Michał Nielub
Michał Nielub
01 Lut, 2019 - 00:00
Fiołki doniczkowe - TOP 7 najpiękniejszych odmian

Fiołki doniczkowe – TOP 7 najpiękniejszych odmian

Michał Nielub

Fiołki doniczkowe wymagają pewnej wiedzy na temat ich pielęgnacji, ale nie są wymagające. W zamian za dobre warunki odwdzięczą się delikatnym pięknem.

Fiołki to kwiaty, które większości osób przywodzą na myśl delikatność płatków, słodki zapach i charakterystyczną fioletową barwę. Niewielu jednak wie, że to powszechne skojarzenie sprowadza się do konkretnego rodzaju fiołka, który w istocie posiada niemal pół tysiąca odmian. Łatwość krzyżowania się roślin sprawia, że nieustannie pojawiają się nowe. Wiele z nich dziko porasta tereny polskich łąk, bagnisk i lasów, niektóre zaś spotkać można wyłącznie w formie domowej jako fiołki doniczkowe.

TOP 7 najpiękniejsze fiołki doniczkowe

Mnogość rodzajów fiołków sprawia, że każdy wielbiciel roślin doniczkowych znajdzie wśród nich ulubione odmiany. Niektóre z nich są jednak wyjątkowo popularne i często wybierane na ozdoby pomieszczeń pokojowych czy biurowych. Wynika to z łatwości pielęgnacji, zdolności szybkiej adaptacji do różnych warunków środowiskowych, a przede wszystkim delikatnego piękna, jakim się wyróżniają.

7. Bratki ogrodowe, czyli 3 w 1

Słynny bratek ogrodowy spotykany na polskich rabatkach i balkonach, ale coraz częściej także w donicach, jest w rzeczywistości mieszanką trzech rodzajów fiołka: żółtego i alpejskiego oraz trójbarwnego.

Rośliny należą do rzędu jednorocznych lub dwuletnich i rosną na wysokość 10 – 25 centymetrów, urzekając barwą swoich pięciu aksamitnych płatków, która nadaje im prawdziwej niepowtarzalności. Co ciekawe, zdarzają się nawet odmiany we wszystkich kolorach tęczy.

Bratki (czy też fiołki) ogrodowe rozsiewają charakterystyczny, lecz niezbyt intensywny zapach, który wzbogaca domową atmosferę już z pierwszym powiewem wiosny, czyli w okresie przełomu marca i kwietnia, by kwitnąć aż do czerwca i zdobić wnętrze domów. Fiołki doniczkowe o tej porze roku świetnie nadają się także jako kwiaty na taras lub balkon.

Dowiedz się więcej: Kwiaty wiosenne w doniczkach – TOP 7 najpiękniejszych propozycji

Fiołki doniczkowe - bratek ogrodowy

źródło zdjęcia: Getty Images / Chireau

6. Fiołek koreański – viola Coreana

Kępki fiołków koreańskich z reguły nie przekraczają wysokości 10 centymetrów, a największą ekspansję zapewnia im rozsadzenie w miejscach połowicznie nasłonecznionych.

Fioletowo – niebieski kolor kwiatów doskonale współgra z niezwykłą barwą i kształtem marmurkowych liści o srebrzystym upstrzeniu.

Choć fiołek koreański świetnie radzi sobie na podłożu ogrodowym (również ogrodów skalnych), bylina nie wymaga żyznej gleby – sprawdzi się więc również na domowych parapetach z i uświetni wnętrze kuchni czy salonu.

 

5. Fiołek rogaty

W odróżnieniu od odmiany koreańskiej fiołki rogate najlepiej rozwijają się w lokacjach wyjątkowo nasłonecznionych. Sprzyja im stała wilgotność i przeciętna żyzność gleby.

Kolejną istotną różnicą pomiędzy rodzajami roślin jest wieloletniość fiołków rogatych. Wobec tego należy pamiętać o odpowiednim zimowaniu roślin, które zadbane i skutecznie osłonięte przed mrozem przetrwają przez wiele sezonów, ciesząc oko domowników.

Fiołki doniczkowe w przypadku tej odmiany powinny być jak największą ilość czasu skąpane w słońcu, którego promienie umożliwiają „rogatkom” wypuszczanie kolejnych pąków kwiatowych.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty wieloletnie w domu

Fiołki doniczkowe - fiołek rogaty

źródło zdjęcia: Getty Images / HaraldBiebel

4. Fiołek trójbarwny – viola tricolor

Bratek czy fiołek trójbarwny, nazywany także jaskółczym oczkiem lub macoszką, rośnie nawet na wysokość 50 centymetrów. Płatki rośliny osiągają interesujące barwy przepalanego fioletu, jasnej żółci oraz bieli.

Ponieważ fiołek trójbarwny nie wymaga wyjątkowo żyznej gleby, nawet piaszczyste podłoże może stanowić znakomite warunki do jego rozwoju. Coraz częściej jednak spełnia on funkcję fiołka doniczkowego. Jednym z jego walorów jest długi okres kwitnięcia. Płatki o karbowanych brzeżkach utrzymują się bowiem od kwietnia aż do października.

Fiołek trójbarwny – antidotum w doniczce

Ciekawostką o fiołkach trójbarwnych są ich niezwykłe właściwości wykorzystywane w lecznictwie i kosmetyce. Stosowany jako napar znacząco obniża ciśnienie krwi i uwalnia substancje przeciwbólowe oraz rozluźniające, takie jak flawonoidy i salicylany.

Ponadto roślina skutecznie oczyszcza drogi moczowe, łagodzi stany zapalne i leczy zmiany skórne. Z uwagi na niezwykłe cechy bratka trójbarwnego, warto wyposażyć swoją kuchnię (czy raczej apteczkę) w rzeczony rodzaj fiołka doniczkowego i korzystać z dobrodziejstwa natury w zależności od potrzeb.

Dowiedz się więcej: Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia – TOP 12

 

3. Fiołki wonne – viola odorata

Przestrzenią doskonałą do hodowli fiołków wonnych jest ogród, w którym będą mogły one roztaczać niezwykły zapach. To dzięki niemu były one niegdyś wykorzystywane w produkcji perfum.

Dzisiaj fiołek wonny święci tryumfy raczej jako ozdoba rabatek, ale z powodzeniem może być również hodowany w donicach, o ile wykorzystana przez nas ziemia będzie spełniać pewne warunki, takie jak umiarkowana wilgotność.

Choć okres zakwitu fiołka wonnego przypada na wczesną wiosnę (marzec – kwiecień), doniczkowe warunki mogą nieco przesunąć czas zakwitu, jak również przyczynić się do delikatnego zażółcenia płatków.

Wielbicielki wysublimowanych smaków mogą wykorzystać kwiaty także w kontekście kulinarnym. Fiołek wonny nadaje się do kandyzowania oraz przyrządzania naparów, syropów czy nalewek.

Dowiedz się więcej: Jak prawidłowo podlewać rośliny domowe

Fiołki doniczkowe - fiołek wonny

źródło zdjęcia: Getty Images / MariaBrzostowska

2. Fiołek afrykański – sępolia

Jedną z najpopularniejszych odmian rośliny są fiołki afrykańskie. Cena zachęcająca do kupna i niewielkie gabaryty sępolii sprawiają, że doskonale się ona sprawdza w domowych wnętrzach.

Kwitnący przez cały rok fiołek ma wiele odmian odróżniających się kolorem, kształtem oraz ilością płatków i liści.

Doniczki do fiołków afrykańskich powinny znajdować się dość blisko źródła światła, jednak najlepiej, jeśli będzie ono rozproszone. Nazbyt duża ilość promieni słonecznych może negatywnie odbić się na wyglądzie i zdrowiu rośliny, na przykład poprzez poparzenie liści.

Wystrzegać powinno się także przeciągów i zraszania kwiatów. Choć fiołek lubi wilgotne podłoże, skrapianie wodą płatków i liści może skutkować niszczeniem rośliny. Ponadto należy pamiętać o przesadzaniu fiołka afrykańskiego raz do roku do nieco większej donicy, by umożliwić mu prawidłowy rozrost.

Dość krótkie korzenie sprawiają, że najlepiej czuje się on w płaskich doniczkach. Sadzonki przeznaczone na rozmnażanie fiołka mogą z powodzeniem ukorzenić się w wodzie.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty doniczkowe pokojowe

Fiołki doniczkowe - fiołek afrykański

źródło zdjęcia: Getty Images / ClaraNila

1. Fiołek alpejski

Choć w rzeczywistości autentyczne fiołki alpejskie występują w Polsce wyłącznie w Tatrach, swą nazwę użyczają także kwiatom cyklamenu perskiego – rośliny o drobnych różnobarwnych płatkach i aksamitnych łodyżkach.

Nawet jeśli nie wiemy, jak pielęgnować fiołka alpejskiego, nie jest to przeciwwskazanie do jego zakupu. Zasady dotyczące domowej hodowli są proste i obejmują kilka punktów.

Zasady pielęgnacji fiołków doniczkowych alpejskich:

  • donica w miejscu chłodnym i przewiewnym,
  • niezbyt obfite podlewanie, a raczej zwilżanie gleby miękką lub przegotowaną wodą,
  • nienarażanie liści i płatków na kontakt z wodą,
  • systematyczne usuwanie suchych lub zgniłych liści i prześwitów,
  • stosowanie specjalistycznych nawozów dwa razy w miesiącu.

Tak zadbane rośliny zrekompensują się domownikom pięknym wyglądem i będą cieszyć ich oczy przez wiele sezonów.

Dowiedz się więcej: Jak pielęgnować fiołki w domu?

 

Fiołki doniczkowe – piękna ozdoba pomieszczenia

Jeśli chcemy cieszyć się urokiem kwitnących roślin przez okrągły rok, warto przemyśleć zakup fiołków, które odpowiednio wypielęgnowane, z pewnością odpłacą się swoim wdziękiem.

Fiołki to doskonałe kwiaty pokojowe, które najlepiej czują się w rozproszonym, łagodnym świetle. Dość obfite podlewanie i hodowla w temperaturze wyższej niż 16-18 stopni Celsjusza (czyli w warunkach mieszkaniowych) zapewnią kwiatom optymalne warunki i pożądany rozrost.

Ponieważ fiołki doniczkowe znajdują zastosowanie w kuchni, kosmetyce czy zielarstwie, warto mieć na swoim parapecie doniczkę z uroczą rośliną, która nie tylko pięknie pachnie i wygląda, ale także cechuje się niezwykłymi właściwościami. Różnorodność odmian i ich cech sprawiają, że coraz więcej amatorów ogrodnictwa przenosi te wyjątkowe kwiaty z przestrzeni ogrodu do własnych domowych wnętrz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ