Michał Nielub
Michał Nielub
27 Paź, 2017 - 04:00

Filtr do wody – sposób na oszczędzanie

Michał Nielub

Filtr do wody to sposób na domowe uzdatnianie wody. Szczególne zastosowanie ma w przypadku tych gospodarstw domowych, w których woda pochodzi z prywatnych ujęć.

Filtr do wody jest szczególnie przydatny w przydomowych ujęciach wody. Jednak może się przydać również w sytuacji, gdy korzystamy z publicznej sieci wodociągowej. Teoretycznie taka woda z miejskich ujęć powinna być dostarczana jako już uzdatniona i nadająca się do picia. Jednak i w tych przypadkach zdarzają się awarie.

Woda z publicznych ujęć

Regulacje prawne nakładają obowiązek na publicznych dostawców, aby dostarczana woda nie zawierała szkodliwych substancji. Mają ten cel osiągać poprzez bieżące badanie wody. Niekiedy dochodzi do awarii, w efekcie woda jest skażona np. bakterią Coli. Obowiązkiem jest poinformowanie odbiorców o takim fakcie.

Woda z miejskich wodociągów nie musi być smaczna i mieć ładnego zapachu. Jeżeli chcemy zaoszczędzić na wodzie kupowanej ze sklepu, warto wówczas zainwestować w filtr do wody.

Filtr do wody – zasada działania

Filtr do wody występuje w kilku odmianach. Najpopularniejsze i najtańsze są dzbanki filtrujące. Ich głównym zadaniem jest zmiękczanie wody, w celu ochrony domowych urządzeń wrażliwych na osadzający się kamień.

Drugi rodzaj jest elementem instalacji wodnej w gospodarstwie domowym. Ich konstrukcja jest bardziej skomplikowana, tak samo jak zasada działania. Wiąże się z tym również wyższy koszt. Cel pozostaje jednak ten sam – uzdatnianie wody i pozbawienie jej substancji szkodliwych.

Dzbanek filtrujący

Najprostszym i najtańszym sposobem jest wspomniany powyżej dzbanek filtrujący. Koszt takiego urządzenia jest stosunkowo niski. Najtańsze można nabyć już za 9,99 zł. Bardziej zaawansowane produkty można kupić w okolicach 90 – 100 zł.

Na rynku dostępne są również dzbanki alkalizujące (wykorzystują efekt odwróconej osmozy), jednak ich koszt jest znacznie wyższy i zaczyna się od 350 zł.

Filtr do wody – korzyści

Dodatkowe uzdatnianie wody wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim, poprawiony zostanie jej smak, dzięki czemu możemy ją pić bezpośrednio z kranu. Dzięki temu rozwiązaniu nie będziemy zmuszeni już kupować wody w sklepie, co w efekcie przyniesie znaczne oszczędności w budżecie domowym.

Domowe uzdatnianie wody – ile można zaoszczędzić?

Woda ze sklepu

Warto być świadomym, że 1,5 litra dobrej wody mineralnej kosztuje 2 zł. Z prostego wyliczenia wynika, że za litr zapłacimy w okolicach 1,33 zł.

Woda z kranu

Tymczasem za 1 m sześcienny wody (czyli 1 000 litrów) z publicznego ujęcia zapłacimy 3,69 zł – czyli cena za litr wynosi w zaokrągleniu 36 groszy.

Załóżmy zatem, że spożywamy zalecaną dzienną ilość wody, czyli 1,5 litra.

  • W przypadku wody kupnej, rocznie wydamy na to 547,5 zł.
  • Pijąc wodę z kranu zapłacimy 197,1 zł.

Aby kalkulacja była jak najbardziej miarodajna, załóżmy, że raz na miesiąc wymienimy wkład filtrujący. Rocznie zatem zużyjemy ich 12 sztuk, zaś cena opakowania liczącego 6 sztuk to koszt ok. 100 zł. Zatem realny koszt używania dzbanka filtrującego w ujęciu rocznym to wydatek 197,1 zł + 200 zł = 397,1 zł.

Z wyliczeń wynika, że rocznie zaoszczędzimy 150,4 zł.

Dowiedz się więcej: Nieskuteczne metody oszczędzania, czyli na co uważać >>

Im więcej osób, tym taniej

Musimy jednak pamiętać o tym, że powyższa kalkulacja dotyczy wyłącznie jednej osoby. Oszczędności będą tym większe, im bardziej liczna rodzina.

  • W przypadku dwóch osób, filtr do wody przyniesie oszczędności w wysokości 1095 zł – 594,2 zł = 500,8 zł.
  • W sytuacji 4 osobowej rodziny będzie to 2 190 zł – 988,4 zł = 1201,6 zł.

Filtr do wody jest rozwiązaniem, które wpływa nie tylko na jakość wody, jej smak oraz zapach. To również wymierne roczne oszczędności, które w przypadku 4 osobowej rodziny mogą wynieść aż 1201,6 zł. Domowe uzdatnianie wody zatem jest sposobem na oszczędzanie w prosty i jak najbardziej przyjemny sposób.

ZOBACZ RÓWNIEŻ