Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
18 Sie, 2017 - 01:00
Feng shui w domu - jak urządzić mieszkanie według zasad feng shui

Feng shui w domu – jak urządzić mieszkanie według zasad feng shui

Sylwia Łysak

Feng shui to starożytna sztuka dobrego życia. Sprawdź, jakie są jej zasady w odniesieniu do aranżacji wnętrz.

Feng shui to pochodząca ze starożytnych Chin „sztuka dobrego życia”, mająca zastosowanie między innymi w urządzaniu wnętrz. Mówi się, że w domach i mieszkaniach zaaranżowanych zgodnie z jej zasadami żyją zdrowi i szczęśliwi ludzie. Jeśli tak rzeczywiście jest, warto spróbować dołączyć do ich grona. Tylko jak urządzić dom czy mieszkanie zgodne z feng shui? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule.

Przepływ energii

Najważniejsza zasada feng shui to ta mówiąca o energii (Qi – czi). Powinna ona subtelnie przepływać przez dom/mieszkanie, nie kumulując się, ani nie „przelatując” przez nie zbyt szybko. Energia Qi musi krążyć – a my powinniśmy zapewnić jej najlepsze ku temu warunki. Jak zadbać o to, aby energia mogła bez problemu dostać się do domu, ale z niego nie uciekała?

Otóż, należy zastanowić się chociażby nad układem okien i drzwi. Trzeba unikać ustawienia ich względem siebie na przestrzał. Ponadto, powinno wystrzegać się montowania luster przed drzwiami, tak samo jak brudnych okien (to one stanowią wejścia dla energii) oraz jednoczesnego otwierania drzwi/okien będących naprzeciwko siebie.

Feng shui w domu - jak urządzić mieszkanie według zasad feng shui - przepływ energii

Porządek w domu to podstawa

Feng shui to sztuka, która nade wszystko stawia porządek. W końcu we wnętrzach, w których jest brudno bądź panuje bałagan, energia nie może przepływać swobodnie. Dlatego, jeśli chce się poczynić zmiany w swoim życiu powinno się zacząć od domu lub mieszkania, w którym się przebywa – a najlepiej, od generalnych porządków i reorganizacji przestrzeni.

Dobry, zgodny z feng shui dom jest zorganizowany w sposób, który ułatwia wykonywanie codziennych czynności. Organizacji przestrzeni należy więc poświęcić odpowiednio dużo czasu i zaangażowania, tak, aby nie była ona wynikiem przypadku, a analizy własnych potrzeb.

Dowiedz się więcej: Wynajem mieszkania – poradnik dla lokatora >>

Feng shui w domu - jak urządzić mieszkanie według zasad feng shui - porządek

Aranżacja wnętrza a materiały

Kolejna zasada, która obowiązuje w feng shui to ta, dotycząca materiałów wykorzystywanych do aranżacji wnętrza. Powinny być one w miarę możliwości jak najbardziej naturalne. Mieszkania i domy zgodne z feng shui to wszystkie te, w których prym wiodą naturalne elementy wyposażenia – drewniane meble, kamienne blaty, jedwabne poszewki, wełniane dywany…

Oczywiście, powrót do natury kosztuje. Meble z litego drewna są dużo droższe od tych ze sklejki, a blaty z MDF tańsze od granitowych. Ale czegoż nie robi się dla lepszego życia? Co ciekawe, feng shui zakłada, że poszczególne materiały powinny być stosowane w odpowiadających im miejscach w domu. Podpowiedź odnośnie tego, jakie to miejsca daje siatka bagua.

Feng shui w domu - jak urządzić mieszkanie według zasad feng shui - materiały

Czym jest siatka bagua

Prawdziwie zgodny z feng shui dom musi odpowiadać założeniom, które przedstawia tak zwana siatka bagua. Jest to wykres prezentujący obszary życia, za jakie odpowiedzialne są poszczególne strefy domu czy mieszkania.

Z dobrodziejstw siatki bagua można skorzystać dokonując przemeblowania pokoju – dzięki ustawieniu konkretnych mebli i elementów w odpowiednich strefach można je „aktywować” i ulepszać obszary życia, na które wskazują. Dobre feng shui w pokoju to klucz do sukcesu w prawie wszystkich dziedzinach życia!

Feng shui w domu - jak urządzić mieszkanie według zasad feng shui - siatka bagua

Mieszkanie pełne pozytywnej energii

W feng shui obowiązuje kilka ciekawych zasad. Jedna z nich jest taka, że aby wypocząć podczas snu, trzeba posiadać osobną, cichą sypialnię. Niestety, nie zawsze jest to możliwe.

Następna reguła mówi o tym, że salon to miejsce wspólnego wypoczynku, które powinno być urządzone tak, aby zachęcać do spędzania czasu razem. Czy twój pokój dzienny właśnie tak wygląda?

Dom według feng shui to dom czysty, zorganizowany i naturalny – tak można to ująć w telegraficznym skrócie. Wszystkich reguł feng shui nie da się jednak opisać w jednym artykule, bo byłby on technicznie rzecz ujmując książką. Zainteresowani tematem powinni więc sprawdzić na własną rękę jak wygląda siatka bagua, jakie są rodzaje energii oraz różnego rodzaju remedia na niekoniecznie zgodne z feng shui rozwiązania architektoniczne. Zachęcamy do wypróbowania aranżacji wnętrza według zasad „sztuki dobrego życia”!

ZOBACZ RÓWNIEŻ