Michał Nielub
Michał Nielub
11 Sty, 2019 - 00:00
Felgi chromowane - charakterystyka, jak czyścić i o nie dbać?

Felgi chromowane – charakterystyka, jak czyścić i o nie dbać?

Michał Nielub

Felgi chromowane są powodem do dumy dla kierowców. Jednak nieprawidłowo użytkowane mogą stać się źródłem problemów. Jak o nie prawidłowo zadbać?

Felgi chromowane są powodem do dumy każdego kierowcy. Tuż po zakupie nie możemy się doczekać, aż wyposażymy w nie nasze auto. Duma może jednak nie trwać długo. Zwłaszcza gdy zapomnimy o ich prawidłowym użytkowaniu, a przede wszystkim – konserwowaniu. Zanim jednak przystąpimy do działań konserwacyjnych, warto zapoznać się z charakterystyką alufelg chromowanych.

Felgi chromowane – charakterystyka

W rzeczywistości felgi chromowane to nic innego jak aluminiowe felgi pokryte powłoką chromową. W odróżnieniu od standardowych alufelg wyróżniają się przede wszystkim stopniem odbijania światła. Dzięki temu nadają wyjątkowo atrakcyjnego wyglądu naszemu samochodowi. Z reguły nowe produkty mogą osiągać ceny rzędu kilku lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tańszą alternatywą wydaje się więc chromowanie felg, które już posiadamy.

Chromowanie felg – na co zwrócić uwagę?

Zanim jednak zlecimy tę usługę wyspecjalizowanej firmie, warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii. Przede wszystkim najważniejszą sprawą pozostaje to, jakiej techniki dany zakład używa.

Najskuteczniejszą metodą, dzięki której uzyskamy efekt podobny do oryginalnych felg chromowanych, jest metoda warstwowa. Nie jest wprawdzie najtańsza, jednak jeżeli zależy nam na jakości – zdecydowanie jest to najlepsza technika.

Nie tylko wykorzystywana metoda odgrywa tu znaczącą rolę. Powinniśmy zadbać o to, by chromowanie felg zostało wykonane z użyciem w miarę możliwości jak najgrubszej warstwy. W przeciwnym wypadku chrom może się łuszczyć w trakcie mycia, co przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego.

Co więcej, felga musi zostać odpowiednio przygotowana przed tym zabiegiem. Powinna zostać ona odtłuszczona, rozjaśniona itp. Jeżeli o to nie zadbamy, to nałożona warstwa chromu oraz lakieru chroniącego nie będzie miała odpowiedniego podłoża.

Czyszczenie felg chromowanych

W przeciwieństwie np. do felg stalowych chromowane odpowiedniki wymagają szczególnych zabiegów kosmetycznych.

Najważniejszą zasadą jest to, by w żadnym wypadku nie stosować żadnych środków chemicznych, które nie są przystosowane do ich czyszczenia. Preparaty takie mogą stać się one przyczyną daleko idących zniszczeń warstwy chromu, które ciężko będzie usunąć. Z zasady produkty przeznaczone do czyszczenia tego typu felg zawierają łagodne substancje, które nie spowodują defektów.

Jak przystąpić do czyszczenia?

Obowiązuje ściśle określona zasada, dzięki którym czyszczenie felg chromowanych przyniesie pożądane rezultaty.

Najczęściej należy zacząć od spłukania warstwy brudu. Przystąpienie do czyszczenia bez tej czynności może spowodować zarysowania na warstwie chromu. Przy czym zabieg ten zaleca się wykonać przy użyciu myjki ciśnieniowej. Jeżeli nie dysponujesz swoją – warto udać się do myjni bezdotykowej. Oczyszczanie warto wykonać na każdej feldze z osobna. Z jednej strony bardziej skupimy się na tej czynności, z drugiej zapobiegniemy zbyt szybkiemu wyschnięciu preparatów czyszczących.

Gdy już pozbędziemy się zalegającej warstwy brudu, na opłukaną felgę należy nałożyć dedykowany preparat czyszczący. Ważne, by nie posiadał w składzie silnie żrących substancji. Po odczekaniu zalecanego czasu możemy przystąpić do ponownego spłukania felgi, skupiając się przy tym na tych miejscach, które są szczególnie zanieczyszczone np. smołą czy pyłem hamulcowym.

Ważne, by zabiegi kosmetyczne wykonywać na ostudzonej obręczy. W przeciwnym wypadku preparat może zbyt szybko odparować, pozostawiając po sobie ciężkie do usunięcia przebarwienia.

Dowiedz się więcej: Fabryczna regeneracja felg – co to jest?

Felgi chromowane - czeszczenie: przed nałożeniem detergentu warto użyć myjki ciśnieniowej

źródło zdjęcia: Getty Images / PATCHARIN SIMALHEK

Gdy felga posiada złuszczenia

Nieco inaczej powinniśmy postąpić w przypadku, gdy nasze felgi chromowane posiadają już nieznaczne złuszczenia. W takiej sytuacji nie zaleca się stosowania myjki ciśnieniowej. Strumień wody mógłby przyczynić się do powiększenia defektów. Lepiej w takich okolicznościach wykonać ręczne mycie obręczy. Warto przy tym pamiętać, by czyszczenie wykonać w miarę delikatnie. W przeciwnym wypadku doprowadzimy do powstania zarysowań na warstwie chromu.

Nabłyszczanie

Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do np. felg aluminiowych felgi chromowane wymagają nabłyszczenia na koniec prac kosmetycznych. Pozwoli nam to przywrócić ich fabryczny wygląd, a tym samym podnieść atrakcyjność wizualną naszego samochodu.

W tym celu należy przede wszystkim wytrzeć obręcz do sucha, ponieważ woda pozostawi po sobie widoczne smugi, a tym samym przyczyni się do zmatowienia.

Kształty łatwe w czyszczeniu

Działaniem ułatwiającym nam zadbanie o nasze felgi jest wybranie wzoru, który nie będzie sprawiał trudności w trakcie czyszczenia. Gromadzący się brud w zakamarkach może być problematyczny do usunięcia. Dotyczy to szczególnie zabrudzeń tłustych, takich jak np. oleje. Z zasady należy usunąć je ręcznie, co może być uniemożliwione w niektórych modelach felg chromowanych.

Jak jeszcze dbać o felgi chromowane?

Czyszczenie to nie jedyny zabieg, który ma na celu zapewnienie długotrwałości alufelg chromowanych. Warto mieć świadomość, że tuż po zakupie są one szczególnie podatne na pył i kurz. Taki rodzaj zabrudzenia wgryza się w warstwę chromu, co przyczyni się do przyspieszonego zużycia obręczy.

Dlatego eksperci zalecają, by nowe felgi chromowane pokryć warstwą wosku, co z jednej strony skutecznie zapewni ochronę przed zanieczyszczeniami, z drugiej zaś ułatwi przyszłe ich czyszczenie. Zabieg ten warto przeprowadzać systematycznie np. raz w miesiącu.

Czego NIE wolno robić?

Chcąc zapewnić użytkowanie felg chromowanych na długie lata, starajmy wystrzegać się myjni automatycznych. W sporej części z nich wykorzystuje się silnie żrące kwasy, które przyczynią się do uszkodzenia naszych obręczy. Jeżeli już chcemy skorzystać z takich usług, zapytajmy obsługę o wykorzystywane preparaty czyszczące.

Dodatkowo pamiętajmy, że felgi chromowane nie nadają się do jazdy zimą. Sypana na drogi sól spowoduje poważne zniszczenia w warstwie chromu. Może się okazać, że raptem po jednym sezonie zimowym będziemy zmuszeni, by odnowić obręcze.

Dowiedz się więcej: Przechowywanie opon – jak i gdzie je magazynować

Felgi chromowane źle znoszą warunki zimowe

źródło zdjęcia: Getty Images / LeManna

Wymiana opon

Felgi chromowane to nie tylko piękny wygląd naszego auta. Z ich użytkowaniem wiążą się pewne niedogodności. Przede wszystkim musimy być świadomi tego, że wymiana opon na takich obręczach jest znacznie droższa, niż w przypadku klasycznych kół. Dodatkowo na wulkanizacji mogą doliczyć dodatkowe koszty np. w wyniku wymiany chromowanych wentyli.

Mając jednak na uwadze fakt, że alufelgi chromowane nie nadają się zbytnio do jazdy zimą, warto rozważyć posiadanie dwóch kompletów kół.

Dobrą praktyką jest trzymanie zimowych opon na felgach stalowych, które są dużo odporniejsze na zimowe warunki drogowe. Sól nie wywołuje w nich tak dużych zniszczeń. W takim wypadku pamiętajmy jednak, by za każdym razem zadbać o prawidłowe ciśnienie opon, zanim założymy zimowy zestaw.

Dowiedz się więcej: Ile wynosi koszt wymiany opon i od czego zależy?

Blask felg chromowanych – głównie w lato

Felgi chromowane dodają blasku oraz „rasowego” wyglądu naszym pojazdom. Nie są jednak dla każdego. Zwłaszcza że wymagają znacznie większych nakładów na zabiegi kosmetyczne niż np. felgi stalowe czy zbliżone do nich aluminiowe. Obręcze takie pokryte są warstwą chromu, która szczególnie narażona jest na zabrudzenia. Co więcej, wszelkie zaniedbania przyczynią się do widocznych uszkodzeń na obręczy. Nie są również przeznaczone do jazdy zimą. Sól drogowa ma właściwości żrące, co szybko zauważymy na naszych alufelgach chromowanych. Może się okazać, że raptem po jednym sezonie zimowym będziemy zmuszeni do renowacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ