Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
24 Kwi, 2017 - 11:30
Gaz, diesel czy benzyna - co się bardziej opłaca?

Gaz, diesel czy benzyna – co się bardziej opłaca?

Urszula Stanisławska-Hunek

Stojąc przed wyborem samochodu rozważamy różne marki, modele i koszty utrzymania. Nie mniej ważny jest wybór silnika – zatem co lepsze – gaz, diesel czy benzyna?

Wybierając samochód dostosowany do swoich potrzeb należy najpierw poznać wady i zalety różnych rozwiązań. Poniżej prezentujemy cechy samochodów, które pomogą zdecydować się co jest lepsze: gaz, diesel czy benzyna.

Zalety i wady diesla

Auta z silnikiem diesla przede wszystkim spalają mniej paliwa. Przykładowo, gdy samochód benzynowy pali około 9l/100km, diesel zużyje około 6l/100km. Szczególnie korzystnie wygląda to przy cenach na stacjach paliwowych, ponieważ ON jest zazwyczaj kilkanaście/kilkadziesiąt groszy tańszy od Pb.

Silniki te przetrwają też dużo więcej kilometrów, dlatego są szczególnie polecane osobom, które dużo podróżują. Do jego wad należy możliwość usterki, która często zdarza się przy nowszych silnikach z turbosprężarką. Do tego diesel dużo wolniej się nagrzewa i dlatego nie warto kupować go do jazdy jedynie po mieście na krótkich trasach. Nie można nie wspomnieć także o cenie tych samochodów. Niestety te z silnikiem diesla są sporo droższe.

Dowiedz się więcej: Kupno i sprzedaż samochodu – przewodnik >>

A co z silnikiem benzynowym?

Taki silnik ma dużo prostszą konstrukcję i usterki są tańsze w naprawie. Wyższe spalanie paliwa i jego nieco wyższa cena może odstraszyć niektórych kierowców. Jednak przy zakupie auta benzynowego będzie ono sporo tańsze od jego wysokoprężnego odpowiednika. Nowoczesne silniki o małej pojemności i dużej mocy często ulegają usterkom, dlatego nie warto ich wybierać. Samochody te doskonale jednak sprawdzają się na krótkich trasach.

Dowiedz się więcej: Komisy samochodowe – to musisz wiedzieć >>

Diesel czy benzyna? A może oszczędny gaz?

Samochody z instalacją LPG są przede wszystkim tanie w eksploatacji. Właściciele diesli i benzyniaków zawsze patrzą z zazdrością na tablicę informacyjną z cenami paliw. Dodatkowo, na trasie 100 km można zaoszczędzić około 40% kosztów paliwa w porównaniu do Pb.

Silniki gazowe emitują też dużo mniej spalin. Do minusów zalicza się zmniejszony bagażnik o butlę gazową. Koszt instalacji LPG również nie należy do najtańszych i może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Szczególnie w dużych miastach utrudnieniem będzie parkowanie – silniki LGP mają zakaz wjeżdżania do podziemnych parkingów.

Dowiedz się więcej: Benzyna do diesla, czyli pomyłka przy tankowaniu – co robić? >>

Nowoczesny samochód elektryczny

Rozważając wybór pomiędzy samochodami typu diesel czy benzyna warto rozpoznać jeszcze jedno dostępne rozwiązanie. Samochody elektryczne są coraz częściej spotykane na ulicach.

Do ich zalet zalicza się tańszą eksploatację i ekologiczność. Rzadko ulegają usterkom, ponieważ mają prostą konstrukcję i mało części, które mogą się popsuć. Dużym minusem jest ich cena.

Samochody elektryczne są nadal mało popularne, dlatego niełatwo jest znaleźć używany samochód elektryczny. Za to nowy samochód bardzo szybko traci na wartości. W zimie przy temperaturze -20°C ich zasięg na jednym ładowaniu spada aż o połowę.

Dowiedz się więcej o wadach i zaletach samochodów elektrycznych >>

Diesel czy benzyna?

Stojąc przed takim wyborem musimy zastanowić się, jak będziemy użytkować nasz samochód. Jeśli dojeżdżamy do pracy kilkadziesiąt kilometrów, lepszy będzie silnik diesla. Gdy najczęściej wybieramy się nim tylko po zakupy, a na dłuższe trasy jeździmy sporadycznie – weźmy benzynę. Samochód z LPG sprawdzi się u osób, które cenią sobie przede wszystkim oszczędność.

Dlatego, jeśli nie wiesz co wybrać – gaz, diesel czy benzyna – rozpisz sobie wszystkie za i przeciw. To pozwoli dokonać racjonalnego wyboru, z którego z pewnością będziesz zadowolony.

ZOBACZ RÓWNIEŻ