Joanna Wojnarowska
Joanna Wojnarowska
23 Sty, 2019 - 12:03
Firma bez ZUS - czy to możliwe?

Firma bez ZUS – czy to możliwe?

Joanna Wojnarowska

Jeśli chodzi Ci po głowie założenie własnej firmy, a obawiasz się składek ZUS, przeczytaj nasz artykuł. Znajdź odpowiedź na pytanie: Czy w Polsce może legalnie działać firma bez ZUS?

 

Czasy gospodarki centralnie sterowanej na szczęście są dawno za nami. Dziś każdy z nas może próbować swoich sił w biznesie. Wielu z nas paraliżuje jednak myśl o składkach, podatkach i urzędowych kontrolach. W ubiegłym roku Resort Finansów zaproponował nową ulgę ZUS dla początkujących przedsiębiorców. Wreszcie w naszym kraju może funkcjonować firma bez ZUS.

Z tego artykułu dowiesz się, jak nie płacić ZUS na starcie. Omówimy wymagania, jakie musi spełniać przedsiębiorca. Dowiemy się też, jak długo może funkcjonować firma bez ZUS i co się dzieje po zakończeniu ulgi.

Firma bez ZUS – podstawy prawne

Firma bez ZUS to potoczne określenie przywileju, który wynika z art.18. Ustawy Prawo Przedsiębiorców z dnia 06.03.2018 r. Ustawa ta nazywana jest Konstytucją Biznesu. Miała ona zrewolucjonizować i uprościć prawo gospodarcze.

Według tego przepisu prawnego,nie będzie trzeba opłacać obowiązkowych składek społecznych ZUS. Chodzi tu o składki ZUS: emerytalną, rentową, chorobową i wypadkową.

W myśl nowych przepisów przedsiębiorca nie będzie musiał zgłaszać się do tych ubezpieczeń. Firma bez ZUS to przywilej tylko dla początkujących biznesmenów. Z ulgi można korzystać przez pierwsze 6 miesięcy działalności.

Jakie warunki musi spełniać firma bez ZUS?

Firma bez ZUS nie jest niestety dla każdego. Zwolnienie przysługuje wyłącznie osobom fizycznym. Jeśli więc planujemy założyć spółkę z o.o., to nie możemy myśleć o uldze na start. Spółka z o.o. a ZUS rządzi się innymi prawami.

Dla przypomnienia, osoby fizyczne to osoby, dla których właściwa jest:

 • jednoosobowa działalność gospodarcza,
 • spółka cywilna.

Najbardziej charakterystyczną cechą tych form przedsiębiorczości jest to, że osoby fizyczne odpowiadają za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem.

Jak założyć firmę bez ZUS? Pierwszym krokiem jest rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Można to zrobić osobiście w Urzędzie Gminy lub elektronicznie.

Ponadto, firma bez ZUS może być założona przez osobę, która:

 • rozpoczyna działalność po raz pierwszy, lub:
 • nie prowadziła firmy w ciągu ostatnich 60 miesięcy (5 lat) od dnia zamknięcia lub zawieszenia poprzedniej działalności,
 • nie będzie świadczyć usług na rzecz swojego byłego pracodawcy (dotyczy okresu roku bieżącego lub poprzedzającego założenie firmy). Chodzi tu o stosunek pracy w ramach umowy o pracę.

Czy firma bez ZUS oznacza całkowity brak składek?

Niestety firma bez ZUS to w praktyce niski ZUS, a nie całkowity brak składek. Ponieważ w naszym kraju wciąż brakuje pieniędzy na NFZ, musimy dopłacać do systemu. Dlatego właściciel firmy bez ZUS nadal ma obowiązek płacić składkę zdrowotną.

Obowiązek pozostaje nawet, jeśli opłacamy już jedną składkę z innego tytułu, np. z umowy o pracę. Jest to dotkliwy obowiązek, ponieważ jest to najwyższa z wszystkich obowiązkowych składek ZUS.

Minimalna wysokość składki zdrowotnej w 2019 roku to 342,32 zł. Składki, które można pominąć w ramach firmy bez ZUS wynoszą odpowiednio: 131,76 zł, 54 zł, 16,54 zł, 11,27 zł co daje 213,57 zł ulgi.

Szczegóły zawiera tabela:

Zwolnienia ze składek w ramach firmy bez ZUS
Nieobowiązkowe składkiObowiązkowe składki
Emerytalna131,76 złZdrowotna345 zł
Rentowa54 zł
Chorobowa16,54 zł
Wypadkowa11,27 zł
Razem – zwolnienie213,57 złRazem – obowiązek345 zł

źródło: opracowanie własne autora artykułu

Podsumowując, firma bez ZUS oznacza zwolnienie z najtańszych składek. Najdroższa składka (zdrowotna) nadal jest obowiązkowa. Ponadto musimy ją opłacać od każdej aktywności zawodowej.

Jeżeli pracujemy na etacie, a na boku rozkręcamy biznes, to musimy opłacić składkę podwójnie – minimalna wysokość jednej składki w 2019 roku wyniesie 342,32 zł. Oficjalny komunikat ZUS w tej sprawie pojawił się 18.01.2019 roku.

Składkę zdrowotną opłacamy podwójnie, ale nie mamy oczywiście żadnych przywilejów z tego tytułu. Dalej czekamy w kolejkach do lekarza specjalisty.

Firma bez ZUS przez pół roku – co potem?

Warto zaznaczyć, że okres trwania ulgi jest rozliczany w specyficzny sposób.

 • Jeśli założymy działalność pierwszego dnia miesiąca, to od razu rozpoczniemy odliczanie sześciu miesięcy trwania ulgi.
 • Jeżeli wystartujemy z firmą później niż pierwszego dnia miesiąca, to odliczanie rozpocznie się dopiero od następnego miesiąca. Nie opłaca się więc zakładać firmy pierwszego dnia.

A co po zakończeniu trwania ulgi na start? Przedsiębiorca będzie dalej uważany za początkującego i będzie mógł skorzystać z innych przywilejów.

Będzie nam przysługiwał tzw. mały ZUS, czyli preferencyjne składki. Co roku ogłaszana jest wysokość obowiązkowych składek ZUS dla przedsiębiorców.

W 2019 roku składki w ramach małego ZUS-u wynoszą odpowiednio:

 • składka emerytalna – 131,76 zł,
 • składka rentowa – 54 zł,
 • składka chorobowa – 16,54 zł,
 • składka wypadkowa – 11,27 zł,
 • składka zdrowotna – 342,32 zł.

Razem zobowiązanie wobec ZUS (tzw. mały ZUS) aktualnie wynosi 555,89 zł.

Obniżone składki przysługują przez 24 miesiące od momentu wygaśnięcia ulgi w ramach Firmy bez ZUS.

Po upływie tego okresu będziemy musieli przejść na tzw. duży ZUS. To z kolei koszt w wysokości 1 316,97 zł. (w tym wliczona jest dobrowolna składka chorobowa).

Firma bez ZUS – inna możliwość

Wcześniej omówiliśmy przypadek zwolnienia ze składek dla początkujących przedsiębiorców. Co jednak, jeżeli wykorzystaliśmy ulgę na start i mały ZUS? Czy istnieje jeszcze jakiś przypadek, w którym możemy legalnie zrezygnować ze składek?

Warto wiedzieć, że składki ZUS nie są obowiązkowe dla udziałowca spółki z o.o.

Chodzi o powołanego członka zarządu, który otrzymuje wynagrodzenie wyłącznie z tytułu pełnionej funkcji. W podobnej sytuacji jest prokurent, który otrzymuje wynagrodzenie, a nie jest udziałowcem spółki.

Zwolnienie ze składek ZUS miało być wielkim ułatwieniem dla początkujących przedsiębiorców. W praktyce najdroższa składka nadal jest obowiązkowa.

Trzeba też mieć świadomość, że nieopłacanie składek oznacza, że jesteśmy poza systemem ubezpieczeniowym. Nie mamy żadnego zabezpieczenia na wypadek choroby lub wypadku. Trzeba dobrze przemyśleć decyzję o nieopłacaniu składek.

Inne podejście do składek mają młodzi ludzie, którzy mają wsparcie rodziców, a inne osoby, które już same założyły rodziny.

Przemyślmy również, jak wygląda stan naszych oszczędności. Jeśli mamy odpowiednią poduszkę finansową, to możemy myśleć o nieopłacaniu składek. Odpowiednia dla nas będzie bezskładkowa działalność gospodarcza. ZUS nie będzie nam potrzebny, wystarczy nasza poduszka finansowa. Firma bez ZUS to oszczędność 200 zł miesięcznie.

Warto mieć świadomość, że prowadzenie firmy bez ZUS jest przywilejem. Możemy z niego w każdej chwili zrezygnować i przystąpić do normalnego ubezpieczenia. Można więc przyjąć strategię nieopłacania składek na starcie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy zmienić strategię.

Z kolei firma bez ZUS w przypadku spółki z o.o. rządzi się swoimi prawami. Nie ma w tym przypadku ram czasowych, które ograniczają zwolnienie z ZUS. Jest to przywilej bezterminowy i tylko od nas zależy, jaką strategię w związku z ubezpieczeniem przyjmiemy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ