Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
25 Lip, 2018 - 02:00

Firany na metry – jak kupować i na co zwracać uwagę?

Mariola Krzyżak

W jaki sposób kupować firany na metry? Czym kierować się podczas wyboru? Dlaczego warto stosować takie rozwiązanie? Dowiedz się więcej!

Pięknie zaaranżowane okna to doskonała ozdoba każdego wnętrza. Warto więc zadbać o ich wygląd dekorując je firanami. Na rynku znajdziemy obecnie mnóstwo cudownych modeli, z których z powodzeniem będziemy mogli wybrać ten idealnie pasujący do naszego wnętrza. Jak kupować firany na metry, by pasowały do naszego domu? Na co trzeba zwracać uwagę i jak dobrać rozmiar? Odpowiadamy!

Firany i zasłony – sposób na odmienienie aranżacji wnętrza

Jeżeli chcemy w łatwy i stosunkowo niedrogi sposób odmienić charakter każdego wnętrza w naszym domu, to wystarczy zdecydować się na zakupienie nowych firan. Ozdoba okna pozwala na tworzenie wielu wyjątkowych aranżacji, które będzie można dopasować do aktualnych preferencji.

Już sama zmiana upięcia, długości czy materiału, z którego wykonano firany i zasłony może zaowocować zupełnie nowym klimatem w pomieszczeniu. Kiedy więc nachodzi nas ochota na zmianę, to zacznijmy od okna. Być może już tak niewielka ingerencja w wystrój okaże się skuteczna i satysfakcjonująca.

Firany na metry – jak kupować?

Kiedy już zdecydujemy się na zakup nowych dekoracji do naszego okna, nadchodzi moment, w którym musimy kierować się odpowiednimi zasadami, by nie popełnić błędu niweczącego nasze oczekiwania. Oto kilka wskazówek, które ułatwią dokonanie właściwego wyboru.

Wybieramy odpowiedni materiał

Zanim zaczniemy dokonywać odpowiednich pomiarów, musimy wybrać materiał, z którego mają być wykonane nasze firany na metry. Jest to niezwykle ważna decyzja, bo w dużej mierze to właśnie od tkaniny będzie zależał ostateczny wygląd naszych okien. Warto więc dokładnie się zastanowić przyglądając się naszemu wnętrzu i oceniając, jakie materiały będą pasować do niego stylistycznie. Z czego możemy wybierać?

 • Organza – jedna z najdelikatniejszych tkanin, które wyróżniają się delikatnym połyskiem. Przepuszcza niezwykle dużo światła, dlatego będzie odpowiednia w pomieszczeniach, w których nie zależy nam na zasłanianiu wnętrza.
 • Markizeta – to materiał przypominający siatkę. Można wybierać spośród modeli o różnej wielkości splotów. Jest to praktyczne rozwiązanie, gdyż tkaniny tego typu nie trzeba prasować i z powodzeniem można zawiesić ją w oknie do swobodnego wyschnięcia zaraz po praniu.
 • Żakard – klasyczne firanki do pokoju bardzo często wykonane są właśnie z żakardu. Zdobiona tkanina jest wytrzymała, nie trzeba jej prasować, a do tego przesłania dość sporo, co może być zarówno wadą, jak i zaletą.
 • Woal – swoją lekkością przypomina organzę, jednak zatrzymuje znacznie więcej promieni słonecznych. Dzięki swojej półprzejrzystości sprawdzi się w pomieszczeniach, w których chcemy ochronić się przed widokiem ludzi z zewnątrz lub potrzebujemy większego zaciemnienia.
 • Tiul – najdelikatniejsza z tkanin świetnie nadaje się do dekoracyjnych upięć z finezyjnymi drapowaniami. Doskonale wygląda także swobodnie puszczony dzięki swojej lekkości.

Oprócz doboru właściwego materiału musimy zdecydować się także na pasujący do naszych oczekiwań wzór, który pojawi się na tkaninie. Nowoczesne firany bardzo często są zupełnie gładkie, dzięki czemu można zawiesić je w oknie w każdym wnętrzu.

W nowoczesnych pomieszczeniach warto kierować się zasadą minimalizmu i zrezygnować z misternych zdobień. Jeżeli zależy nam na elegancji, sięgajmy po materiały o klasycznych wzorach. Przytulności wnętrzu mogą dodać natomiast firany na metry o miękkim, dominującym wzorku.

Dowiedz się więcej: Firanki do kuchni – najpiękniejsze wzory >>

Jak mierzyć firany na metry, by pasowały do naszego okna?

Zadaniem przysparzającym najwięcej problemów dla wielu z nas jest określenie dokładnego wymiaru, jaki powinien mieć materiał. Pozornie zmierzenie okna nie wydaje się być zbyt trudnym wyzwaniem, jednak w przypadku firanek należy dokonać pomiarów według określonych, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że materiału starczy i będzie on prezentować się w preferowany przez nas sposób. Jak dobrać rozmiar?

 • Szerokość materiału – najlepszym sposobem na określenie prawidłowej szerokości jest zmierzenie karnisza. Należy jednak pamiętać, że będzie to wartość dotycząca materiału bez marszczenia. Jeżeli chcemy powiesić firany na metry na taśmie, szerokość warto powiększyć o minimum 100%, natomiast w przypadku wieszania na kółkach – o minimum 60%.
  Wartość będzie zależała więc od tego, jak duże fale chcemy uzyskać na naszej firance. Zaleca się zastosowanie zasady, że materiał powinien mieć szerokość przynajmniej dwa razy większą niż szerokość naszego karnisza.

 • Długość firanki lub zasłony – aby wyznaczyć właściwą długość materiału musimy najpierw zastanowić się nad tym, do jakiego miejsca mają sięgać nasze firanki, np. do podłogi, parapetu czy połowy okna. Następnie bierzemy pod uwagę sposób mocowania, czyli to, czy nasza firanka będzie wisieć bezpośrednio na karniszu, na żabkach czy na kółkach. Mierzymy więc długość od końca mocowania do wybranej odległości na dole.
  Pamiętajmy, że warto dodać nieco centymetrów zarówno z góry, jak i z dołu. Należy wziąć bowiem pod uwagę np. potrzebę wykonania zakładów, co w takim przypadku wiąże się z dołożeniem minimum 10 cm z dołu i z góry.

Gadżetem, który może pomóc nam w dobraniu odpowiedniej wielkości firany na metry będzie taśma marszcząca. Możemy zakupić ją w każdej pasmanterii. Dzięki niej można z łatwością oszacować zwłaszcza szerokość, biorąc pod uwagę to, jakie marszczenia będziemy chcieli wykonać.

Jak dobrać odpowiednie marszczenie?

Podczas wybierania gęstości marszczenia kierujemy się przede wszystkim naszymi preferencjami. Jednak podejmując decyzję należy mieć na uwadze także kilka kwestii.

Przede wszystkim im więcej marszczenia, tym większe zaciemnienie wnętrza. Duża liczba warstw materiału skutecznie przesłoni nasze okna przed spojrzeniami z zewnątrz i jednocześnie ograniczy dopływ światła dziennego. Dekoracje okien z obfitymi marszczeniami sprawdzą się więc np. w sypialni.

Pamiętajmy także, że marszczenie musi pasować do wzoru pojawiającego się na firance, by odpowiednio wyeksponować jej piękno.

Dowiedz się więcej: Dekoracje okien – jak wybrać firanki do kuchni >>

Firany na metry - jak kupować i na co zwracać uwagę? - białe firany

Gdzie kupować firany na metry i dlaczego warto?

Firany na metry to najlepsze rozwiązanie dla osób, które posiadają okna o niestandardowym wymiarze. Dzięki temu będą mogli oni dopasować idealny rozmiar oraz wybierać spośród różnych rodzajów tkanin i wzorów.

Obecnie na rynku posiadamy ogromny wybór miejsc, w których możemy dokonać zakupu. Dla wielu z nas najwygodniejszą opcją będą sklepy internetowe. Posiadają one zazwyczaj najszerszy asortyment i zapewniają dostarczenie towaru do domu. Na stronach producentów znajdziemy miejsce, w którym należy podać dokładne wymiary, kierując się wspomnianymi wyżej zasadami.

Wielu dostawców zaznacza także, w jaki sposób należy dokonać obliczeń dotyczących rozmiarów. Wystarczy więc jedynie wypełnić wskazane pola i gotowe! W niektórych sklepach konsumenci mogą także liczyć na usługę obszywania firan czy dodawania taśm marszczących tak, by były one wykończone w odpowiedni sposób i można je było od razu zawiesić w oknie.

Dowiedz się więcej: Idealne firanki na małe okno (porady i inspiracje) >>

Firany na metry to doskonały sposób na stworzenie nowej aranżacji naszych okien i odmienienie charakteru wnętrza. Ogromny wybór produktów na rynku umożliwia znalezienie idealnego modelu, który będzie pasować nawet na niestandardowe okna. Warto więc skusić się na małą zmianę i cieszyć się nowym stylem w naszych czterech kątach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ