Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
18 Paź, 2018 - 00:00
Firany balkonowe - charakterystyka i TOP 7 inspiracji

Firany balkonowe – charakterystyka i TOP 7 inspiracji

Elzbieta Tchorowska

Firany balkonowe stanowią wspaniałą dekorację okna balkonowego. Sprawdź nasze inspiracje i wybierz firanki na okno balkonowe, które rozświetlą wnętrze.

Jak udekorować drzwi balkonowe? Firany balkonowe wydają się najlepszym rozwiązaniem – zarówno praktycznym, jak i dekoracyjnym. Czym się charakteryzują i jak wybrać odpowiedni rodzaj do danego wystroju pomieszczenia? Przedstawiamy najciekawsze inspiracje aranżacyjne.

Firany balkonowe – jakie muszą być?

Firany balkonowe muszą spełniać szereg wymogów estetycznych, jak i praktycznych. Do ich uszycia powinien zostać użyty ten sam materiał, co przy oknach. Dodatkowo ich upięcie także powinno być jednakowe, z tą różnicą, że sama firanka musi być dłuższa i zakrywać całe drzwi balkonowe.

Analizując funkcje praktyczne, firanki na balkon muszą odgrywać te same role co zwykłe zasłonki:

  • chronić przed spojrzeniami przechodniów,
  • rozpraszać nadmierne słońce, jednocześnie przepuszczając jego wystarczającą ilość do wnętrza,
  • nie pozwalać na przedostawanie się owadów z zewnątrz,
  • stanowić element dekoracyjny największego okna w pomieszczeniu.

Z balkonu korzystamy często w sezonie letnim. Wychodzimy na niego wypić kawę, poczytać książkę, zrelaksować się. Dlatego odsłanianie firanek powinno być proste i wygodne, a sam materiał trwały i niepodatny na zrywanie. Odradzamy misterne koronki czy woale, które raczej nie przetrwają nadmiernej eksploatacji.

Firany na balkon – TOP 7 pomysłów

1. Delikatne firanki do wnętrz nowoczesnych

Któż z nas nie podziwiał w amerykańskich filmach pięknych, muślinowych firanek, które zwiewnie powiewały na wietrze? Czemu więc takiego rozwiązania nie zastosować we własnym mieszkaniu? Idealnie nadają się praktycznie do każdego rodzaju wnętrza, a sam muślin – choć wydaje się delikatny, jest o wiele trwalszy, niż mogłoby się wydawać.

Jedynym minusem takiego rozwiązania jest wysoka przezroczystość firanek. Jeśli mieszkamy na niższych piętrach lub w domku jednorodzinnym i chcemy odgrodzić się od wzroku wścibskich sąsiadów, to tego typu materiał na pewno nam tego nie zapewni. Najlepszą formą upięcia jest luźno zwisający muślin, który doda wnętrzu delikatnego efektu nieładu i delikatności.

Dowiedz się więcej: Upinanie firan: Jak upiąć firany na 11 różnych sposobów?

Firany balkonowe z muślinu

źródło zdjęcia: Getty ImagesNelleG

2. Klasyczne kurtyny teatralne

To propozycja całkowicie różna od pierwszej z przedstawionych inspiracji. Grube i ciężkie zasłony będą doskonale wyglądać we wnętrzach klasycznych czy urządzonych w stylu retro.

Zapewnią nam należytą ochronę przed spojrzeniami przechodniów. W bardzo prosty sposób możemy także ułatwić sobie wychodzenie na balkon i odsłanianie tego typu firanek. Wystarczy spiąć je klamrą lub związać ozdobną kokardą.

Montując wystarczająco długie karnisze, całą kompozycję przesuniemy jednym ruchem, wcale jej nie niszcząc, a ułatwiając sobie dojście do balkonu.

Ciekawym sposobem jest także potraktowanie drzwi balkonowych i okien jako jednej całości. Jedna część takiej kurtyny powinna znajdować się przy zawiasach drzwi balkonowych, a druga przy oknie po przeciwnej stronie. Dzięki temu uprościmy sobie korzystanie z balkonu.

Kurtyny teatralne- idealne do klasycznego wnętrza

źródło zdjęcia: Getty Images / piovesempre

3. Marszczone firanki

Marszczone firany balkonowe to praktyczna i elegancka klasyka, która w dodatku pasuje do większości aranżacji i jest stosunkowo tania do nabycia. Manipulujemy deseniami i kolorami, by wpasować się w stylistykę wnętrza.

Materiał znajdujący się przy drzwiach balkonowych powinien sięgać około 10 cm nad podłogę, ale z kolei firany przy oknach powinny sięgać jedynie parapetu. Dzięki temu uzyskamy ciekawą asymetrię, która rzuca się w oczy i dodatkowo ozdobi pokój.

By korzystanie z balkonu było łatwe, wybierzmy firanki balkonowe na przelotkach. Wystarczy jeden ruch, by odsłonić drzwi balkonowe bez możliwości zerwania tkaniny.

Dowiedz się więcej: Firany na przelotkach czy na szelkach?

Firany balkonowe na przelotkach

źródło zdjęcia: Getty Images / KatarzynaBialasiewicz

4. Zawsze modne rolety i żaluzje

Rolety są zawsze najpraktyczniejsze – także montowane na drzwiach balkonowych. Specjalna linka umożliwia nam wpuszczenie do pomieszczenia światła lub odgrodzenie się od wścibskich oczu sąsiadów. Nie musimy także martwić się o dodatkowe elementy dekoracyjne okna. Rolety i zasłony cechuje minimalizm i prostota. Nie mamy żadnych problemów z dostaniem się na balkon, bo firana balkonowa tego rodzaju jest montowana przy drzwiach i przesuwa się razem z nimi.

Rolety rzymskie na okno balkonowe

Ciekawym pomysłem, który urozmaici każde okno i drzwi balkonowe, jest zastosowanie rolet rzymskich. Na pierwszy rzut oka przypominają standardowe modele, ale podczas podnoszenia dostrzegamy dość dużą różnicę dekoracyjną. Ładnie się układają w poziome zakładki. Dodatkowo mogą być zdobione frędzlami lub falbankami. Najlepiej pasują do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz, choć można z nimi poeksperymentować w aranżacjach retro, industrialnych czy nawet wiejskich.

Dowiedz się więcej: Praktyczne dekoracje okien – rolety i żaluzje

Rolety na okno balkonowe

źródło zdjęcia: Getty Images / in4mal

5. Zasłony montowane na suficie

Ten pomysł wywodzi się z ekskluzywnych, hotelowych pokoi, gdzie firany balkonowe są montowane na karniszach wewnątrz podwieszanego sufitu. Dzięki temu uzyskujemy efekt, jakby materiał dosłownie spływał z sufitu.

Obowiązkowo takie kotary muszą sięgać podłogi. To rozwiązanie jest nieco droższe od wszystkich przedstawionych wyżej, bo ich prawdziwy urok tkwi w elektrycznym napędzie karnisza. By odsłonić drzwi balkonowe, wystarczy nacisnąć przycisk pilota. Doskonałe rozwiązanie, prawda?

Takie połączenie elegancji i szyku z nowoczesną technologią będzie świetnie wyglądać w dużych i przestronnych wnętrzach. Tego typu firany balkonowe nowoczesne, w zależności od barwy, mogą optycznie pomniejszyć pomieszczenie lub wyeksponować okna, a tym samym, chociażby piękny widok z tarasu.

Dowiedz się więcej: Dekoracje okien – modne karnisze

Nowoczesne firany i zasłony montowane na karniszu w suficie

źródło zdjęcia: Getty Images / in4mal

6. Panele firanowe

Panele firanowe to bardzo popularne ostatnimi czasy rozwiązanie, które nadaje wnętrzu nowoczesności i lekkości. Dowolnie wręcz dobieramy liczbę paneli oraz ich długość. Możemy stworzyć przepiękną kompozycję asymetryczną, zdobioną wzorami czy falbanami u spodu każdego panelu. Na drzwiach balkonowych bardzo efektownie będą wyglądać dwa węższe skrawki materiału, między którymi do pomieszczenia będzie wpadać światło.

Z drugiej strony możemy wybrać panele, które będą na siebie zachodzić. Korzystanie z balkonu także jest proste. Wystarczy nasunąć jeden panel na drugi, by bez problemu otworzyć drzwi. Ciekawie komponują się z efektownymi upięciami zasłon po bokach. Pamiętajmy, tylko by nie przesadzać z ilością zdobień tego rodzaju firanki do okna balkonowego, by nie zakłócić harmonii wystroju wnętrza.

 

7. Firany typu V

Firany balkonowe typu V wywołują dość dużo kontrowersji. Z jednej strony nie są to firanki, które można w prosty sposób przesunąć, by wydostać się na taras. Z drugiej, wyglądają przecudnie na oknach i aż prosi się, by podobną zawiesić także przy drzwiach balkonowych. Nic prostszego – wystarczy wybrać jedną, nieco dłuższą firanę typu V.

W lecie mamy dwie możliwości – albo będziemy musieli ją ściągnąć i zastąpić chociażby efektownymi makaronikami, albo możemy zamontować ją na karniszu od zasłon, dzięki czemu zyskamy dodatkową przestrzeń między firaną a wyjściem oraz ułatwimy sobie jej przesuwanie. Z pewnością jednak te nowoczesne firany na okno balkonowe sprawdzą się późną jesienią i zimą, kiedy mimo wszystko balkon w większości czasu jest zamknięty, a my nie spędzamy już na nim aż tyle czasu.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić taras lub balkon, na którym z przyjemnością będziemy przebywać?

 

Aranżacja okien i drzwi balkonowych nie musi być trudna. Wielu producentów oferuje specjalnie już uszyte na miarę firany balkonowe, które wystarczy jedynie zawiesić. Z pewnością jednak musimy pamiętać o tym, by były zgodne stylistycznie z pozostałymi firankami okiennymi oraz znacznie dłuższe. Firanki powinny sięgać w tym przypadku podłogi, a w niektórych przypadkach – jak przy firanach typu V – do ¾ długości okna.

ZOBACZ RÓWNIEŻ