RynekPierwotny.pl
RynekPierwotny.pl
03 Gru, 2019 - 12:19
Etniczne wzory w aranżacji wnętrz

Etniczne wzory w aranżacji wnętrz

RynekPierwotny.pl

Wśród rozmaitych trendów w aranżacji wnętrz coraz większą popularnością cieszy się styl etno. Może warto się nim zainspirować urządzając swój dom lub mieszkanie?

Słowo „etno” pochodzi od greckiego „ethnos”, co oznacza plemię lub naród. Nauka zwana etnografią zajmuje się badaniem zwyczajów ludzi w różnych kulturach świata i gromadzeniem przedmiotów typowych dla tych kultur. I właśnie takie przedmioty, a przede wszystkim utrwalone na nich egzotyczne wzory, są coraz chętniej są wykorzystywane przez projektantów wnętrz, którzy przy ich pomocy tworzą niepowtarzalne aranżacje w stylu etno, zwanym również etnicznym lub etnograficznym.

Wzory z całego świata

Wzory w stylu etnicznym są bardzo wyraziste, intensywnie nasycone i dzięki temu bardzo efektowne. Można ograniczyć się do aranżacji wykorzystującej jeden z takich wzorów – na przykład precyzyjnie rzeźbione arabskie arabeski i mozaiki. Ale projektanci wnętrz i styliści namawiają do odważniejszych rozwiązań.

 

Wnętrze w stylu etno może być połączeniem pochodzących z bardzo wielu krajów wzorów orientalnych, afrykańskich i południowoamerykańskich. Arabskie chusty z precyzyjnymi ornamentami, kwieciste dywany i koce meksykańskie oraz nawiązujące do barw ziemi lub wzorów zwierzęcych skór afrykańskie pasy stworzą etno kompozycję, która ożywi, upiększy każde wnętrze i nada mu niezwykłego charakteru.

Podłogi i okna w stylu etno

Urządzając dom czy mieszkanie w stylu etno nie musimy ograniczać się do dodatków w postaci najczęściej spotykanej czyli tkanin z egzotycznymi wzorami. Etno może być również podłoga, jeśli zdecydujemy się na użycie drewna egzotycznego o niespotykanym w naszej szerokości geograficznej kolorze oraz rysunku słojów.

Może to być na przykład popularny mahoń, ale warto zainteresować się również odmianami mniej znanymi. Kempas i merbau to gatunki bardzo twardego, odpornego na ścieranie drewna, które sprawdzą się w roli posadzek w pomieszczeniach typu salon czy jadalnia, gdzie przebywamy przez dużą część dnia.

Ciepły i przytulny nastrój sypialni czy pokoju dziecięcego zapewnią badi, sapeli czy doussie, a także jasnobrązowy tek. Aby podkreślić naturalność naszej etno aranżacji, można wybrać podłogę z wyrazistymi sękami. Stylizację doskonale uzupełnią meble z egzotycznego drewna, najlepiej w stylu kolonialnym albo nawiązujące formą do Dalekiego Wschodu. Atmosferę dalekich zamorskich podróży podtrzymają leżak, hamak lub fotel wiszący.

Etniczne elementy we wnętrzach - hamak

Kolory w stylu etno

W stylu etno ważny jest nie tylko wzór, ale również kolor, w jakim został wykonany. Barwy, które najczęściej występują we wzorach etnicznych to z jednej strony kolory związane z ziemią: brązy, beże, czernie w stylu afrykańskim, z drugiej zaś te nawiązujące do soczystych barw kwiatów i owoców – na przykład czerwień oraz pomarańcz w perskich dywanach, marokańskich pufach czy poduszkach.

W najbardziej odważnych stylizacjach możemy użyć wyrazistych wzorów i kolorów, w nieco stonowanych połączyć czerń lub brąz afrykańskiej ziemi z czerwienią meksykańskiego jaspisu czy intensywną pomarańczową barwą geometrycznego wzoru perskiej mozaiki.

Styl etno po polsku

Aby urządzić wnętrze w stylu etnicznym nie musimy wcale sięgać do kultury krajów bardzo odległych geograficznie od naszego. Możemy z powodzeniem i doskonałym efektem wykorzystać w domu czy mieszkaniu nasze rodzime akcenty etnograficzne. Mogą to być łowickie pasiaki, kurpiowskie wycinanki czy koniakowskie ręcznie wykonane serwety i bieżniki. Dekoratorzy wnętrz coraz chętniej sięgają również po proste góralskie krzesła czy ławy lub mniej znane wyplatane meble, z których słynęła niegdyś Galicja, a które teraz wracają do nowych mieszkań w Krakowie.

 

Można również zawiesić na ścianach reprodukcję obrazu jednego ze słynnych malarzy, którzy utrwalali w swoich dziełach polską wieś: Chełmońskiego, Gierymskiego czy Fałata. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z ilością elementów dekoracyjnych w stylu etnicznym. Bardzo łatwo bowiem zamienić własne mieszkanie w swoisty skansen. Ta sama zasada obowiązuje przy wszystkich wnętrzach. Zamiast wszystkie dekoracje czy pamiątki z wakacji umieszczać w salonie, rozrzućmy je po całym mieszkaniu. Niektóre z nich doskonale sprawdzą się również w sypialni, kuchni a nawet łazience.

Dowiedz się więcej: Styl prowansalski w aranżacji wnętrz 

Rośliny w stylu etno

W domu czy mieszkaniu w stylu etno nie może zabraknąć zieleni. Rośliny doniczkowe stanowią nie tylko przepiękną i nawiązującą do naturalnej przyrody dekorację, ale także oczyszczają powietrze w domu i wpływają pozytywnie na nasz nastrój. Ważny jest dobór roślin.

W domu czy mieszkaniu inspirowanym kulturą i historią Afryki dobrze będą wyglądały krzewy cytrynowe lub mandarynkowe. Odpowiednio pielęgnowane mogą nawet owocować. Trzeba jednak pamiętać, aby zapewnić im światło i ciepło. Do kultury Indii wizerunkowo i zapachowo nawiąże intensywnie pachnąca hoja o różowych kwiatach. Daleki Wschód przypomną nam storczyki – na przykład bletilla pasiasta.

Styl etniczny ma wiele odmian. Ale wszystkie łączy wykorzystanie w aranżacjach wzorów pochodzących z egzotycznych kultur.

ZOBACZ RÓWNIEŻ