ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
04 Wrz, 2019 - 14:45
Fakty i mity o ekspresie na kapsułki – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Fakty i mity o ekspresie na kapsułki – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

ARTYKUŁ PARTNERA

Designerskie, modne ekspresy na kapsułki podbijają świat. Śmiało można z nich korzystać w biurach, domach i w różnego rodzaju instytucjach. Wygoda przygotowania kawy w innowacyjny sposób, przy użyciu ekspresu kapsułkowego, bez wątpienia skłania do zakupu tego urządzenia. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tym sprzęcie!

Jak pracuje ekspres na kapsułki?

Ekspres na kapsułki to praktyczne urządzenie, które pozwala na szybkie i wygodne przygotowanie doskonałej, aromatycznej kawy. Taki sprzęt zaliczany jest do grona ekspresów ciśnieniowych, które potrafią przygotowywać czarny napój pod ciśnieniem sięgającym 19 barów. Dzięki temu z mielonych ziaren kawy wydobywają wszystko, co najlepsze.

Ich obsługa nie powinna nikomu sprawić żadnej trudności. W zależności od rodzaju urządzenia użytkownik ma do dyspozycji panel dotykowy, na którym wybiera pożądaną kawę, albo przyciski, które pozwalają na dostosowanie ilości napoju do wielkości filiżanki i typu przygotowywanej kawy – np. espresso lub americano.

Jak przygotowywany jest napój z kapsułek w ekspresie?

Po tym, jak użytkownik wybrał odpowiedni typ parzonej kawy, ekspres na kapsułki potrzebuje zaledwie kilku chwil na przygotowanie aromatycznego napoju. Niezbędna będzie jednak w tym celu także kawa w kapsułkach. Na rynku znajdziemy ją w wielu wariantach zróżnicowanych pod względem rodzaju, intensywności czy smaku.

Kawa w kapsułkach zamykana jest hermetycznie w niewielkich pojemnikach od razu po zmieleniu. Dzięki temu zachowuje swój unikalny aromat oraz smak. Kiedy trafia do ekspresu kapsułkowego, zostaje przebita igłą, po czym przepuszczana jest przez nią podgrzana woda. Tak rozpoczyna się proces parzenia kawy, który kończy się wlaniem napoju do filiżanki lub szklanki.

Ekspres i kawa w kapsułkach – poznaj popularne mity!

Ekspresy na kapsułki są drogie – to często powtarzany mit, który nijak ma się do rzeczywistości. Cena urządzenia uzależniona jest w dużej  mierze od tego, jak zaawansowaną technologię ono wykorzystuje, ile rodzajów kawy jest w stanie przyrządzić oraz jakie dodatkowe funkcje posiada. Na rynku znajdziemy wiele urządzeń od tych rozbudowanych, po kompaktowe, które z powodzeniem uświetnią przestrzeń niewielkiej kuchni czy biura.

Dobrym przykładem będzie model Inissia – ultrakompaktowy ekspres do kawy marki Nespresso, który zapewnia innowacyjną technologię przygotowywania napoju oraz modny design. Urządzenie posiada odłączany pojemnik na wodę, duży pojemnik na zużyte kapsułki, a funkcjonalna regulowana podstawka pozwala na przygotowanie napoju także w wysokich szklankach.

Kolejny mit, z jakim można się spotkać głosi, że ekspres na kapsułki jest nieekologiczny. Zdaniem większości ludzi urządzenie to przyczynia się do produkcji dodatkowych odpadów, które nie nadają się do recyklingu. Taki pogląd mija się jednak z prawdą. Przykładem jest zastosowanie aluminiowych opakowań, które mogą być poddawane recyklingowi – takie rozwiązanie oferuje np. Nespresso.

W porównaniu do produkcji aluminium pierwotnego ponowne przetwarzanie produktów aluminiowych pochłania zaledwie 5 proc. energii i emituje tylko 5 proc. gazów cieplarnianych. Producent ponadto wdrożył u siebie system zbiórki zużytych kapsułek, który zwiększa możliwości ich recyklingu.

Znając już pewne mity dotyczące ekspresów kapsułkowych oraz kawy zamkniętej w kapsułkach, warto wspomnieć o kilku faktach. Otóż ekspres na kapsułki jest w pełni funkcjonalny i pozwala na przygotowanie nie jednej, ale kilku kaw, także mlecznych, dzięki wykorzystaniu zintegrowanego lub osobnego spieniacza. Kawa w kapsułkach pozwala na przygotowanie napoju o niepowtarzalnym aromacie i wyjątkowym smaku, odpowiadającym gustom smakoszy tego napoju.

Jak wybrać ekspres na kapsułki?

Kupno ekspresu kapsułkowego powinno być poprzedzone analizą własnych oczekiwań. Warto sprawdzić wysokość ciśnienia, jakie wytwarza ekspres – im jest wyższe, tym lepiej dla smaku i aromatu napoju. Należy przejrzeć rodzaje kawy w kapsułkach, które są kompatybilne z danym ekspresem oraz zapoznać się z ich ceną.

Nie bez znaczenia pozostaje pojemność zbiornika na wodę, zużyte kapsułki i ewentualnie na mleko. Ważną funkcją ekspresu jest możliwość dostosowania ilości kawy do wielkości filiżanki czy też automatyczne wyłączanie się urządzenia po pewnym okresie bezczynności. Zwracając uwagę na te parametry zwiększymy szanse na wybór urządzenia, które będzie cieszyć nas swoją funkcjonalnością przez długi czas.