Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
27 Sie, 2017 - 05:00

Farba kredowa – ekologiczne i pomysłowe odnawianie mebli

Anna Wezgraj da Silva

Odnawianie mebli to świetny pomysł na kreatywne spędzenie wolnego czasu. Do tego zadania idealnie nada się farba kredowa.

Moda na samodzielne malowanie mebli nie ustaje, a wręcz przeciwnie – cały czas się rozwija. Nie bez wątpienia przyczynia się do tego farba kredowa. Jej zalety są liczne, jednak najbardziej pożądaną cechą wydaje się doskonała przyczepność farby oraz brak uporczywego zapachu.

Każdy, nawet największy amator odnawiania starych mebli, poradzi sobie doskonale. Aby malować farbami kredowymi należy jedynie oczyścić i odtłuścić  powierzchnię i… pomalować mebel! Brzmi zachęcająco, prawda?

Czym jest farba kredowa?

Farba kredowa (z ang. chalk paint) zawiera w swoim składzie głównie wodę oraz kredę i jest bardzo uniwersalnym oraz ekologicznym produktem przydającym się w stylizacji wnętrz. Znana była już w XIV wieku, a obecnie ponownie wraca do łask. Każdy miłośnik ręcznego przemalowywania i zdobienia wnętrz oraz przedmiotów codziennego użytku z pewnością doceni właściwości tej farby.

Za pomocą tego farby kredowej możemy uzyskać naprawdę niesamowite efekty, a co ważne – wcale nie musimy posiadać doświadczenia w malowaniu. Dlaczego?

Od innych rodzajów, farbę kredową wyróżnia:

 • Bardzo dobra przyczepność do różnego rodzaju powierzchni,
 • Brak potrzeby szlifowania oraz usuwania starych wartw farby,
 • Doskonałe krycie,
 • Odporność na wilgoć,
 • Szybkość wysychania farby,
 • Wysoka wydajność farby,
 • Możliwość uzyskania odmiennej stylizacji (np. od efektu matowego, przez postarzanie aż po wykończenie w stylu współczesnym).

Dowiedz się więcej: Jak dobrać najlepsze kolory ścian przy pomocy palety barw >>

Farba kredowa - ekologiczne i pomysłowe odnawianie mebli - stylizacja mebli

Jak malować farbami kredowymi?

Zwykła farba do mebli, aby dobrze pokryła malowaną powierzchnię, wymaga od nas wcześniejszego usuwania i szlifowania starych warstw farby, a nawet gruntowania mebla. Dla niejednej osoby są to zadania trudne i czasochłonne, a co więcej – nie każdy posiada do tego odpowiednie narzędzia. Na szczęście farba kredowa ułatwi nam odnawianie wnętrza, bez potrzeby wielkich przygotowań.

Jej doskonała przyczepność sprawia, że wystarczy tylko oczyścić oraz odtłuścić daną powierzchnię i już można zabierać się do pracy. Co więcej, wcale nie musimy precyzyjnie malować danych przedmiotów – im bardziej „niechlujne” malowanie – tym lepiej. Niedokładność jest tu wskazana, gdyż dzięki temu można osiągnąć naprawdę zaskakujące efekty. Jakie?

Aranżacja wnętrz farbą kredową

Farba kredowa świetnie nada się do stylizacji wnętrza, przykładowo, w stylu:

 • Prowansalskim – odznacza się jasną kolorystyką, postarzanymi meblami oraz kwiecistymi motywami,
 • Vintage – charakteryzuje się umiłowaniem przedmiotów minionych dekad, które posiadają „duszę” i mają do opowiedzenia jakąś historię z przeszłości,
 • Rustykalnym – bezpretensjonalnym i prostym w formie, zdradzającym zamiłowanie do natury i sielankowego życia na wsi,
 • Shabby chic – to tzw. stary szyk cechujący się przecierkami, koronkami i dekoracjami naznaczonymi zębem czasu.

Jak widać, farba kredowa znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać postarzane przedmioty oraz przytulne wnętrza ukazujące upływ lat. Farby te możemy wykorzystać nie tylko do mebli – malować możemy również tkaniny, podłogi i ściany. Wszystko zależy od naszej inwencji twórczej.

Dowiedz się więcej: Styl romantyczny w aranżacji wnętrz >>

Farba kredowa - ekologiczne i pomysłowe odnawianie mebli - shabby chic

Dodatkowe przybory do malowania

By efekt naszej pracy był wyjątkowy, warto również zaopatrzyć się w dodatkowe artykuły. Z pewnością przydadzą się nam:

 • bezbarwny lakier do zabezpieczenia powierzchni,
 • wosk przezroczysty (do zabezpieczania powierzchni) i ciemny (do efektu postarzania),
 • papier ścierny (do wygładzania i tworzenia tzw. przecierek),
 • miękka ściereczka,
 • plastikowy pojemnik na farbę,
 • pędzle płaskie i owalne – najlepiej z naturalnego włosia,
 • szablony,
 • ozdobne gałki do szafek i drzwi,
 • dekoracyjne maszkarony i ornamenty.

Farba kredowa - ekologiczne i pomysłowe odnawianie mebli - przecierki

Znane marki farb kredowych

Jedną z najbardziej znanych farb kredowych jest marka Chalk Paint Annie Sloan (sprawdź tutaj). Powstała w 1990 roku i cieszy się wciąż rosnącą popularnością na całym świecie. Jest bezzapachowa, a unikalny skład sprawia, że oferuje naprawdę nieograniczone możliwości stylizacyjne. Farbę kredową Annie Sloan można kupić w niezależnych sklepach – osobiście lub przez internet.

Innymi markami godnymi polecenia są również farby kredowe Autentico Chalk Paint czy farby Renesans Ambiente Chalky Colors.

Farba kredowa - ekologiczne i pomysłowe odnawianie mebli - efekty

Jeżeli mamy w domu stare i z pozoru niepotrzebne meble, warto zarezerwować sobie sobotnie popołudnie na odnawianie przedmiotów za pomocą farb kredowych. Jest to wspaniała zabawa, a końcowe efekty mogą naprawdę zaskoczyć. Nie wspominając już o satysfakcji, jaką będziemy odczuwać po takiej pracy twórczej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ