Michał Nielub
Michał Nielub
04 Lis, 2018 - 18:11

Firany do wykuszu – charakterystyka i TOP 7 inspiracji

Michał Nielub

Odpowiednio dobrane firany do wykuszu nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru i pozwalają w pełni wykorzystywać potencjał naturalnego oświetlenia.

Wykusz jako zewnętrzna nadbudowa ściany domu jest wspaniałym ozdobnikiem bryły budynku. Pod względem architektonicznym nie tylko urozmaica kształt gmachu, ale wykazuje zastosowanie wewnątrz domu, powiększając i wspaniale doświetlając pomieszczenia za pomocą liczby lub wielkości okien. W tym artykule podpowiemy, jak dobrać firany do wykuszu, by podkreślić jego walory.

Firany do wykuszu w salonie

Przy doborze firan należy kierować się zasadami, które wyeksponują piękno wykusza, a równocześnie pozwolą na przesłonięcie okien, by nie narażać się na ciekawskie spojrzenia z zewnątrz.

Najważniejsza z tych reguł dotyczy szerokości zasłony lub firany do wykuszu. Musi ona wpisywać się w całość obramowania okna, gdyż węższe pasy materiałów zaburzą proporcję całej wnęki okiennej.

Podobnie powinno się ograniczyć do tej samej długości tkaniny, by nie wprowadzać do pomieszczenia wrażenia chaosu i przerostu formy nad treścią. Architektoniczne bogactwo wykusza wymusza swoiste ujednolicenie elementów ozdobnych.

Montaż zasłon lub firan na wykusz

Kolejnym krokiem do montażu idealnej oprawy okien jest wybór odpowiedniego karnisza, który może być przytwierdzony zarówno do ścian, jak i do sufitu. Ważne, by miał odpowiednią długość i kolorystycznie komponował się z ramą okna.

Elementy instalacji firany do wykuszu pod postacią szyn lub rurek powinny łączyć się ze sobą przeznaczonymi do tego spójnikami, które umożliwią zawieszenie firan również w miejscach pomiędzy oknami.

Gotowe firany – jakie kupić?

Znaczącym ułatwieniem jest możliwość zakupu firan skrojonych na miarę konkretnego wykusza. Pozwala to nie tylko uniknąć problemów wynikających z niedokładnych pomiarów (które w przypadku wykusza są niestety bardzo powszechne), ale również umożliwia dobór materiałów dopasowanych do stylistyki salonu. Ujednolicenie dodatków, takich jak bieżniki, obrus, firany do pozostałych okien, poszewki na poduszki buduje wrażenie przemyślanego, spójnego i harmonijnego wnętrza.

W oknach wykusza najdogodniejszym rozwiązaniem będą rolety rzymskie bądź panele. Pomiędzy oknami warto zawiesić usztywnione zasłony (lub panele je imitujące), które ułożą się gładko i harmonijnie względem geometrii wykusza.

Dowiedz się więcej: Firany gotowe – który rodzaj firan wybrać?

Wykusz to specyficzna forma architektoniczna na budynku

źródło zdjęcia: Getty Images / MayerKleinostheim

Nowoczesne firany do salonu na miarę XXI wieku

W ostatnich latach wybrzmiewają powtarzające się trendy opraw okiennych, które zachwycają nie tylko swoją estetyką, ale także praktycznym zastosowaniem.

Jednym z najmodniejszych wykończeń firanek panelowych są ażury, które mogą także sprawować rolę samodzielnie zawieszonej zazdrostki. Wykonane z wysoką precyzją i dbałością o każdy detal laserowe cięcie pozwala na przyozdobienie salonu motywami wpisującymi się w indywidualne preferencje domowników.

Dla osób stawiających na ładne wykończenie oraz bogactwo detali interesujące mogą okazać się także kryształki w stylu glamour, stanowiące łączniki zasłony lub firany do wykuszu w salonie.

W kwestii formy firany do wykuszu ostatnimi czasy króluje kształt „V”, pozwalający na znaczące zasłonięcie okna przy zmaksymalizowaniu ilości światła słonecznego docierającego do pomieszczenia. Ułożenie to jest więc zarówno oryginalne, jak i korzystne.

Firanki panelowe

Rodzaj firanek panelowych jest coraz bardziej popularny we współcześnie i nowatorsko aranżowanych wnętrzach. Są to wąskie paski tkaniny, zwieńczone u dołu najczęściej ozdobną listewką lub specjalnym obciążnikiem. Zazwyczaj montuje się je na karniszach bądź przy mocy elektronicznej instalacji.

Ze względu na swoje wschodnie pochodzenie firanki panelowe często nazywa się także zasłonami japońskimi. Obecnie są one popularne na całym świecie ze względu na korzyści w zastosowaniu ich w mieszkaniach.

Walory zasłon japońskich, czyli firan panelowych

Największym atutem rozwiązania panelowego jest możliwość regulacji natężenia światła w danej przestrzeni. Z powodzeniem zastępują rolety i żaluzje oraz – co ciekawe – bywa, że nawet ścianki działowe, pełniąc funkcję drzwi przesuwnych.

Nowoczesne mechanizmy firanek panelowych działają cicho i dyskretnie. Osoby, które nie potrzebują sterowania elektrycznego, będą usatysfakcjonowane prostotą obsługi ręcznej za pomocą sznurka. Przesuwny system szyn umożliwia zachodzenie na siebie kolejnych połaci materiału, umożliwiając stopniowanie intensywności światła wpadającego do pomieszczenia.

Z uwagi na wyjątkowo gładką fakturę, brak marszczeń i fałd, panelowe firany do wykuszu wyróżniają się doskonałą prezencją swoich barw i wzorów. Znakomicie podkreślają geometrię pomieszczenia, poprzez swój minimalizm, uwypuklając także jego proporcje.

Firanki panelowe – gdzie się sprawdzą?

Przy doborze zasłon panelowych warto kierować się przeznaczeniem, jaki będą one spełniać względem danej przestrzeni. Różnorodność materiałów pozwala na zakup firany do wykuszu, która nie przepuszcza światła, co znakomicie spisze się w pokojach sypialnianych. W pomieszczeniach dziennych zastosować można zaś tkaniny transparentne, które miękko rozproszą promienie słońca i pozwolą przystosować warunki do potrzeb mieszkańców domu.

Dowiedz się więcej: Nowoczesne firany do salonu – 7 pomysłów

Firany i zasłony do salonu z wykuszem – TOP 7 inspiracji

Inspiracja nr 1 – klasyczne firany

Kompozycja klasycznych firan doskonale sprawdzi się we wnętrzach w zarówno nowoczesnych, jak i w wypadku wysmakowanej i eleganckiej stylistyki. By podkreślić charakter salonu, warto postawić na woal – gładki lub kreszowany, w zależności od estetyki wnętrza. Należy zwrócić uwagę na detale podkreślające styl pomieszczenia, takie jak wykończenie lamówki czy wiązania do upięcia firan, które pozwalają na eksperymentowanie z formowaniem tkaniny.

 

Inspiracja nr 2 – ponadczasowe kwiaty

Cyfrowy nadruk przedstawiający motywy kwiatowe wspaniale dopełni wnętrza nie tylko w stylu prowansalskim lub romantycznym. Współczesne materiały nie ograniczają się do przedstawienia popularnej „łączki”. Wszystko zależy od stylistyki roślinnego akcentu, która może mieć charakter geometrycznych obrysów, realistycznych ujęć czy akwarelowych maźnięć.

 

Inspiracja nr 3 – panele na wykusz

Gładkie płachty materiału doskonale dopełnią uroku wykusza, podkreślając strzelistość oprawy okien oraz wpisując się w różnorodną stylistykę dzięki szerokiemu wachlarzowi krojów i tonacji paneli. Są one uszyte z etaminy zwieńczonej listewką obciążeniową, która odpowiada za idealny kształt materiału. Panele dostępne są w różnych kolorach i wzorach, a także kształtach – do wykuszu często polecane są na przykład panele v-ki.

 

Inspiracja nr 4 – geometria: pasy i udrapowania

Do nowoczesnych salonów znakomicie będą pasowały motywy przedstawiające figury geometryczne i pasy o różnej grubości. Wybór ten jest niezwykle praktyczny: stylistycznie komponować się one mogą z szarfami upinającymi materiał w fantazyjne udrapowania, a także optycznie powiększać salon. W zależności od tego, czy wzory układają się wertykalne, czy horyzontalnie, zasłony tworzą iluzję poszerzenia bądź podwyższenia wnętrza.

 

Inspiracja nr 5 – izolacja pomieszczenia

Zasłona zaciemniająca to doskonałe rozwiązanie dla mieszkańców domu, w którym życie toczy się przede wszystkim w salonie z wykuszem. By nie narażać się na ciekawskie spojrzenia przechodniów bądź wyeliminować odbicie zewnętrznych świateł na ekranie telewizora, warto zastanowić się nad zakupem zasłony nieprzepuszczającej promieni słonecznych. Konieczny jest montaż na odpowiednim karniszu przeznaczonym na wykusz.

Dowiedz się więcej: Zasłony w salonie – jak dobrać odpowiednie dekoracje okien

 

Inspiracja nr 6 – firany sznurkowe

Mieszkańcy domu z wykuszem, który niezaprzeczalnie dopełnia piękno salonu, nie muszą ograniczać się do zasłaniania okien. Żeby podkreślić piękno kształtu pomieszczenia, cieszyć się dużą ilością światła, a jednocześnie czuć komfortowo we własnym domu, wystarczy zamontować firany makarony zbudowane z drobnych sznureczków lub koralików. Będą one stanowić wspaniały element ozdobny pokoju, pozostawiając w rękach właściciela sposób eksponowania wykuszu.

 

Inspiracja nr 7 – teatralna kurtyna

Niebanalna zasłona do salonu w formie kurtyny uszlachetni niejedno wnętrze. W towarzystwie zasłon pobocznie zawieszonych po obu stronach wykusza nada pomieszczeniu wysmakowany charakter. Bogate zdobienia wpiszą się w salonowy charakter pomieszczenia, a możliwość regulacji zasłony pozwoli wykorzystać sporą ilość światła słonecznego.

 

Rynek zasłon i firan jest na tyle obfity, by każdy znalazł produkt skrojony na miarę własnego wykusza. W gąszczu ofert i propozycji można się wręcz pogubić. Warto skorzystać zatem z portali inspiracyjnych i przemyśleć zastosowanie konkretnego rozwiązania, które wydaje się strzałem w dziesiątkę. Znalezienie idealnej firany do wykuszu będzie wówczas wyłącznie przyjemnością.

ZOBACZ RÓWNIEŻ