Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
07 Sie, 2018 - 01:00
Firanki do salonu długie - porady i inspiracje

Firanki do salonu długie – porady i inspiracje

Sylwia Łysak

Firanki do salonu długie aż do ziemi to bardzo modne rozwiązanie. Jak wybrać odpowiedni model, gdzie kupić i jak zaaranżować? Odpowiadamy!

Aranżacja okien to niezwykle ważny element wystroju wnętrza. Nic dziwnego, że ozdobom wnęk okiennych poświęcamy dużo czasu. Szczególnie trudno jest nam zaaranżować okna w salonie. Pomimo panującej mody na rolety, do pokoju dziennego najchętniej wybieramy klasyczne firany. Coraz częściej nasz wybór pada na firanki do salonu długie do samej ziemi i to o nich właśnie będzie ten artykuł.

Jak dobrać długie firanki do salonu i w jaki sposób ozdobić wnęki okienne, w których są powieszone? Podpowiadamy!

Firanki do salonu długie – gdzie pasują?

Firanki do salonu długie, znane również pod nazwą firany balkonowe, to modele o długości do podłogi lub kilku centymetrów nad nią. Przeważnie stosowane są w aranżacjach wnęk okiennych przy balkonach i tarasach, w których zamontowane są skrzydła balkonowe.

Widujemy je także przy montowanych w praktycznie wszystkich nowoczesnych apartamentowcach czy domach wielkopowierzchniowych oknach od podłogi do sufitu. Coraz częściej też zakłada się je do okien o klasycznej wysokości np. w blokach z wielkiej płyty, aby zakryć szpecące wnętrza stare kaloryfery czy powiększyć optycznie okna.

Firany do podłogi szczególnie dobrze wyglądają w salonach i pokojach dziennych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by znalazły się i w sypialni, pokoju dziecięcym, a nawet łazience czy jadalni. Długie firanki polecane są także do baldachimów nad łóżka i garderób urządzanych tanim kosztem (potrafią zastąpić drzwi do szafy bądź alternatywne dla nich zasłony).

Dowiedz się więcej: Jak wybrać firanki do jadalni – porady i inspiracje >>

Co ciekawe, pasują do wnętrz urządzonych we wszystkich znanych i lubianych stylach. Kwestię dopasowania ich do aranżacji konkretnego pomieszczenia rozwiązuje właściwy dobór zasłon czy karniszy współgrających stylistycznie lub kolorystycznie z tłem.

Dowiedz się więcej: Wystrój wnętrz – najpopularniejsze style w urządzaniu mieszkania >>

 

Firanki do podłogi – o czym warto wiedzieć przed zakupem?

Zanim podejmiemy decyzję dotyczącą zakupu długich firanek do salonu, powinniśmy uświadomić sobie kilka rzeczy, które mogą wpłynąć na jej zmianę. Otóż, długie firany mogą nie być odpowiednie dla wszystkich.

Nie spodobają się one osobom, które nie przepadają za praniem i prasowaniem (czynności te pochłaniają tym więcej czasu, im dłuższa i szersza jest firanka) oraz tym, które posiadają zwierzęta z nawykiem gryzienia i drapania tkanin bądź wspinania się po meblach (bardzo szybko takie firanki zniszczą).

Firanki do salonu długie do podłogi to propozycja dla osób, które lubią dbać o dom, cenią sobie elegancko i gustownie wykończone wnętrza oraz nie szczędzą pieniędzy na aranżację wnęk okiennych (firanki tego typu są droższe od standardowych, choćby ze względu na wymiary).

Gdzie kupić długie firanki?

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie gdzie najlepiej jest kupić tego typu firanki. Długie firany ze względu na popularność dostępne są praktycznie wszędzie – znajdziemy je już nie tylko w marketach budowlanych i sklepach z wyposażeniem wnętrz, ale i dużych  hipermarketach kojarzących się ze sprzedażą artykułów typowo spożywczych, a nawet w mniejszych sklepach sieciowych typu Lidl czy Biedronka.

Choć w tych wszystkich punktach handlowych z pewnością znajdziemy ciekawe firanki do salonu, to z najbardziej różnorodnym asortymentem spotkamy się w e-sklepach internetowych oraz specjalistycznych sklepach stacjonarnych, których oferta ukierunkowana jest na sprzedaż firanek.

Prawdopodobnie sklepy tego typu będą w stanie nam zaoferować więcej modeli i wymiarów firan, a nawet usługi szycia na zamówienie. W specjalistycznych sklepach znajdziemy też mnóstwo fachowych porad i inspiracji dot. aranżacji wnęk okiennych, z których z pewnością warto skorzystać.

Firanki do salonu długie do podłogi – pomysły

Firany w stylu apartamentowym – z grubymi zasłonami

Przeglądając zdjęcia apartamentów o wysokim standardzie wykończeń, możemy zauważyć specyficzne dla tego typu wnętrz aranżacje wnęk okiennych, właśnie przy pomocy długich aż do ziemi firan. Są one wieszane na specjalnych, zabudowanych karniszach (przeważnie z dwiema szynami), zwanych nie bez powodu apartamentowymi, w duecie z grubymi, dobrze chroniącymi przed promieniami słonecznymi zasłonami.

Minimalistyczne, białe firany (szczególnie mleczne) pasują do nawet najbardziej dekoracyjnych zasłon w odważnych kolorach i wzorach oraz większości wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym.

Dowiedz się więcej: Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz >>

 

Firanki do salonu długie – solo

Jeśli chodzi o długie firany w salonie, wyjątkowo często występują one solo. W takim wypadku wiesza się je na tradycyjnych karniszach ściennych. Ta minimalistyczna odsłona długich firanek pasuje do mieszkań i domów z zadaszonymi tarasami lub balkonami z widokiem na intymny, prywatny teren lub panoramę miasta (w których nie trzeba stosować zasłon).

Dowiedz się więcej: Firany kolorowe do salonu – porady i inspiracje >>

Delikatne firanki można odrobinę ozdobić – np. spiąć pośrodku klipsem do zasłon lub zamontować po obu stronach wnęki okiennej zaczepy, przy pomocy których można odchylić firanki na bok w bardzo elegancki sposób. Taka aranżacja okien w salonie pasuje do wnętrz w stylu nowoczesnym i klasycznym.

Dowiedz się więcej: Upinanie firan: Jak upiąć firany na 11 różnych sposobów? >>

 

Firanki do salonu – długie firany panelowe

Firanki do salonu długie do ziemi nie muszą wisieć na karniszach. Na rynku spotykamy także bardzo nowoczesne modele tzw. panelowe, zamontowane na specjalnych stelażach, które mogą poruszać się po szynach w podłodze lub suficie. To wygodne rozwiązanie, które poleca się szczególnie do wnęk okiennych z popularnymi oknami przesuwnymi.

Firany panelowe nie wymagają prasowania i sprzedawane są w imponującej liczbie wzorów i kolorów, dzięki czemu można dopasować je do praktycznie każdego wnętrza. Mogą być także stosowane w celu wydzielania aneksów w pomieszczeniach, co jest ich niewątpliwą zaletą.

Dowiedz się więcej: Dlaczego kominek koza w salonie to dobry pomysł >>

 

Firanki do salonu długie do ziemi – pochwała warstw

Długie firanki szczególnie często występują w wielowarstwowych aranżacjach wnęk okiennych, w których stanowią jedną z od trzech do nawet pięciu warstw! Takie wykończenie okien w salonie wygląda bardzo efektownie (niezależnie od stylu, w jakim urządzone jest wnętrze) i do tego jest niezwykle praktyczne, pod warunkiem, że dobrze rozplanuje się poszczególne warstwy.

Potrzeba do tego odrobiny kreatywności – warto na przykład pokusić się o połączenie krótkich zasłonek, długich firan i dwóch rodzajów dodatkowych zasłon (ażurowych i kryjących), koniecznie dopasowanych do siebie kolorystycznie, wzorniczo i spójnych z całością wykończenia salonu.

Zadanie może być dość trudne, ale jego efekt wart jest poświęconego na poszukiwanie najodpowiedniejszych modeli czasu.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić salon – poznaj najlepsze pomysły >>

 

Długie firanki wycinane

Zamiast zwyczajnych, długich firanek można także zdecydować się na bardzo modne ostatnimi czasy modele wycinane laserowo. Takie trójwymiarowe firanki nie wymagają dodatkowych ozdób i wpuszczają światło lepiej od mlecznych odpowiedniczek.

Firanki wycinane są w rozmaite wzory, dzięki czemu łatwo dopasować je do aranżacji salonu, niezależnie od tego, na jaki styl wykończenia się zdecydowaliśmy. Takie firanki występują zarówno w wersjach monochromatycznych, jak i kolorowych – te drugie z pewnością spodobają się osobom o żywym usposobieniu, które chcą, aby ich salon był ciekawy i oryginalny.

Dowiedz się więcej: Nowoczesne firany do salonu – 7 pomysłów >>

 

Reasumując, firanki do salonu długie, cieszące się niebywałą wręcz popularnością, to rozwiązanie, które można wykorzystać we wszystkich wnętrzach (również tych, w których nie ma okien balkonowych). Firany takie polecane są osobom, które lubią dbać o dom i nie boją się częstego prania i prasowania, a także tym, którzy nie posiadają zwierząt domowych.

Można je kupić praktycznie wszędzie, choć najlepiej zrobić to w specjalistycznych sklepach, które oferują mnóstwo modeli i wariantów takich firan. Korzystając ze wspomnianych w artykule rozwiązań lub inspiracji ze sklepów wnętrzarskich można przy ich pomocy zaaranżować wyjątkowe wnęki okienne o niezwykłych walorach dekoracyjnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ