnie taki urlop zapewni nam Chorwacja – wakacje z pewnością pozostaną zapamiętane na długo!

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Pakostane – co warto zobaczyć? >>

Gdzie do Chorwacji na urlop - Dalmacja

Miasto dla każdego: Dubrownik

Dubrownik jest jednym z najbardziej znanych chorwackich miast, a jednocześnie jednym z najdalej oddalonych od Polski. Słynie z charakterystycznej zabudowy Starego Miasta wraz z architekturą nabrzeża, które w całości zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ponadto charakterystyka tego miasta sprawiła, że nakręcono w nim wiele scen do popularnego serialu produkcji HBO pt. „Gra o Tron”.

Dowiedz się więcej: Dubrownik: Zabytki, które musisz zobaczyć >>

Dubrownik to przede wszystkim gratka dla miłośników historii i architektury. Do najciekawszych zabytków należy średniowieczny układ urbanistyczny w Starym Mieście, na który składają się m.in. fortyfikacje w niemal niezmienionym kształcie od XVII wieku, dwa forty poza murami, a także wszystko to, co znajduje się wewnątrz murów. Na szczególną uwagę zasługują m.in. główna ulica Stradun, Pałac Rektorów, barokowy kościół św. Błażeja oraz wiele innych zabytków.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić >>

Gdzie do Chorwacji na urlop - Dubrovnik

Split – Chorwacja na przestrzeni wieków

Nie tylko Dubrownik zasłynął jako sceneria do serialu „Gra o Tron”. Wiele scen nakręcono również w mieście Split. Jednym z najciekawszych zabytków jest tutaj Pałac Dioklecjana, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To właśnie w jego piwnicach wykonano zdjęcia, w których Daenerys ma swój tron w Meereen, a także osadzono miejsce przetrzymywania jej smoków.

Zwiedzając Split warto zwrócić uwagę również na wiele innych zabytków, którymi m.in. są: brama pałacowa Porta Aurea, świątynia Jowisza czy kościół św. Franciszka. Bogactwo zabytków, w tym wielowiekowe obiekty, świadczą o bogatej i burzliwej historii Splitu.

Dowiedz się więcej: Split: Zabytki, które musisz zobaczyć >>

Pasjonaci wieków minionych będąc w tym mieście, mogą obcować z historią sięgającą jeszcze III oraz IV wieku naszej ery. Początki Splitu związane są bowiem z osadnictwem Starożytnej Grecji.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji – TOP 11 >>

Gdzie do Chorwacji na urlop - Split

Gdzie do Chorwacji na plażę? Makarska!

Riwiera Makarska jest miejscem, które słynie z kilometrowych plaż. Słoneczna pogoda w letnich miesiącach jest tutaj gwarantowana, dzięki czemu możemy bez przeszkód zażywać zarówno kąpieli w morzu, jak i tych słonecznych.

Wszystko dzięki panującemu tutaj klimatowi śródziemnomorskiemu, a ponadto warto wiedzieć, że Riwiera Makarska jest najcieplejszym miejscem w całej Chorwacji. Średnioroczna temperatura wynosi 20 stopni Celsjusza, zaś w okresach letnich waha się pomiędzy 23 a 27 stopni.

Stolicą tego regionu jest miasto Makarska – największy kurort turystyczny, do którego na wczasy w Chorwacji przyjeżdża średnio 100 tys. osób rocznie. Sama miejscowość posiada bogatą bazę noclegową, zaś wokół dwóch wysadzanych palmami promenad znajdują zróżnicowane punkty gastronomiczne.

Po zmroku tętni tutaj bogate życie nocne w miejscowych pubach i dyskotekach. Warto przy tym zaznaczyć, że samo miasto cieszy się wysokim poziomem bezpieczeństwa (stopień przestępczości jest tutaj bardzo niski).

W wolnej chwili zaś możemy skorzystać z połączenia promowego, by udać się na zwiedzanie pobliskich wysp chorwackichHvar oraz Brac.

Gdzie do Chorwacji na urlop - Makarska

Południowa Dalmacja to także Korcula

Warto wiedzieć, że do Chorwacji należy również ponad 1 200 wysp, z czego ponad 60 jest zamieszkałych. Jedną z nich jest górzysta Korcula z największym miastem, noszącym taką samą nazwę.

Ten teren może poszczycić się bogatą historią, ponieważ samo osadnictwo ludzkie datuje się na okres mezolitu, zaś w VI wieku p.n.e. osadę założyli tam Grecy z Korfu. Z tego powodu największe miasto tej wyspy, Korcula, oferuje do zwiedzania wiele antycznych zabytków. Turyści mogą podziwiać m.in. średniowieczne mury obronne i założenia urbanistyczne, które zachowały się w dobrym stanie po dzień dzisiejszy.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Wyspy, które skradną Twoje serce >>

Gdzie do Chorwacji na urlop - Korcula

Marina – chorwackie miasteczko, które zachwyca

Piaszczyste plaże, porty do cumowania żaglówek, tradycyjna kuchnia dalmatyńska – takie atrakcje dostępne są również poza dużymi, wszystkim znanymi kurortami turystycznymi. Proponujemy więc wczasy w Marinie.

Chorwacja to kraj dający możliwość wypoczywania w rozmaity sposób, nawet w trakcie jednej podróży. Ta usytuowana w pobliżu Trogiru niewielka miejscowość to przede wszystkim kurort turystyczny, a także port.

W tym niewielkim miasteczku znajduje się prawie 100 miejsc do cumowania, co sprawia, że cieszy się ona dużą popularnością wśród żeglarzy. Spędzając tutaj swój urlop, można skosztować także tradycyjnej dalmatyńskiej kuchni oraz skorzystać z piaszczystych plaż.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Trogir – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca >>

Gdzie do Chorwacji na urlop - Marina

Gdzie do Chorwacji pojechać, by nie żałować spędzonego w niej urlopu? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób wolimy wypoczywać. Jest to kraj oferujący wiele walorów, dzięki czemu każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy preferujesz zwiedzać, żeglować czy wylegiwać się na plaży – wszystkie te możliwości dają wczasy w Chorwacji. Warto przy tym pamiętać, że pogoda nie bywa tam tak kapryśna, jak w Polsce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ