Joanna Kania
Joanna Kania
22 Mar, 2019 - 00:00
Firany czarno-białe: TOP 7 modnych aranżacji

Firany czarno-białe: TOP 7 modnych aranżacji

Joanna Kania

Firany czarno-białe są dla tych, których lubią mocne akcenty we wnętrzu. Sprawdź 7 inspirujących pomysłów na dekorację okien w czerni i bieli.

Firany czarno-białe doskonale sprawdzą się zarówno we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych, jak i klasycznych i tradycyjnych. Podpowiadamy, w jaki sposób ozdobić okna przy pomocy tkanin w czerni i bieli.

Doradzamy, czy wybrać pasy, kratę, zygzaki czy modne panele zasłonowe oraz w jaki sposób dobrać rodzaj tkaniny do aranżacji dominującej we wnętrzu i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Czarno-biała dekoracja okna będzie wyrazista i wysmakowana, elegancka i bardzo stylowa. Nigdy nie będzie nudna i nijaka.  

TOP 7 pomysłów na firany czarno-białe we wnętrzu

Czarny i biały to najciemniejsza i najjaśniejsza z barw. Obydwa kolory należą do najbardziej neutralnych, bezpiecznych i uniwersalnych barw. Uważane są za klasyczne, eleganckie i ponadczasowe oraz doskonale pasują do niemal każdego innego koloru. Chociaż czerń i biel to barwy kontrastujące ze sobą i znajdujące się na przeciwległych biegunach kolorystycznych, to połączone ze sobą tworzą niezwykle interesującą aranżację. 

1. Symetria czerni i bieli

Najbardziej oczywistą aranżacją jest symetryczne połączenie czerni i bieli w oknie. Możemy wybrać zasłony czarne oraz zestawić je z białymi firankami lub zdecydować się na odwrotną kombinację, czyli połączyć białe zasłony i delikatne, przejrzyste, siatkowe firanki w kolorze czarnym.

Obydwie wersje będą bardzo efektowne. Kombinacja białych i czarnych firanek świetnie sprawdzi się w bardzo modnych obecnie, wielowarstwowych dekoracjach okiennych.

Równowagę kolorystyczną osiągniemy też, zawieszając w oknie zasłony w czarno-białą kratkę. Możemy wybrać popularny deseń zwany kratą gingham (lub kratą Vichy), w którym oprócz dominujących kolorów kontrastujących ze sobą (czyli czerni i bieli) pojawia się też barwa szara.

Do wyboru mamy też inne kombinacje krat różnej szerokości. Najpopularniejsze kraciaste wzory to:

  • glencheck,
  • kurza stopka,
  • pepitka.

 

2. Więcej czerni

Kolejnym pomysłem na czarno-białe dekoracje okien jest zastosowanie tkanin ze zdecydowaną przewagą czerni. Mogą to być kruczoczarne zasłony z dyskretnymi ornamentami w kolorze białym lub hebanowe firanki ozdobione białymi gwiazdami imitujące widok rozgwieżdżonego nieba nocą, motywami florystycznymi lub abstrakcyjnymi.

Pamiętajmy, że kolor czarny jest mroczny i przez niektórych może być odbierany jako ponury. Zastosowany w nadmiarze może stwarzać wrażenie smutku i posępności. Nie powinniśmy go stosować w oknach znajdujących się od strony północnej. Delikatne rozjaśnienie czarnych tkanin białymi akcentami będzie bardzo ciekawym pomysłem aranżacyjnym.

Pamiętajmy również, że przewaga koloru czarnego w oknie zwiększa funkcje zaciemniania pomieszczeń. Jeśli zależy nam na tym, żeby jak najszczelniej odgrodzić pomieszczenie od światła wpadającego z zewnątrz, wybierzmy zasłony, w których dominuje czerń. 

Dowiedz się więcej: Zasłony do salonu – jak dobrać odpowiedni materiał i wzór

Firany czarno-białe - więcej czerni

źródło zdjęcia: Getty Images / in4mal

3. Więcej bieli

Na drugim biegunie mamy dekoracje okien, w których dominuje kolor biały. Możliwości jest mnóstwo. Do wyboru mamy śnieżnobiałe zasłony zdobione niewielkimi, czarnymi akcentami:

  • kwiatami,
  • kropkami,
  • dyskretnymi wzorami abstrakcyjnymi.

Ciekawą opcją jest dodanie do białych firanek lambrekinu w kolorze czarnym.

Możemy też zdecydować się na białe zasłony jedynie obszyte czarną, ozdobną listwą. Rozwiązanie będzie nie tylko efektowne, ale i praktyczne. Czarny pas przy podłodze będzie mniej się brudził.

Czarne zasłony dodatkowo zaciemniają pomieszczenie – w przypadku większej ilość bieli w oknie jest odwrotnie. Firanki, w których przeważa kolor biały, przepuszczają więcej promieni słońca do wnętrza i sprawiają, że wydaje się ono jaśniejsze i przestronniejsze.

Firany czarno-białe - więcej bieli

źródło zdjęcia: Getty Images / gerenme

4. Pasy czarno-białe

Niezwykle efektowną ozdobą okna są zasłony lub firany w pasy czarno-białe. Możemy zdecydować się na firany czarno-białe w pasy szerokie lub wąskie, pionowe lub poziome.

Każdy wzór wniesie inny charakter do wnętrza. Pasy pionowe i wąskie optycznie powiększą pomieszczenie, a poziome i szerokie sprawią, że będzie wydawało się niższe.

Innym sposobem na czarno-białe pasy w oknie jest wykorzystanie paneli w kolorach czarnym i białym oraz zawieszenie ich naprzemiennie. To fantastyczny sposób na ozdobienie okna we wnętrzach utrzymanych w stylistyce minimalistycznej.

Firany czarno-białe w pasy

źródło zdjęcia: Getty Images / KatarzynaBialasiewicz

5. Czarno-białe zygzaki

Jednym z najbardziej charakterystycznych motywów czarno-białym na zasłonach są zygzaki. Pamiętajmy, że to bardzo intensywny akcent dekoracyjny, który może zdominować całe wnętrze, a nawet nieco męczyć wzrok. Dlatego firanki zdobione czarno-białymi zygzakami to propozycja dla odważnych, którzy cenią niebanalne rozwiązania w architekturze wnętrz.

Ten wzór nie nadaje się też do każdego pomieszczenia w domu. Z pewnością nie jest polecany do sypialni i pokoi dziecięcych. Za to idealnie sprawdzi się na firanach w jadalni lub salonie. Czarno-białe zygzaki na zasłonach doskonale prezentują się w zestawieniu z nowoczesnymi meblami w białych i czarnych kolorach.

 

6. W stylu francuskim

Firany czarno-białe pięknie wyglądają w połączeniu z posadzką w czarno-białą szachownicę. We wnętrzach urządzanych w stylu francuskim tego rodzaju podłogi często spotykamy w kuchni i przedpokoju. Czarno-białe tkaniny w oknie będą idealnym dopełnieniem tej wysmakowanej i gustownej stylizacji.

 

7. Akcesoria do dekoracji okiennych w kontrastowym kolorze

Inną możliwością na połączenie czerni i bieli w oknie jest wykorzystanie jedynie upinacza do zasłon w kontrastowym kolorze. Możemy upiąć białe zasłony przy pomocy czarnych opasek lub spiąć czarne firanki białymi dekoracyjnymi listwami. Ten drobny zabieg aranżacyjny może całkowicie zmienić i odświeżyć wygląd okna.

Pamiętajmy, że ozdobne upinacze warto stosować przede wszystkim w przypadku firan długich. Krótkie firany najbardziej efektownie wyglądają, gdy swobodnie opadają po bokach okna.   

Warto podkreślić, że firany czarno-białe są fantastycznym dodatkiem do pomieszczeń, w których jedna ze ścian jest pomalowana bardzo modną obecnie czarną farbą tablicową, na której można pisać kredą. Ponadto to idealne rozwiązanie na firany balkonowe gotowe. Zawieśmy w drzwiach balkonowych kilka warstw firanek czarno-białych. Dzięki temu będziemy mogli odpowiednio dozować potrzebną nam w danym momencie dawkę światła dziennego.

Dowiedz się więcej: Upinanie firan: Jak upiąć firany na 11 różnych sposobów?

 

Jaką tkaninę wybrać?

Wybór rodzaju tkaniny jest uzależniony od stylu dominującego we wnętrzu.

Do aranżacji klasycznych, romantycznych i glamour pasować będą firany czarno-białe uszyte z aksamitu, jedwabiu lub muślinu. Styl nowoczesny i minimalistyczny woli proste, gładkie tekstylia, najlepiej naturalne, lniane lub bawełniane.

Jeśli chcemy ocieplić pomieszczenie i nadać mu przytulności wybierzmy zasłony miękkie i lejące.

Jak dbać o firany czarno-białe?  

Pielęgnacja zasłon w czarne i białe kolory nie jest prostą sprawą. Jeśli pierzemy firanki samodzielnie, nie możemy używać środków piorących dedykowanych wyłącznie do koloru białego lub czarnego. Pierwszy z nich sprawi, że czarne części wyblakną, a drugi może spowodować, że biały kolor zszarzeje. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystywanie uniwersalnych proszków lub płynów do prania firanek, albo oddanie zasłon do pralni chemicznej. 

Jeśli szukamy nowoczesnego wystroju okien, firany czarno-białe będą strzałem w dziesiątkę. Firany w tej kolorystyce są sugestywnym i mocnym dodatkiem do każdego wnętrza. Czarno-białe dekoracje okienne są piękne i praktyczne. Pomagają nam ozdobić wnętrze, a także pełnią określoną funkcję użytkową, czyli zaciemniają lub rozjaśniają pomieszczenie. Polubią je zarówno miłośnicy minimalizmu, jak i pasjonaci stylu klasycznego. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ