ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
27 Cze, 2018 - 09:12

Firma na palecie, czyli cechy dobrych wózków paletowych

ARTYKUŁ PARTNERA

Czy wiesz, czym odznaczają się dobre, praktyczne wózki paletowe? Trwałość i wygoda pracy to podstawa. Dowiedz się więcej na ten temat!

Wykonujemy odmienne zawody i pracujemy w różnych miejscach. Wiemy, na czym polega specyfika naszej pracy, jakie są jej wady i zalety. Warto pomyśleć, jak niektóre z tych wad wyeliminować i poprawić swój komfort w pracy.

Z danych Głównego Urzędu Statystyczne wynika, że Polska liczy około 38 mln mieszkańców. Mniej więcej połowa Polaków to ludzie, którzy pracują zawodowo. Ponad 11% z nas zajmuje się rolnictwem, ponad 30% pracuje w przemyśle, reszta – czyli około 60% – znajduje zatrudnienie w tzw. usługach.

Każdy potrzebuje mniej lub bardziej zaawansowanych technologicznie narzędzi oraz urządzeń. Jakich? To wynika oczywiście ze specyfiki firmy, w której pracujemy. Ale tym, co przydaje się niemal w każdej branży i ułatwia pracę zatrudnionym w niej ludziom są specjalistyczne wózki.

Paleta za paletą

Jedne z najpopularniejszych wózków to takie do przewożenia palet z towarem. Wózki paletowe są najczęściej ręczne, choć coraz częściej pojawiają się na polskim rynku również bardziej nowoczesne modele z napędem elektrycznym.

Podstawową funkcją, jaką mają spełniać wózki paletowe, jest transport ładunków na krótkich odcinkach i podnoszenie ich na wysokość nie większą niż kilkadziesiąt centymetrów. Udźwig wózka paletowego to najczęściej nie więcej niż 2 500 kg. To różni go od wózka widłowego, które może przewozić bardzo ciężkie ładunki i podnosić je na duże wysokości.

Wózki paletowe najczęściej są używane w sklepach, magazynach, hipermarketach, w firmach spedycyjnych i przewozowych. Istnieje wiele rodzajów tego typu wózków: standardowy wózek paletowy ręczny, wózki paletowe z wagą, wózki paletowe nożycowe, a także wózki paletowe elektryczne.

Trwałe, wygodne i ciche

Jaki powinien być wózek paletowy? Przede wszystkim musi być trwały – najlepiej wykonany z dobrej gatunkowo stali i z trwałymi łączeniami. Jego szerokość powinna umożliwiać swobodne przejechanie przez drzwi, wjechanie i wyjechanie z windy oraz manewrowanie w często bardzo wąskich przejściach.

Dobrze byłoby również, aby cała konstrukcja była składana; dzięki temu wózek nie będzie zajmował niepotrzebnie miejsca, gdy nie będzie używany. Jeśli już znajdziemy składany wózek, nie zapomnijmy sprawdzić, czy jego rozłożenie i złożenie jest łatwe i szybkie.

Warto również przyjrzeć się kołom. Koła z pojedynczą rolką nadają się do niezbyt ciężkich ładunków, które będą przemieszczane na równym podłożu. Koła z podwójną rolką sprawdzają się do transportu ciężkich ładunków na nierównych podłożach oraz na rampach czy progach. Pozwalają też na rozłożenie ciężaru na większej powierzchni w porównaniu z kołami z pojedynczą rolką, co zapobiega uszkodzeniom podłogi i zapewnia większą stabilność.

Niektóre modele wózków paletowych są wyposażone w gumowe koła, które gwarantują cichą i płynną pracę oraz zmniejszają zużycie podłogi. Gumowe koła są także odporne na zużycie, a w razie potrzeby można je łatwo wymienić. Takie wózki ma w swojej ofercie firma AJ Produkty.

Wózki paletowe z prądem

Nowoczesne modele wózków paletowych są napędzane nie siłą mięśni ludzkich, lecz elektrycznością. Dzięki specjalnym sterownikom taki wózek jest łatwy w manewrowaniu i przydaje się zwłaszcza w małych i wąskich pomieszczeniach. Doskonale sprawdzi się przy załadunku i transporcie palet w magazynach, sklepach, warsztatach i zakładach produkcyjnych.

Między innymi firma AJ Produkty oferuje najbardziej zaawansowane technologicznie wózki paletowe elektryczne. Są one wyposażone dodatkowo w wagę, która informuje operatora o masie przewożonego towaru.

Wybierając paletowy wózek elektryczny, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie parametry, jak maksymalny udźwig, prędkość maksymalną (najczęściej do 10 km/h) i maksymalną wysokość podnoszenia.

Ważny jest również sposób sterowania. Na niektórych wózkach może usiąść operator, inne są sterowane wyłącznie z zewnątrz, przez pieszego operatora. Warto również zwrócić uwagę na czytelność i łatwość obsługi panelu sterowania.

Wózki paletowe ułatwią pracę w każdej firmie. Na rynku można łatwo znaleźć modele odpowiedniej wielkości, przystosowane do przewożenia konkretnych ładunków, trwałe i estetyczne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ