Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
27 Lut, 2019 - 00:00

Najpopularniejsze firmy ubezpieczeniowe OC – gdzie ubezpieczyć samochód?

Katarzyna Zet

Zanim kupisz ubezpieczenie komunikacyjne, sprawdź, które firmy ubezpieczeniowe OC cieszą się największą popularnością wśród klientów!

Każdego roku właściciele samochodów muszą zmierzyć się z podobnym problemem – gdzie wykupić obowiązkową polisę OC, aby jej koszt nie uderzył zbyt mocno po kieszeni. Ponieważ na polskim rynku działa wiele konkurujących ze sobą towarzystw ubezpieczeniowych, można do woli przebierać w ofertach. Poniżej przedstawiamy firmy ubezpieczeniowe OC, które są najczęściej brane pod uwagę przy zakupie polisy, a ich oferty są prezentowane w popularnych porównywarkach OC.

Najpopularniejsze firmy ubezpieczeniowe OC w Polsce

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu OC możemy dzisiaj kupić w jednej z kilkunastu firm ubezpieczeniowych. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

1. PZU

PZU S.A. jest największą i jednocześnie najstarszą instytucją ubezpieczeniową w Polsce (historia firmy sięga 1803 r.). Ze względu na długie tradycje firma cieszy się dużym zaufaniem wśród klientów, którzy doceniają łatwy dostęp do jej usług – można z nich skorzystać za pośrednictwem przeszło 3000 oddziałów i agentów.

Osoby szukające OC, mogą także kupić ubezpieczenie PZU online. Podstawowa polisa PZU Auto OC może być rozszerzona o dodatkowe usługi np. Zieloną Kartę.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie OC online czy u agenta – co wybrać?

 

2. Aviva

Aviva S.A. działa w Polsce od 1992 r. Należy do Grupy Aviva, która wywodzi się z Wielkiej Brytanii, gdzie jest liderem na ubezpieczeniowym rynku już od niemal 300 lat. Firma oferuje swoje usługi także m.in. w Kanadzie, Francji, Włoszech, Irlandii oraz Singapurze.

W Polsce Aviva obsługuje 3 mln klientów, a w świadczeniu usług pomaga jej ponad 2 tys. agentów oraz internetowy serwis MojaAviva, umożliwiający zakup ubezpieczenia online.

Można tu kupić również ubezpieczenie Aviva OC – oferowane jest zarówno w wersji podstawowej, jak również w pakiecie z ubezpieczeniem AC, NNW, czy Assistance. Jeśli chodzi o firmy ubezpieczeniowe OC, Aviva znajduje się obecnie w czołówce najczęściej wybieranych ubezpieczycieli w Polsce.

 

3. Warta

Warta S.A. to firma ubezpieczeniowa o polskich korzeniach – powstała na gruncie działającego od 1920 r. Towarzystwa Reasekuracyjnego WARTA S.A. w Poznaniu. Choć dzisiaj jej akcjonariuszami są ubezpieczyciele z Niemiec (Grupa Talanx) i Japonii (Meiji Yasuda), Warta wciąż dba o swój polski charakter. Do firmy należy też popularna marka ubezpieczeń HDI (patrz niżej).

Jeśli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, klienci mogą skorzystać z oferty Warta OC Komfort, które obejmuje m.in. usługę OC Szybka Wypłata. Polisy OC Warta nie kupimy online – możemy jednak za pośrednictwem strony internetowej zostawić dane kontaktowe i zaczekać na telefon od agenta.

4. AXA

Ubezpieczenie OC AXA oferowane jest przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. – jedną z 5 spółek należących do Grupy AXA, działającej w Polsce od 2006 r. Firma należy do potężnego francuskiego koncernu ubezpieczeniowego, który działa na niemal wszystkich kontynentach na świecie w 62 krajach.

Ubezpieczenie AXA OC oferowane jest solo lub w atrakcyjnych pakietach i można je kupić albo u agentów firmy, albo przez Internet za pośrednictwem serwisu AXADirect.

 

5. MTU

Wymieniając najpopularniejsze firmy ubezpieczeniowe OC w Polsce, nie sposób pominąć Grupy Ergo Hestia. To jedno z największych towarzystw ubezpieczeniowych w naszym kraju, które powstało w 1991 r. w Sopocie. Ubezpieczenia majątkowe, w tym ubezpieczenia komunikacyjne, oferowane są przez firmę pod kilkoma markami:

  • MTU,
  • MTU24.pl,
  • You Can Drive,
  • YU!,
  • Ergo Hestia.

Porównywarki ubezpieczeń OC online najczęściej prezentują oferty MTU oraz You Can Drive, czyli marek oferujących ubezpieczenia w systemie direct (przez Internet). W MTU OC proponowane jest dla wszystkich klientów, natomiast marka You Can Drive specjalizuje się w oferowaniu ubezpieczeń dla osób młodych poniżej 30. roku życia.

Dowiedz się więcej: Najtańsze OC dla młodych kierowców

 

6. Generali

Działająca w Polsce od 1998 r. grupa Generali należy do międzynarodowego koncernu ubezpieczeniowego Assicurazioni Generali S.p.A. z siedzibą we Włoszech. Firma ceniona jest za szeroki wybór nowoczesnych produktów ubezpieczeniowych, które można nabyć nie tylko u agenta, ale także w wygodny sposób przez telefon lub online.

W Generali OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych proponowane jest w wersji podstawowej oraz w specjalnych pakietach np. OC 360°, które dodatkowo zapewnia wypłatę odszkodowania do określonej kwoty ubezpieczonemu, nawet jeśli to on jest sprawcą kolizji.

 

7. UNIQA

UNIQA TU S.A. to kolejny przykład na to, że najbardziej cenione firmy ubezpieczeniowe OC często mają polskie korzenie i należą do znanych międzynarodowych marek. UNIQA TU powstała na gruncie polskiego Zakładu Ubezpieczeń i Reasekuracji POLONIA S.A., którego w 2000 roku przejął austriacki ubezpieczyciel Uniqa Internationale Beteiligungs-Verwaltungs GmbH.

Jeśli zastanawiamy się, gdzie ubezpieczyć samochód, w UNIQA znajdziemy różne warianty OC – od podstawowej OC Mini po bardziej rozbudowane pakiety np. OC Maxi z dodatkowym Assistance, czy OC Mega z Assistance i NNW. Możemy je kupić u agenta lub przez telefon. Warto też wiedzieć, że UNIQA oferuje wyjątkowo wysokie zniżki OC za bezszkodową jazdę – nawet do 80%.

8. Link4

Link4 TU S.A. to pierwsze w Polsce towarzystwo ubezpieczeń, które zaczęło proponować klientom ubezpieczenia direct. Firma powstała w 2003 roku i przez pewien czas należała do brytyjskiej grupy ubezpieczeniowej RSA Insurance Group. W 2014 roku została włączona do Grupy PZU S.A.

W Link4 podstawą oferty są tanie ubezpieczenia samochodu. OC kupimy tu online zarówno w wersji podstawowej, jak i pakietowej np. z AC, dodatkowym ubezpieczeniem szyb, z Assistance Opony i Samochodem Zastępczym itp.

9. Allianz

Allianz to nazwa europejskiej firmy ubezpieczeniowej wywodzącej się z Niemiec, która działa w 70 krajach na całym świecie. W Polsce marka pojawiła się w 1997 roku i dzisiaj obsługuje przeszło 2 milionów klientów.

Ubezpieczenie OC oferuje jedna ze spółek Grupy Allianz, TUiR Allianz Polska S.A. Można je kupić u agenta, bądź całkowicie online w serwisie Allianzonline.

 

10. HDI

HDI to znana na całym świecie marka ubezpieczeń, pod którą w Polsce sprzedawane są produkty TUiR Warta S.A. Wynika to z przejęcia HDI przez niemiecką grupę Talanx, która stała się również głównym akcjonariuszem Warty.

W HDI kupimy ubezpieczenie OC komunikacyjne w różnych wariantach do wyboru – m.in. jako zwykłe OC oraz w pakiecie OC Turbo z dodatkowymi usługami np. Assistance.

11. InterRisk

InterRisk TU S.A. to towarzystwo ubezpieczeniowe należące do austriackiej grupy ubezpieczeniowej Vienna Insurance Group. W Polsce firma działa od 1993 roku i aktualnie obsługuje około 2 milionów klientów indywidualnych i firmowych.

Choć InterRisk nie reklamuje się w mediach tak intensywnie jak inne firmy ubezpieczeniowe OC, jest znana i ceniona na polskim rynku. Szukając korzystnego OC samochodu, warto rozważyć jej ofertę, na którą składa się zarówno polisa w wersji podstawowej, jak i atrakcyjne pakiety, w tym kompleksowy Pakiet Auto obejmujący aż 12 rodzajów ochrony.

12. Gothaer

Jeśli interesują nas dobre firmy ubezpieczeniowe OC, to z pewnością podczas wyboru oferty powinniśmy wziąć pod uwagę firmę Gothaer TU S.A. Jest ona obecna na polskim rynku już przeszło 20 lat, choć wcześniej działała pod nazwą PTU S.A. – nową nazwę zyskała po przejęciu jej przez niemiecką Grupę Gothaer.

Firma oferuje ubezpieczenie OC w wersji podstawowej z Auto Assistance, a także umożliwia dokupienie do niego szereg różnych ubezpieczeń dodatkowych np. ubezpieczenie szyb, opon czy bagażu.

13. Proama

Proama to marka ubezpieczeniowa działająca w Polsce od 2011 roku, która od niedawna jest częścią Grupy Generali. Obsługuje około 1 miliona klientów i jest jedną z najszybciej rozwijających się firm ubezpieczeniowych w naszym kraju.

W Proama ubezpieczenie OC możemy kupić tradycyjnie u agenta lub online. W ramach podstawowej polisy OC firma proponuje również Zieloną Kartę oraz Assistance Wypadkowe. W Proama można liczyć na wysokie zniżki za bezszkodową jazdę – do 70%.

Dowiedz się więcej: Najtańsze OC bez zniżek – jak i gdzie szukać?

Wymienione wyżej firmy ubezpieczeniowe OC są najpopularniejsze wśród klientów szukających polisy w korzystnej cenie. Warto zauważyć, że każda z nich oferuje obowiązkowe ubezpieczenie OC nie tylko w podstawowej wersji, ale również w różnych pakietach pozwalających zyskać dodatkową ochronę.

A gdzie najtaniej OC można kupić w tym roku? Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – cena OC zależy od różnych czynników, a najlepszym sposobem na tanie OC jest porównanie ofert jak największej liczby firm.

ZOBACZ RÓWNIEŻ