Michał Nielub
Michał Nielub
16 Sty, 2019 - 00:00
Felgi aluminiowe - charakterystyka, jak czyścić i o nie dbać?

Felgi aluminiowe – charakterystyka, jak czyścić i o nie dbać?

Michał Nielub

Felgi aluminiowe zdecydowanie dodają autu atrakcyjniejszego wyglądu niż felgi stalowe. Warto wiedzieć, jak o nie dbać, by nie straciły swoich walorów.

Felgi aluminiowe dodają rasowego wyglądu naszym pojazdom. Zwłaszcza jeżeli dobrany wzór idealnie współgra z linią naszego samochodu. Warto jednak wiedzieć, że alufelgi wymagają szczególnych działań ze strony ich użytkowników. Zwłaszcza przydatna jest wiedza na temat właściwego użytkowania, a także w zakresie wymaganych czynności kosmetycznych. Wszystko po to, by nasze obręcze zachowały jak najdłużej swoje walory wizualne.

Felgi aluminiowe – charakterystyka

Zgodnie z podręcznikową definicją felgi aluminiowe to inaczej obręcze ze stopów lekkich. Obecnie stają się podstawowym wyposażeniem wszystkich nowych samochodów. Trudno sobie bowiem wyobrazić auto z salonu, które docelowo wyposażono w felgi stalowe, aczkolwiek w przypadku tańszych wersji wyposażeniowych wciąż się to zdarza.

Od stalowych obręczy alufelgi odróżniają się przede wszystkim wyglądem. Dzięki odpowiedniej technologii odlewu można uzyskać kształty, które z łatwością dopasujemy do linii praktycznie każdego auta.

Felgi aluminiowe – czarne

Ciekawostką jest fakt, że felgi aluminiowe mogą być również czarne. Takie obręcze uzyskuje się w wyniku nałożenia dodatkowej warstwy winylu na materiał, z którego je wykonano. Co więcej, dodaje to nie tylko wyjątkowego charakteru felgom, ale i łatwości w dopasowaniu np. do czarnego lakieru lub uzyskania efektu kontrastu w przypadku białych pojazdów.

To również dodatkowa ochrona. Warstwa winylu chroni aluminium przed działaniem warunków atmosferycznych, a tym samym sprawia, że felgi aluminiowe nadają się do użytkowania również podczas zimy.

 

Alufelgi chromowane

Klasyczne auta, zwłaszcza te znane z teledysków i filmów amerykańskich, mają wyjątkowo błyszczące obręcze. Efekt ten uzyskiwany jest dzięki zamontowaniu w nich alufelg chromowanych.

Z technicznego punktu widzenia, są to felgi aluminiowe pokryte dodatkową warstwą chromu. Powłoka ta nie sprawia jednak, że możemy takie koła bezpiecznie użytkować zimą. Chrom jest bardzo wrażliwym pierwiastkiem na substancje żrące, a więc także na stosowaną zimą sól drogową. Niemniej, takie obręcze dodają wyjątkowego charakteru naszym pojazdom, rodem z amerykańskich filmów z lat 70.

Alufelgi używane – zanim kupisz

Felgi aluminiowe to nie tylko rasowy wygląd naszego pojazdu. To również specjalny sposób traktowania. Stop metali, z jakich wykonane są takie obręcze, jest nie tylko lżejszy od stali, ale również znacząco bardziej podatny na uszkodzenia. Przy nieumiejętnej jeździe na takich koła bardzo łatwo o ich uszkodzenia. Przy czym zarysowania to tylko defekt wizualny. O wiele niebezpieczniejsze są szkody wpływające np. na zniekształcenie kształtu obręczy, co negatywnie odbije się na właściwościach trakcyjnych całego auta.

Z tego powodu, zanim zdecydujemy się na zakup alufelg używanych, warto dokładnie obejrzeć obręcze. Jeżeli brakuje nam doświadczenia, warto udać się z nimi do zakładu wulkanizacyjnego. Znajdują się tam specjalistyczne urządzenia diagnostyczne, które dokładnie wykażą wszelkie defekty na obręczach. Będzie to również sygnał dla nas, czy takimi tanimi felgami aluminiowymi warto w ogóle się interesować, czy może lepszym pomysłem będzie poszukanie innej oferty sprzedaży.

Dowiedz się więcej: Samochody używane – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Czyszczenie felg aluminiowych

Warto zdawać sobie sprawę, że felgi aluminiowe wymagają specjalnej dbałości w trakcie użytkowania. Dotyczy to w szczególności określonego sposobu postępowania w trakcie ich czyszczenia. Wykonano je ze stopów lekkich, co powoduje, że są mniej trwałe tak na uszkodzenia mechaniczne, jak i uszkodzenia chemiczne. Dlatego przede wszystkim należy wiedzieć, że alufelgi aluminiowe muszą być czyszczone znacznie częściej niż felgi stalowe.

Jak się przygotować do czyszczenia?

Przygotowując się do czyszczenia obręczy wykonanych z aluminium, powinniśmy pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach:

  • do czyszczenia nigdy nie należy używać szorstkiej gąbki, ponieważ może ona spowodować zarysowania powierzchni felgi,
  • nie stosować środków czyszczących zawierających kwasy, gdyż mogą one przyczynić się do uszkodzenia zarówno lakieru, jak i powierzchni felg,
  • czynność czyszczenia najlepiej rozpocząć od namoczenia przedniej pary kół – co do zasady to na nich znajduje się najwięcej brudu.

Mając na względzie powyższe uwagi, możemy przystąpić do czyszczenia felg aluminiowych. Przy czym warto zastosować się do 6 kroków, dzięki którym uzyskamy najlepszy efekt przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej dbałości o trwałość obręczy.

Dowiedz się więcej: Fabryczna regeneracja felg – co to jest?

Czyszczenie alufelg krok po kroku

  1. W pierwszej kolejności należy nałożyć preparat przeznaczony do czyszczenia alufelg. Przy czym warto trzymać się instrukcji załączonej przez producenta.
  2. Za pomocą myjki wysokociśnieniowej usuńmy tzw. brud gruboziarnisty. Są to wszelkie pozostałości błota, piasku czy ziemi. Ważną zasadą jest zachowanie zalecanej odległości od felgi. Zazwyczaj wynosi ona od 40 do 50 cm. Nienależycie wykonana czynność usuwania pierwszej warstwy brudu może doprowadzić do zarysowania powierzchni obręczy.
  3. Usuwanie uporczywych zabrudzeń, zwłaszcza w trudno dostępnych załamaniach ramion lub na krawędziach, powinno zostać wykonane za pomocą gąbki lub szmatki o odpowiedniej miękkości.
  4. Kolejną czynnością jest wypłukanie felg aluminiowych. Koniecznie czystą wodą.
  5. Wysuszenie i wypolerowanie felg za pomocą miękkiej i suchej ścierki pozwoli nam na zapobiegnięcie powstania smug oraz zacieków.
  6. Ostatnim krokiem jest bieżące czyszczenie za pomocą gąbki nasączonej płynem samochodowym. Dzięki temu unikniemy nawarstwiania się brudu, który później może być problematyczny do usunięcia.
Felgi aluminiowe - do ich czyszczenia przydaje się myjka ciśnieniowa

źródło zdjęcia: Getty Images / Nastasic

Felgi aluminiowe – użytkowanie

Jak zostało wspomniane nieco wyżej, felgi aluminiowe wymagają nie tylko odpowiedniego czyszczenia. Takie obręcze wymagają od kierowcy szczególnej uwagi w trakcie prowadzenia samochodu. Wykonane są ze stopów miękkich, które są podatne na wszelkie uszkodzenia zewnętrzne. Dotyczy to szczególnie np. zbyt gwałtownych najazdów na wysokie krawężniki czy zbyt szybkiej jazdy po drogach o bardzo złym stanie technicznym.

Należy również uważać przy manewrach parkowania równoległego, ponieważ kontakt z krawężnikiem z pewnością pozostawi po sobie trwały ślad w postaci głębokiego zarysowania.

Alufelgi na zimę?

Poza wyżej wspomnianymi czarnymi felgami aluminiowymi ten typ obręczy nie nadaje się do eksploatacji w zimę. Stopy, z jakich je wykonano, źle znoszą kontakt z substancjami żrącymi. Warto pamiętać, że drogi w Polsce utrzymywane są w tzw. czarnym standardzie, co oznacza, że w okresie zimowym posypywane są solą. Jest to substancja o silnych właściwościach żrących. Może zdarzyć się, że nasze alufelgi będą nadawały się do wymiany już po jednym sezonie zimowym.

Dowiedz się więcej: Jazda autem zimą – podstawowe zasady

Koszt eksploatacji

Konieczność zmiany felg aluminiowych na stalowe przed zimą to nie jedyny dodatkowy koszt, jaki wiąże się z takimi obręczami. Praktyka wskazuje, że problematyczna jest również wymiana opon w autach wyposażonych w alufelgi. Nie każdy zakład wulkanizacyjny podejmie się realizacji takiej usługi – zwłaszcza gdy nie dysponują odpowiednią wiedzą, doświadczeniem lub wysokiej jakości sprzętem. Osobną kwestią pozostaje cena takiej usługi, która jest z zasady wyższa, niż w przypadku felg stalowych.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje utrzymanie samochodu?

Felgi aluminiowe – piękno nie dla każdego

Chociaż felgi aluminiowe dodają rasowego wyglądu naszym autom, to warto wiedzieć, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. Eksploatacja oraz czyszczenie takich obręczy wymaga od nas szczególnej dbałości. Bez tego alufelgi szybko ulegną zniszczeniu, co będzie je kwalifikować do nieuchronnej wymiany na nowe obręcze. Należy przy tym pamiętać, że nie są to najtańsze produkty na rynku. Nawet jeżeli rozważamy zakup używanych egzemplarzy.

ZOBACZ ROWNIEŻ