Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
23 Paź, 2018 - 17:18
Firanki koronkowe: TOP 7 modnych aranżacji

Firanki koronkowe: TOP 7 modnych aranżacji

Elzbieta Tchorowska

Firanki koronkowe mają swój urok. Warto go wykorzystać także we wnętrzach nowoczesnych. Sprawdź nasze aranżacje z firankami koronkowymi i wybierz swoją!

Firanki koronkowe są niezwykłe. Wprowadzają do wnętrza wyjątkowy nastrój i klimat, cieszą oko kunsztem wykonania. Choć nie są łatwe w wieszaniu, upinaniu czy praniu – to jednak nie tracą na popularności, a wręcz przeciwnie. Mogłoby się wydawać, że są związane z klasyką. Jednak bez problemu możemy znaleźć nowoczesne i modne aranżacje, które pozwolą nam wykorzystać firanki koronkowe. Zobacz nasze propozycje!

1. Firanki koronkowe nie muszą być nudne

Firanki koronkowe kojarzą nam się najczęściej z wnętrzami klasycznymi i staromodnymi. Z reguły widzimy przed oczyma dwie części materiału upięte w efektowny sposób po obu stronach okna. I faktycznie – tak najczęściej wieszamy ten typ zasłonek.

Warto jednak urozmaicić nieco aranżację za pomocą trzeciej, krótszej firanki, rozwieszonej pomiędzy dwoma bocznymi. Powinna sięgać do około ¾ wysokości okna. Nie upinamy jej na taśmie marszczącej, a pozwalamy, by opadała swobodnie i była rozciągnięta na całej szerokości. Dzięki temu uzyskamy efekt podobny do tego, który zapewniają nam rolety. Brak marszczeń powoduje, że wzory koronkowe są doskonale widoczne.

Tego typu firanki koronkowe możemy kupić w sklepie lub pokusić się o ich własnoręczne wykonanie. Z pewnością wszyscy to docenią, jeśli na przykład zrobimy firanki na szydełku.

Dowiedz się więcej: Upinanie firan: Jak upiąć firany na 11 różnych sposobów?

Firanki koronkowe nowoczesne

źródło zdjęcia: Getty Images MoriaDemby

2. Koronki a firany kokony

Bardzo modne ostatnimi czasy stały się firany kokony. Przypominają te standardowo upięte, ale w przeciwieństwie do nich, sam materiał może być krótszy i upięty wyżej. Znajdują się w centralnej części okna, a nie na brzegach, jak w klasycznych rozwiązaniach. Są spięte symetrycznie.

Koronki doskonale odnajdują się w tego typu aranżacjach. Przepuszczają bardzo dużo słońca, dzięki czemu nie zaciemnimy pomieszczenia. Ta wersja upięcia firanek pozwala użyć krótszych fragmentów materiału, które sięgają nad parapet. Nie musimy więc martwić się o przypadkowe zniszczenie kunsztownie wykonanej dekoracji. Warto użyć także taśmy marszczącej, dzięki czemu mamy możliwość zmiany szerokości zawieszenia i większej ekspozycji koronkowych wzorów w razie potrzeby.

 

3. Koronkowe wykończenie firany

Najczęściej firanki koronkowe są uszyte z jednolitego materiału, a kunsztowne wzory znajdują się na całej powierzchni zasłonki. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór jedynie koronkowego zwieńczenia. Całość wykonana jest chociażby z tiulu lub woalu, a kunsztowne wzory znajdują się jedynie na 15-20 centymetrów przed zwieńczeniem firany.

Takie rozwiązanie nadaje się nawet do wnętrz nowoczesnych, gdyż będzie stanowić jedynie niewielki element nawiązujący do klasyki. Jeśli nie mamy na oku żadnych firan gotowych tego typu, możemy samodzielnie dosztukować koronkowe fragmenty.

Ciekawie będzie wyglądać także wykończenie w stylu fali – co ok. 15 cm umieszczamy naprzemiennie grzbiet i dolinę wykonaną z koronki, dzięki czemu uzyskujemy bardzo charakterystyczny i rzucający się w oczy element dekoracyjny. Okno przestaje być nudne, a staje się pięknie wyeksponowane.

Dowiedz się więcej: Firanka pajęczyna: TOP 7 modnych aranżacji

Firanki z koronkowym wykończeniem

źródło zdjęcia: Getty Images gyro

4. Nowocześnie wykonana asymetria

Firanki koronkowe kojarzą się z klasyką głównie z powodu ich jednolitości i symetrii zawieszenia. By wprowadzić powiew świeżości, warto odejść od tego podejścia i zdecydować się na nowoczesną asymetrię. Na taśmie marszczącej umieszczamy materiał, którego długość ulega skróceniu z każdym centymetrem szerokości okna. Po jednej stronie otrzymujemy długą, koronkową firanę. Po drugiej zaś – krótką, sięgającą 1/3 wysokości okna.

Tak otrzymana asymetria nie tylko wygląda nowocześnie, ale ułatwia korzystanie z parapetu – bez obaw można po jednej stronie postawić doniczkę z rośliną pokojową. Kąt nachylenia firanki możemy wybrać praktycznie dowolnie, podobnie jak długość po każdej stronie. Takie właśnie cechy powinny mieć modne firany. Muszą być minimalistyczne i praktyczne, mieć swoją rolę do odegrania.

Dowiedz się więcej: Nowoczesne firany do salonu – 7 pomysłów

 

5. Zazdrostki, czyli firanki koronkowe do kuchni

Firanki koronkowe możemy używać także w innych pomieszczeniach – nie tylko w salonie czy sypialni. Kuchnia jest najlepszym przykładem, jak połączyć koronki z funkcjonalnością zazdrostek. Zazdrostki służą nam przede wszystkim do:

  • dekoracji pomieszczenia kuchennego,
  • zasłaniania miejsca pracy w kuchni przed niepożądanym wzrokiem sąsiadów,
  • eksponowania okna kuchennego bez jednoczesnego ograniczania dostępu światła.

Takie firanki do kuchni były używane przez nasze babcie, ale coraz częściej wracają do łask i dzisiaj – bardziej jako element dekoracyjny.

Koronki także wspaniale odnajdują się w takim zastosowaniu. Są lekkie i przepuszczają światło słoneczne, a także stanowią przepiękną dekorację. Czemu więc nie użyć ich w formie zazdrostek? By bardziej nawiązywały charakterem do przeznaczenia, możemy wybrać wzory nawiązujące w pewien sposób do kuchni i gotowania. Koronki mogą przedstawiać:

  • kwiaty – w szczególności zioła,
  • owoce,
  • zwierzęta gospodarskie.

Możemy wszyć w nie kolorowe nici, dzięki czemu nie będą monotonne i jednolicie białe. Takie elementy wprowadzą do pomieszczenia optymizm i żywotność. Bardzo wiele sklepów oferuje takie firanki gotowe krótkie w wielu wzorach i kolorach.

Dowiedz się więcej: Firanki do kuchni – najpiękniejsze wzory

Zazdrostki - firanki koronkowe do kuchni

źródło zdjęcia: Getty Images /AnnaDudek

6. Intrygujące połączenie, czyli koronki i koraliki

Czemu nie połączyć koronek z koralikami? Takie rozwiązanie sprawdzi się we wnętrzu o stylu:

Firanki koronkowe z koralikami mogą zostać także ciepło przyjęte w pokojach młodzieżowych.

Taki niewielki element całkowicie potrafi zmienić styl dekoracji okiennej. Wybór kolorystyczny koralików zależy tylko i wyłącznie od naszego gustu i pozostałych elementów wyposażenia pomieszczenia. Mogą spływać równymi kaskadami obok koronek albo być wplecione w sposób całkowicie przypadkowy, co także doda firankom uroku.

Dużą zaletą tego typu aranżacji jest możliwość samodzielnego stworzenia takiej firanki. Wystarczy trochę czasu i zapas ciekawych koralików, a bez problemu można wpleść je w ściegi materiału.

Firanki z koralikami możemy użyć także w nieco innej konfiguracji. Przy upięciu znajduje się szeroki pas koronki, z którego wylewają się sznurki spaghetti, w które wplecione są koraliki. Tego typu połączenie jest nieoczywiste i łączy ze sobą dwa, z pozoru całkowicie różne style. Jeśli jednak dobierzemy odpowiednią kolorystykę i wzory, okaże się, że taka dekoracja okienna zaskoczy i będzie zachwycać wszystkich.

 

7. Firanki koronkowe nie tylko na okno

Kto powiedział, że koronki muszą znajdować się tylko przy oknie? Tego typu firanki sprawdzą się także jako zasłonki do łóżka w sypialniach stylizowanych na angielską wieś. Elegancko oddzielają od siebie strefę do spania od pozostałych elementów wyposażenia pokoju. Wprowadzają wyjątkowy klimat i eksponują łóżko, które musi być wielkie i drewniane.

Tego typu aranżacja z pewnością przypadnie do gustu nie tylko rodzicom, ale także małym księżniczkom w dziewczęcych pokojach. Odpoczynek w takiej sypialni stanie się przyjemnością.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać firanki do sypialni (porady i inspiracje)

Firanki koronkowe nad łóżko

źródło zdjęcia: Getty Images KatarzynaBialasiewicz

Firanki koronkowe są niezwykłe. Kochamy je przede wszystkim za ich zdolność do dostosowywania się do aranżacji wnętrza. Nie dominują, ale delikatnie uzupełniają i nadają charakter pomieszczeniu. Ocieplają wnętrze i sprawiają, że całe pomieszczenie staje się przytulne i domowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ