RynekPierwotny.pl
RynekPierwotny.pl
14 Wrz, 2020 - 13:43
Fotel uszak

Uszak w roli głównej – patent na modny salon

RynekPierwotny.pl

Nie ma chyba osoby, która choć raz nie widziała uszaka – w salonie babci, na imprezie rodzinnej u koleżanki czy w katalogu nowoczesnych aranżacji wnętrz.

Fotel uszak jest meblem ponadczasowym i uniwersalnym, cenionym i kochanym przez każdego domowników. W czym tkwi jego urok i dlaczego staje się wyznacznikiem modnego i komfortowego wnętrza?

Fotel uszak – charakterystyka

Fotel typu uszak jest bardzo charakterystyczny. Jego szczególną cechą jest wysokie oparcie, zakończone „uszami”, które ukrywają osobę siedzącą w fotelu. Zazwyczaj są to meble masywne i dość szerokie, choć zakończone niepozornymi i cieniutkimi, drewnianymi nóżkami. Obicie uszaka powinno być miękkie w dotyku i komfortowe. Najczęściej wykorzystuje się:

  • welwet,
  • sztruks,
  • welur,
  • len lub płótno,
  • tkaniny sztuczne.

Koniecznie uszak musi mieć także wysoką i miękką poduchę, dzięki której długie sesje z ulubioną książką lub filmem nie będą problematyczne. Tym samym bez obaw można go użyć nawet w aranżacji nowoczesnej czy minimalistycznej, które wyróżniają się wysoką funkcjonalnością poszczególnych elementów wyposażenia. Uszak z całą pewnością jest niezwykle funkcjonalny.

Uszak – jakie stylizacje są najmodniejsze?

Uszak może pojawić się w niemal każdej stylizacji. Ten rodzaj mebla sprawdza się zarówno w aranżacjach klasycznych czy retro, jak i nowoczesnych i minimalistycznych. Wystarczy jedynie zmienić kolor obicia czy materiał wykonania nóżek.

Do nowoczesnych wnętrz bardzo często obniża się oparcie tak, by kończyło się w górnej części pleców osoby siedzącej. Dzięki temu fotel wydaje się mniejszy i skromniejszy. Zamiast zwykłych, drewnianych nóżek, można także wybrać fotel obrotowy na metalowej, błyszczącej podstawie. Standardowo także uszaki posiadają podłokietniki. Czasem jednak można spotkać modele, które ich nie mają. Są także bardziej stonowane.

Rodzajów uszaków jest bardzo wiele. Niektóre lepiej sprawdzają się we wnętrzach boho, inne bardziej w salonach w stylu francuskim. Pamiętajmy przede wszystkim, że choć uszaki są stosunkowo uniwersalne, to jednak zawsze trzeba zwracać uwagę na spójność aranżacji.

Fotel uszak jako centrum modnego salonu

Uszaki są niezwykle reprezentacyjne. Ich masywność i okazałość sprawiają, że rzucają się w oczy już przy samym wejściu do salonu. Warto wykorzystać tę cechę i stworzyć dzięki niemu miejsce centralne pomieszczenia, wokół którego będzie się toczyć życie domowników.

Uszak świetnie zestawia się z sofą o podobnym charakterze. Taki komplet umiejscowiony w okolicy biblioteczki, telewizora czy barku będzie zachęcał do spędzania wolnego czasu na miękkich i wygodnych poduchach. Nie bez powodu także uszaki mają tak kolorowe obicia. Dość powszechnymi barwami są:

  • pomarańczowy,
  • cytrynowy,
  • musztardowy,
  • limonkowy,
  • granatowy.

Dzięki temu wyróżniają się i stanowią bardzo ciekawy kontrapunkt kolorystyczny dla pozostałego wyposażenia wnętrza. Niezwykle modne ostatnimi czasy stają się także uszaki patchworkowe, które powstają ze strzępków różnych, kolorowych tkanin. Takie fotele wprowadzają więcej życia i radości do salonu. Warto umieścić na nich dekoracyjne poduszki, pledy czy koce, które będą podkreślać charakter pomieszczenia i z pewnością nie zostaną przegapione – właśnie dzięki uszakowi.

Uszak w duecie, czyli symetria jest piękna

W niewielkich salonach niemożliwe może być zestawienie uszaka z okazałą i dużą sofą lub kanapą. Rozwiązaniem jest wówczas zakup dwóch, identycznych foteli, które zostaną umiejscowione po dwóch stronach stolika kawowego, w centralnym punkcie pokoju. Będą stanowić idealny duet dla samotnie mieszkającej pary lub singla. Zaproszenie gościa do tak komfortowego salonu z pewnością zostanie docenione.

Komplet wypoczynkowy koniecznie musi znaleźć się w centralnej części pomieszczenia. W zależności od końcowego stylu aranżacji, warto uzupełnić go o dywanik – delikatną plecionkę lub gruby i puszysty dywan. Obok może znaleźć się dekoracyjna lampa podłogowa lub ozdobny kredensik czy barek.

Miejsce na uboczu z uszakiem

Fotel uszak nie tylko stanowi doskonały element dekoracyjny salonu w niemal każdym stylu aranżacyjnym. To także bardzo wygodny i komfortowy mebel, w którym można oddać się ulubionej lekturze, szydełkowaniu czy zwyczajnie zażyć drzemki. Wystarczy umieścić go w rogu salonu, tuż obok biblioteczki i dekoracyjnej lampy stojącej. Uzyskamy tym samym kącik relaksacyjny o niezwykłym uroku.

Uszak pomoże nam przezwyciężyć napięcie mięśni pleców i nóg – szczególnie jeśli zestawimy fotel z podnóżkiem o identycznym obiciu. Obok koniecznie musi stanąć stolik kawowy. Wystrój kącika mogą uzupełnić dekoracyjne poduszki lub galeria zdjęć czy obrazków.

Fotel uszak jest meblem, który pasuje niemal do wszystkiego – zarówno do nieco spartańskich warunków, jak i do bardzo bogatego stylu glamour. Umiejętnie dobierając materiał obicia, sposób wykonania czy dodatki, można stworzyć wnętrze wyjątkowe, dekoracyjne i komfortowe zarazem. Nie bez powodu jego popularność sięga XVII-wiecznej Francji i Anglii. Warto wykorzystać jego zalety, a z pewnością salon stanie się centrum życia całej rodziny.

Zobacz również