ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
12 Gru, 2019 - 16:29
Czy gdański rynek akademików jest gotowy na studentów?

Czy gdański rynek akademików jest gotowy na studentów?

ARTYKUŁ PARTNERA

W poprzednim roku akademickim studiowało w Polsce niemal 1,3 mln studentów, a akademiki uczelni prywatnych i publicznych są w stanie zakwaterować zaledwie niecałe 10% z nich. Jak obecnie wygląda gdański rynek akademików i w jaki sposób znaleźć wymarzone studenckie lokum?

Chronicznie mało miejsca w państwowych domach studenckich

Każdego roku w domach studenckich zmniejsza się liczba wolnych miejsc. W poprzednim roku akademickim 2018/2019 krajowe uczelnie dysponowały 126 tys. miejsc noclegowych, tym samym zapewniając swoim studentom 3% miejsc mniej niż we wcześniejszym roku akademickim. Co więcej, w znakomitej większości przypadków domy studenckie oferują warunki o skrajnie niskim standardzie i wyposażeniu, które spełnia jedynie podstawowe potrzeby studiujących osób.

W 2017 roku w Polsce działało łącznie 397 uczelni wyższych, z czego 6,5% z nich zlokalizowanych było w województwie pomorskim. Sam Uniwersytet Gdański należy do 10 największych uczelni w kraju, zapewniając edukację niemal 24 700 studentom. Ogólny rozkład domów studenckich w województwie pomorskim wynosił ok. 7 tys., przy czym niemal wszystkie z dostępnych lokali studenckich oferowane były przez państwowe ośrodki.

Jak widać, zgodnie z powyższymi danymi opublikowanymi przez Metropolitan Investment w 2019 roku w raporcie „Rynek Prywatnych Akademików w Polsce” gdańscy studenci muszą mierzyć się z chronicznie małą ilością dostępnego miejsca na rynku publicznych akademików. Do tego dochodzi kwestia niskiego standardu lokali oraz konieczności poradzenia sobie z formalnościami związanymi z przyznaniem kwaterunku. Być może lepszym rozwiązaniem dla świeżo upieczonych studentów okażą się prywatne akademiki?

Prywatne akademiki w Gdańsku – remedium na niski standard i brak miejsca?

Rynek prywatnych akademików w Polsce to obecnie nowa, jednak dynamicznie rozwijająca się nisza komercyjnych nieruchomości, która obecnie ma zaledwie 5% udziału w ogólnej liczbie miejsc noclegowych dla studentów.

Na przekór malejącej liczbie miejsc w państwowych domach studenckich prywatne akademiki oferują coraz więcej przystępnych cenowo i nowoczesnych lokali studenckich, które rokrocznie zaspokoją coraz większy popyt na zakwaterowania studenckie.

Nowoczesne prywatne akademiki gwarantują studentom komfortowe warunki, szeroką ofertę pokoi, łazienki i aneksy kuchenne w pokojach oraz mnóstwo udogodnień – m.in. Wi-Fi, TV, sprzątanie pokoju, dostęp do sal multimedialnych, klimatyzacji, a niekiedy oferują nawet własną ofertę żywieniową.

Na początku roku w województwie pomorskim rozkład liczby prywatnych akademików wynosił zaledwie 8,2%. Aktualnie w Gdańsku w budowie znajdują się 3 prywatne akademiki, a kolejne 6 inwestycji jest w fazie planowania. To największa liczba budowanych i planowanych prywatnych akademików spośród wszystkich dużych miast w Polsce.

Gdzie szukać studenckich miejsc noclegowych w Gdańsku oraz województwie pomorskim? Sprawdź akademiki w Gdańsku z Bookistry i bądź na bieżąco z rynkową ofertą zakwaterowania dla studentów!

ZOBACZ RÓWNIEŻ