Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
09 Paź, 2018 - 00:00
Firany gotowe - który rodzaj firan wybrać?

Firany gotowe – który rodzaj firan wybrać?

Elzbieta Tchorowska

Firany gotowe to doskonała propozycja dla zapracowanych. Dowiedz się, jak wybrać firanki, uwzględniając aranżację pomieszczenia i oczekiwaną funkcjonalność!

Firanka jest elementem wyposażenia wnętrza, który pełni bardzo wiele funkcji. Stanowi dekorację okien, a tym samym całego pomieszczenia. Chroni przed wzrokiem osób z zewnątrz, a także rozprasza bardzo silne promienie słoneczne. Nie zawsze jednak mamy możliwość lub umiejętności, by samemu uszyć idealne firanki. Całe szczęście na rynku dostępne są firany gotowe w wielu rodzajach, wzorach oraz materiałach wykonania. Warto więc wiedzieć, czym kierować się przy wyborze takich gotowych firanek.

Z jakich materiałów wykonane są firany gotowe?

Firany gotowe można zakupić w wielu rodzajach. Podstawowym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, jest materiał wykonania. Najczęściej możemy spotkać firany wykonane z:

 • woalu,
 • tiulu,
 • markizety,
 • żakardu,
 • organzy,
 • koronki.

Woal i tiul to tkaniny bardzo delikatne i przejrzyste, choć drugi z nich z pewnością przepuszcza więcej światła słonecznego. Świetnie nadają się do upinania czy marszczenia, przez co z reguły wykorzystywane są w salonach i pokojach dziennych.

Struktura markizety przypomina drobną siateczkę, na której mogą pojawić się wymyślne wzory i motywy. Tak jak żakard nada się do mocno nasłonecznionych wnętrz, których nie chcemy całkowicie pozbawiać słońca za pomocą zasłon.

Organza zaś to tkanina bardzo błyszcząca i zwiewna, przejrzysta. Świetnie nada się do aranżacji w stylu boho, retro czy każdej innej, która związana jest ze stosowaniem dużej ilości żywych i odważnych kolorów. Stonowana organzyna nada pomieszczeniom nowoczesnym własnego i niepowtarzalnego charakteru.

Koronki i żakard zaś są łączone z wnętrzami klasycznymi, staromodnymi i eleganckimi.

Dowiedz się więcej: Firanki koronkowe: TOP 7 modnych aranżacji

Firany gotowe - ważny rodzaj materiału

źródło zdjęcia: Getty ImagesSVproduction

Funkcje, które będą pełnić firanki

Firanki pełnią wiele funkcji i zanim zakupimy konkretny model, warto zastanowić się, do czego mają nam służyć. Ich głównymi zastosowaniami są:

 • zdobienie okien i pomieszczenia,
 • ochrona przed spojrzeniami ciekawskich osób z zewnątrz,
 • pochłonięcie części dźwięków dochodzących z wnętrza,
 • rozproszenie silnego światła słonecznego przy jednoczesnym przepuszczeniu jego dużej ilości,
 • zabezpieczenie przed owadami wlatującymi z dworu.

Oczywiście firany gotowe mogą spełniać kilka z wyżej wymienionych funkcji. Warto jednak być świadomym, do czego mają nam służyć i kierować się tymi kryteriami. Delikatny i przejrzysty tiul nie sprawdzi się do ochrony przed słońcem, a markizeta o dużych oczkach do zatrzymywania owadów na zewnątrz. Organza zaś nie ochroni nas zbytnio przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów.

Sposoby zawieszenia firan

Firany mogą być wieszane w różny sposób, dzięki czemu możemy uzyskać różny efekt aranżacji. Bardzo popularne jest użycie taśm marszczących. One sprawdzą się najlepiej do wnętrz klasycznych i staromodnych, w których chcemy zastosować ozdobne marszczenia czy upięcia. Niestety takie rozwiązania są mało praktyczne.

O wiele łatwiej rozsuwa i zasuwa się firany gotowe, które są wieszane na szelkach albo na przelotkach. Niestety są one zarezerwowane do pomieszczeń w stylu nowoczesnym i minimalistycznym, gdzie funkcjonalność przedkłada się nad efektowny wygląd. Sprawdzą się także w kuchniach, łazienkach czy spiżarniach, gdzie mimo wszystko style aranżacji są o wiele mniej rygorystycznie przestrzegane, a liczy się praktyczność.

Dowiedz się więcej: Firany na przelotkach, szelkach czy żabkach?

Firany gotowe na przelotkach

Jakie wymiary powinna mieć firanka?

Wydawałoby się, że dobranie szerokości firanki nie powinno stanowić większego problemu. Wystarczy wybrać firany gotowe, których szerokość jest taka sama jak karnisza. To całkiem dobry sposób, pod warunkiem, że chcemy, by nasza dekoracja okienna była prosta i zwisała luźno.

Chcąc ją dekoracyjnie marszczyć czy upinać, lepiej jest zdecydować się na nieco szerszą propozycję. Najlepiej wykorzystać starą zasłonę do wykonania niezbędnych pomiarów. Możemy ułożyć ją nawet na ziemi, w taki sposób, w jaki chcielibyśmy widzieć ją na karniszu. Następnie wystarczy zmierzyć szerokość użytej tkaniny i szerokość uzyskanej kompozycji. Uzyskany stosunek zastosujmy do całej szerokości okien i otrzymamy wymiar firany wraz z niezbędnym naddatkiem.

A co z długością?

Długość firany nie powinna być większa, niż wynika to z wysokości pomieszczenia pomniejszonej o kilka centymetrów wynikających z odległości między sufitem a karniszem. Taka propozycja bardzo dobrze pasuje do wnętrz klasycznych, gdzie firanki stanowią jeden z głównych elementów dekoracyjnych.

Często jednak aż tak długi materiał jest wysoce niepraktyczny i niefunkcjonalny. Lepiej sprawdzą się firanki do linii parapetu. Dotyczy to szczególnie pokojów dziecięcych czy pomieszczeń specjalistycznego przeznaczenia, takich jak kuchnia czy łazienka. Firany nowoczesne często są produkowane właśnie o takiej długości. Ciekawe mogą okazać się także dwa inne rozwiązania, a mianowicie:

Pierwsze z nich to bardzo krótkie firany gotowe, które znajdują się przy samej górnej części okna. Stanowią tylko i wyłącznie element dekoracyjny, choć lepiej nie wykorzystywać go we wnętrzach klasycznych.

Zazdrostki zaś dobrze sprawdzą się jako firanki do kuchni. Są zawieszane na połowie okna i sięgają parapetu. Nie przesłaniają potrzebnego do pracy światła słonecznego, a chronią przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów.

Firany gotowe - lambrekiny w salonie

źródło zdjęcia: Getty Images / krblokhin

Gotowe firany odpowiednie do danego pomieszczenia

Jak zostało już podkreślone wcześniej, zarówno długość, jak i sposób zawieszenia firan powinny zależeć także od pomieszczenia, w którym mają się znajdować. Warto nieco dopowiedzieć na ten temat. W kuchni lepiej sprawdzą się firany gotowe, które wykonane są z tworzyw sztucznych, takich jak poliester. Istnieje kilka głównych powodów:

 • nie żółkną,
 • częste pranie firan nie jest problematyczne,
 • nie trzeba ich prasować,
 • nie przesiąkają aż tak zapachami z pomieszczenia.

Warto się upewnić, żeby ich zdejmowanie i zakładanie było proste i szybkie – stąd dobrze sprawdzą się przelotki lub szelki.

Dowiedz się więcej: Dekoracje okien – jak wybrać firanki do kuchni

Jeśli w łazience także mamy okno, to poliestrowe firany również się tam sprawdzą, głównie dzięki odporności na działanie wody i możliwość szybkiego schnięcia.

Bawełniane firanki bardzo szybko nasiąkną wilgocią i się zniszczą. W pokojach możemy pozwolić sobie na większy wybór. Zwróćmy jednak uwagę na pewne szczegóły naszego życia i przyzwyczajenia, które mogą wpłynąć na wygląd firanek oraz ich użytkowanie np.:

 • czy palimy tytoń w tych pomieszczeniach,
 • czy pomieszczenie jest otwarte na kuchnię,
 • czy mamy zwierzęta domowe, które mogą przypadkiem zaplątać się w firanę,
 • jak często otwieramy okna na oścież i odsłaniamy firany,
 • czy koło okna nie stoi wersalka lub inny mebel, który może egzekwować długość firany.

Takie szczegóły także wpływają na podjęcie decyzji o rodzaju firan, które kupimy.

Firany muszą pasować do aranżacji wnętrza

Ostatnim, choć nie mniej ważnym aspektem jest konieczność dobrania firan do aranżacji pomieszczenia. Firany gotowe nowoczesne są proste, zwiewne i funkcjonalne. Ich kolory są stanowcze i wyraziste – nie zawsze muszą być białe.

W aranżacjach klasycznych liczy się uzyskany efekt, dlatego możemy pozwolić sobie na długie i ozdobne firany do salonu – nieco staromodne, jakby przyprószone siwizną upływającego czasu.

W stylizacjach glamour spotkamy błyszczące i przezroczyste materiały, a przy boho mogą pojawić się ładne firanki w stylu spaghetti.

Firany gotowe - jak wybrać do aranżacji?

źródło zdjęcia: Getty Images / OlgaVolodina

Firany gotowe ułatwiają nam aranżację pomieszczeń w domu. Wystarczy kupić i zawiesić. Nie musimy spędzać godzin przy maszynie do szycia ani płacić dodatkowo krawcowej. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest przeogromny wybór wzorów, materiałów i kolorów, które znajdują się w sklepowych magazynach. Pamiętajmy jednak, by mimo możliwości łatwego zakupu, nie iść na łatwiznę i wybrać firany odpowiednie do naszych zastosowań, przyzwyczajeń i charakteru pomieszczenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ