Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
17 Maj, 2017 - 17:07

Dekoracje okien – jak wybrać firanki do kuchni

Anna Wezgraj da Silva

Wybierz z nami firanki do kuchni. Kuchenne dekoracje okien to odpowiednia kompozycja kolorów, fasonów i materiałów. Zainspiruj się naszym poradnikiem i spraw, że kuchnia – serce Twojego domu – będzie przytulna i funkcjonalna. Odmień kuchenne wnętrze tanio i z pomysłem. Domownicy i goście będą zachwyceni!

Firany woalowe czy żakardowe, zazdrostki czy lambrekiny, o prostym kroju czy bogato zdobione? Firanki do kuchni mogą przybrać wiele różnych fasonów i wzorów. Tylko od nas zależy, na które dekoracje okien kuchennych się zdecydujemy.

Firanki do kuchni, czyli dekoracje okien w sercu domu

Dekoracje okien w kuchni są bardzo ważne – to właśnie w tym miejscu wielu domowników lubi spędzać czas. Nie tylko podczas przygotowywania posiłków, ale również podczas porannej kawy czy w czasie nieoczekiwanej wizyty gości.

Kuchnia to więc swego rodzaju serce domu o wielofunkcyjnym zastosowaniu. Każdy pragnie przebywać w przytulnym wnętrzu, a właśnie taki efekt można osiągnąć poprzez odpowiedni dobór firan. Oto mini-przewodnik pomocny w aranżacji okna kuchennego i wyboru firanek do kuchni.

 

Dekoracje okien – kolorystyka dobrana do wystroju wnętrza

Odpowiedni wybór firanek do kuchni nie jest łatwy. Te o białym kolorze narażone są na żółknięcie spowodowane chłonięciem oparów gotowania. Kiedy warto o nich pomyśleć? Jeżeli kuchnia jest duża i przestrzenna białe firany będą dobrym wyborem – pasują niemal do każdego wnętrza, a w dużej kuchni nie będą tak bardzo narażone na zmianę koloru.

Dowiedz się więcej: Jak wybielić firanki – 7 sposobów >>

 

W mniejszych, a nawet ciasnych kuchniach gdzie opary gotowania szybciej się kumulują można rozważyć firanki w kolorze i z modnym wzorem. Wszelkie zażółcenia nie będą na nich widoczne, a wzory dodadzą wnętrzu stylu.

Dowiedz się więcej: Nowoczesne firany do salonu – 7 pomysłów >>

 

Wszystko zależy oczywiście od wystroju wnętrza. Wzory i ornamenty najpiękniej będą się prezentować w towarzystwie stonowanej kolorystyki mebli. Bardzo przytulnie prezentują się również firany do kuchni w różnego rodzaju kuchenne wzory, np. w imbryczki czy garnuszki.

 

Jeżeli aranżacja kuchni sama w sobie jest wystarczająco barwna, firanka powinna być gładka i jasna.

Dowiedz się więcej: Najlepsze kolory ścian do kuchni >>

Krój firany: lambrekiny, woale i zazdrostki

Kolejnym aspektem wystroju okien kuchennych będzie dobór fasonu. Niezależnie od metrażu kuchni firany o prostym kroju będą pasować do każdego wnętrza.

 

Dużą popularnością cieszą się również lambrekiny na kółkach, troczkach, taśmie marszczącej czy na szelkach. Tak udekorowane okno wniesie do kuchni nutkę romantyzmu.

Dowiedz się więcej: Dekoracje okien – czym zastąpić firanki? >>

 

Idąc w tym kierunku można również pokusić się o woalowe firany podpięte po bokach – wystrój nabierze nieco więcej klasycznego stylu.

Kolejnym fasonem świetnie prezentującym się w kuchni są firany żakardowe. Mogą być samodzielnym wystrojem okna lub stanowić duet z zasłonami.

Fani subtelnych dekoracji i nieco rustykalnego stylu zachwycą się zazdrostkami. Pasują do wielu wnętrz kuchennych i nadają im sielskiego charakteru. Mogą być stylizowane na wiele sposobów,  z czego te zrobione ręcznie na szydełku lub udekorowane serduszkami bez wątpienia kreują niezwykle ciepłą, domową  atmosferę.

Dowiedz się więcej: Dekoracje okien – modne karnisze >>

 

Dekoracje okien a ich funkcjonalność

Firanki do kuchni powinny stanowić nie tylko ciekawą dekorację wnętrza, ale również pełnić inne funkcje, np.  chronić domowników przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów czy stanowić barierę dla nadmiaru światła latem lub zimnego powietrza zimą.

 

Wybór materiału na firanki do kuchni jest naprawdę duży. Żakardy dobrze przepuszczają światło, a duże wzory i gęsty splot uchronią przed wścibskimi podglądaczami z zewnątrz. Firan żakardowych nie trzeba prasować – zawieszone w oknie same się wyprostują pod własnym ciężarem.

Podobne właściwości wykazują markizety – nie wymagają prasowania, a ilość przepuszczanego światła będzie uzależniona od gęstości splotu.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać firanki do jadalni – porady i inspiracje >>

Błyszcząca i przejrzysta organza (organtyna) charakteryzuje się dużą przepuszczalnością światła. Będzie więc dobrym wyborem dla niedoświetlonych kuchni, jednak z drugiej strony niekoniecznie sprawdzi się na parterze. W pewnym sensie podobnym, lecz nieco mniej przejrzystym materiałem będzie woal.

Dowiedz się więcej: Jak wybielić firanki – 7 sposobów >>

 

Inne popularne materiały na firanki to przejrzysty i delikatny tiul, gładka satyna, sztywna i dostojna tafta czy też urocza koronka i podobna do niej gipiura lub materiał kreszowany.

ZOBACZ RÓWNIEŻ