Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
17 Paź, 2018 - 00:00

Firany kokony – charakterystyka i TOP 7 inspiracji

Elzbieta Tchorowska

Firany kokony to nie tylko nowoczesne firanki, które podbiją serca wszystkich domowników. Dzięki nim stworzysz wyjątkową aranżację i kompozycję w oknie.

Szukasz ciekawej dekoracji na swoje okna? Firany kokony to ciekawy i nietypowy pomysł na aranżację. Choć ich stworzenie może wydawać się skomplikowane, to wcale tak nie jest. Przeczytaj, jak wyglądają te przecudne firanki i jak je zastosować do naszych wnętrz.

Jak wyglądają firany kokony?

Firany kokony bardzo przypominają te ze zwykłym upięciem w połowie ich długości, z tą różnicą, że oba boki firan muszą się schodzić do wiązania, a nie tylko jeden.

Inną charakterystyczną cechą tego typu firan jest użycie nieparzystej liczby skrawków materiału, choć czasami pod tym względem zdarzają się wyjątki. W podstawowej wersji dwie firanki znajdują się po dwóch stronach okna, a trzecia na jego środku. Możemy oczywiście dowolnie zwiększać liczbę kokonów, co w dużej mierze zależy jedynie od szerokości dostępnego karnisza.

Samo upięcie możemy wykonać za pomocą kokardy lub specjalnych kółek. Wykorzystany materiał też w zasadzie jest dowolny. Możemy użyć:

  • woalu,
  • organzy,
  • tiulu.

Najefektowniej wyglądają materiały przezroczyste. Nie zapominajmy, że będą znajdować się w centralnej części okna. Jeśli więc wybierzemy nieprzepuszczający słońca materiał, nasze wnętrze będzie ciemniejsze.

Dowiedz się więcej: Upinanie firan: Jak upiąć firany na 11 różnych sposobów?

Firany kokony - doskonałe do każdego wnętrza

źródło zdjęcia: Getty Imagesvicnt

Jak uszyć firankę kokon?

Samo uszycie takich firan nie jest skomplikowane. Należy przygotować wybraną przez nas ilość skrawków materiału – jeden skrawek będzie jednym kokonem. Jeśli samodzielnie wykrawamy potrzebną nam ilość tkaniny, pamiętajmy o zapasie na wykończenie firanek. Kokony w górnej części mogą także zachodzić na siebie, co dodatkowo zwiększy efekt dekoracyjny. Szerokość firan ustalamy więc dowolnie w zależności od naszych potrzeb.

Jeśli chodzi o długość, to możemy przyjąć dwie konwencje. Według pierwszej najbardziej zewnętrzne firany powinny być jednakowej długości i dłuższe od tych wewnętrznych. Drugim sposobem jest skracanie każdego kolejnego kokonu tak, by po jednej stronie karnisza wisiał najdłuższy, a po drugiej stronie – najkrótszy. Po przygotowaniu materiału wystarczy go związać. Upięcie możemy wykonać w połowie długości lub niżej.

Firany kokony – 7 pomysłów na ich aranżację

1. Firany kokony do salonu z balkonem

Firany kokony doskonale sprawdzą się do salonu z balkonem. Możemy w tym przypadku zastosować nieco inną asymetrię. Na oknach wieszamy kokony o jednakowej długości, a na całe drzwi balkonowe jedną firankę, która praktycznie sięga ziemi.

Ciekawym rozwiązaniem jest także przedłużanie długości z każdą kolejną firaną tak, by najdłuższa znalazła się właśnie na oknie balkonowym. W tym przypadku jednak musimy zastosować dość dużą różnicę długości, by ta ostatnia zakrywała większość drzwi, ale przedostatnia nie przekraczała linii parapetu. Takie firany balkonowe sprawiają, że otwarcie drzwi nie stanowi problemu, podobnie jak wyjście na taras.

 

2. Firanki do kuchni

Firanki kokony mają o wiele więcej zastosowań. Bardzo dobrze komponują się także z aranżacjami kuchennymi. Tutaj możemy pozwolić sobie na dość dużą dozę wyobraźni. Ciekawie będą wyglądać dwie linie firan – jedna część zawieszona na standardowym karniszu przy suficie, a druga jako zazdrostki. Odpowiednio manipulując ich rozstawieniem, otrzymamy ciekawą mozaikę na oknie.

Najlepiej jest, jeśli górna linia będzie składać się z pięciu kokonów, a wszystkie wewnętrzne nie będą przekraczać linii zazdrostki. Nie zapominajmy także o dekoracyjnych taśmach i lamówkach, które doskonale dopełnią wnętrze i będą nawiązywać do pozostałych elementów stylizacji.

Dowiedz się więcej: Firanki do kuchni – najpiękniejsze wzory

 

3. Kokony łączone z panelami

Zarówno kokony, jak i panele są bardzo nowoczesnymi firanami, które dodają wnętrzu niesamowitego uroku. Dlaczego więc ich nie połączyć? Wieszając firany kokony, otrzymujemy między nimi sporą ilość miejsca. Wystarczy więc zawiesić tam panele firanowe, które będą nawiązywać do danej aranżacji. Takie rozwiązanie sprawdzi się we wszystkich nietypowych wnętrzach typu:

  • retro,
  • vintage,
  • afrykańskiego,
  • boho,
  • glamour,
  • pałacowego.

 

4. Przepiękna asymetria

Kokony służą przede wszystkim do otrzymania przepięknych, asymetrycznych wzorów na oknach. Poza dwoma przedstawionymi wcześniej konwencjami można połączyć je ze zwyczajnie zawieszoną, zwiewną firanką, także asymetryczną. Ciekawą kompozycję uzyskamy, jeśli długość kokonów będzie malała w jedną stronę okna, a tiulowy, przezroczysty materiał w drugą.

Bawmy się także miejscami wiązań – wcale nie jest powiedziane, że upięcia muszą znajdować się w dokładnie tych samych miejscach na każdym kokonie. Niech jedne znajdują się wyżej od innych.

Zaprojektujmy firany kokony z upięciami charakteryzowanymi na pięciolinię. Taka aranżacja z pewnością zachwyci każdego gościa. Wielu producentów ma w swojej ofercie firany gotowe do salonu charakteryzowane w szczególny i nietypowy sposób. Zawsze też możemy zlecić wykonanie naszego pomysłu profesjonalnej krawcowej.

Dowiedz się więcej: Nowoczesne firany do salonu – 7 pomysłów

 

5. Podwójne firany kokony

Firany kokony wcale nie muszą być jednolite i monotonne. Jeśli dysponujemy dwoma, równoległymi karniszami, możemy wykonać podwójny rząd kokonów. Te znajdujące się bezpośrednio przy oknie niech będą dłuższe i jaśniejsze. Na drugim karniszu z kolei umieśćmy krótsze i barwniejsze.

Dobrze, jeśli oba rzędy będą wykonane z przezroczystych materiałów. Wtedy w słoneczne dni otrzymamy przepiękną grę światła. Z pewnością także nie będą to firany monotonne. By komponowały się idealnie, możemy wybrać upięcia o przeciwnych barwach. Na jednym rzędzie umieśćmy obrączki w kolorze kokonów z drugiego rzędu i odwrotnie.

 

6. Firany kokony typu V

Kokony można także zawieszać w różny sposób. Kto powiedział, że na jeden skrawek materiału musi przypadać jedno upięcie? Jeśli szukamy czegoś nietypowego i efektownego, zróbmy jeden kokon z dwóch firan! Dwie zewnętrzne tkaniny zawiązujemy standardowo, ale wewnątrz, zamiast jednej firany, umieśćmy na karniszu dwie i zapnijmy je razem, uzyskując literę V. Nie zapominajmy o zamontowaniu blokady, by kokon nie przesuwał się zbytnio.

Ciekawe efekty uzyskamy, jeśli zdecydujemy się na inną barwę kokonu typu V. Jeśli to dla nas dalej zbyt mało nietypowe, możemy ułożyć je w formie przekładańca. Zawieśmy na oknie trzy takie firany pokojowe w kształcie V i przeplatajmy je ze sobą tak, by lewe ramię każdej następnej zachodziło na prawą stronę poprzedniej. Otrzymamy w ten sposób przepiękną mozaikę wykonaną z firanek.

 

7. Firany w połączeniu z zasłonami

Firany kokony same w sobie mogą stanowić piękną dekorację okienną, ale warto je także dopasować do zasłon – szczególnie jeśli zasłony także będą upięte w formie kokonu lub standardowo, tylko z jednej strony. By całość dobrze ze sobą współgrała, wybierzmy na zasłony materiał, z którego wykonano kokardy ozdobne do firanek lub ich lamówkę.

Możemy pozwolić sobie także na odrobinę szaleństwa i wybrać całkowicie odmienny materiał, który nawiązuje stylem do wystroju pomieszczenia. Białe, tiulowe kokony doskonale pasują do ciężkich i grubych kotar teatralnych, dzięki czemu sprawdzą się nawet we wnętrzach klasycznych.

Dowiedz się więcej: Zasłony do salonu – jak dobrać odpowiedni materiał i wzór

Firany kokony - idealne do wnętrz nowoczesnych i klasycznych

źródło zdjęcia: Getty Images / BenAkiba

Firany kokony potrafią upiększyć każde wnętrze, bez względu na to, czy chcemy je widzieć w naszych kuchniach, salonach czy sypialniach.

Nie możemy także zapominać o względach praktycznych tego rodzaju firan. Dzięki temu, że znajdują się w centralnej części okna, możemy bez problemu je otworzyć bez konieczności przesuwania zasłonki. Między kolejnymi kokonami możemy postawić kwiatki doniczkowe czy małe dekoracje. Koniec z przypadkowym zrzuceniem doniczki czy oblaniem firanki wodą!

ZOBACZ RÓWNIEŻ