Michał Nielub
Michał Nielub
28 Lip, 2017 - 02:00

Etui na karty, czyli skuteczna ochrona kart płatniczych i kredytowych

Michał Nielub

Etui na karty zapewnia skuteczną ochronę naszych kart płatniczych oraz bankomatowych. Są one narażone, z jednej strony na kradzież naszych danych, a z drugiej na uszkodzenia mechaniczne.

Etui na karty ma za zadanie chronić nasze karty płatnicze przed dwoma zasadniczymi problemami. Z jednej strony, zapewnia zabezpieczenie przed wycieraniem się hologramu oraz chipu. Uszkodzenie tych elementów powoduje, że nie będziemy mogli korzystać z karty. Drugą funkcją jest ochrona przed kradzieżą naszych danych i właśnie tą kwestią zajmiemy się w ramach artykułu.

Karty zbliżeniowe a potencjalne ryzyko

Polska stała się liderem w Europie, jeżeli chodzi o adaptację technologii zbliżeniowej. We wrześniu 2015 roku liczba kart zbliżeniowych w naszym kraju wyniosła prawie 28 milionów i wzrasta z każdym kolejnym rokiem. Taka technologia płatności  jest bardzo wygodna, gdyż nie wymaga od nas zapamiętania numeru PIN – odczyt danych odbywa się na odległość. 

Realnym zagrożeniem związanym z używaniem kart zbliżeniowych jest prawdopodobieństwo utraty naszych danych, bez jednoczesnej potrzeby kradzieży portfela. Wystarczy, że potencjalny złodziej zbliży się do nas z bezprzewodowym czytnikiem kart. W taki sposób możemy utracić np. numer karty kredytowej, co z kolei otwiera drogę łupieżcy do dokonywania płatności w internecie bez naszej wiedzy.

Dowiedz się więcej o kartach płatniczych – ich rodzajach i bezpieczeństwie transakcji >>

Jak działa etui na karty

O zabezpieczeniu naszych danych pomyśleli producenci etui na karty. Dzięki umieszczeniu naszej karty płatniczej w specjalnej osłonce, blokowana jest możliwość dokonania płatności zbliżeniowej. Materiał, z jakiego etui jest wykonane, uniemożliwia odczyt danych z chipu RFID.

Co istotne, etui na karty ma zastosowanie nie tylko w przypadku kart zbliżeniowych typu PayPass. Chipy RFID używane są również w kartach kredytowych oraz nowoczesnych paszportach biometrycznych. Zawierają one poufne dane, które mogą być wykorzystane przez złodziei tożsamości.

Zatem zakup etui na karty wydaje się więc być uzasadnionym. Zabezpieczymy w ten sposób takie informacje, jak numer karty kredytowej oraz nasze dane osobowe.

Dowiedz się więcej: Czym jest wirtualny portfel Masterpass? >>

Etui na karty, czyli skuteczna ochrona kart płatniczych i kredytowych - ochrona kart

Ochrona danych w świecie postępującej cyfryzacji jest kluczowa. Złodzieje tożsamości mogą wyrządzić nam wiele szkód, jeżeli wejdą w posiadanie takich informacji. W dbałości o nasze finanse, warto więc wyposażyć się w etui na karty.

Taka osłonka uniemożliwia pobranie informacji, które zapisane są na chipie RFID. Taki chip znajduje się zarówno w kartach zbliżeniowych typu PayPass, kartach kredytowych oraz nowoczesnych paszportach biometrycznych. Dodatkowe zabezpieczenia kart nie kosztują wiele, a zapewnią nam wzmożone bezpieczeństwo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ