Agata Borodacz
Agata Borodacz
13 Mar, 2018 - 19:27

Jak efektywnie wyznaczyć cele w pracy i życiu?

Agata Borodacz

Czy wiesz, w jaki sposób wyznaczać cele w pracy i życiu osobistym tak, by odnieść sukces? Precyzyjne określenie priorytetów oraz umiejętne zarządzanie czasem to podstawa. Dowiedz się także, w jaki sposób w ogóle określić cel – ten najważniejszy i jak dążyć do jego realizacji.

Odkąd zaczęłam fascynować się upływającym czasem i zaczęłam zgłębiać podstawy zarządzania sobą w czasie, spotkałam się z jednym WIELKIM problemem u siebie i innych. Nie potrafimy ustalać swoich celów i priorytetów, a bez tego nie jesteśmy w stanie działać precyzyjnie i efektywnie.

Twoja tajna broń- cele i priorytety

Bez ustalenia co jest dla Ciebie najważniejsze w samych konkretach, nie jesteśmy w stanie przeć do przodu i odnieść jakiegokolwiek sukcesu. Będziemy błądzić po swoim życiu jak dziecko we mgle, a czas nieustannie i miarowo będzie przeciekał nam przez palce.

“Sukces wymaga pojedynczego celu” – Vince Lombardi

Podczas określania najważniejszych zadań, musisz mieć przed oczami swój cel, który pomoże Ci nie zboczyć z kursu.

Ale jak określić swój najważniejszy cel?

Jak znaleźć 2-3 najważniejsze priorytety, kiedy jest tyle do zrobienia?

Biorąc pod uwagę prawdę starą jak świat, musisz zapamiętać, że jeśli robisz dwie rzeczy na raz, nie robisz ani jednej.

Wyznaczanie naszych priorytetów sprowadza się do zrozumienia, co tak naprawdę jest dla Ciebie najważniejsze i jakie działania przyniosą największy zysk z wyłożonego przez ciebie kapitału przy wykonaniu wszystkich założonych zadań.

Nie ważne na jakiej dziedzinie życia się skupisz, wszystko nakłania Cię do wybierania celów konkretnych i wymiernych.

Cel musi być odpowiednio zdefiniowany – np. zamiast „zacznę oszczędzać” obiecaj sobie, że „zaoszczędzę 10 tys. zł w ciągu roku”.

Czy to są Twoje cele?

Druga sprawą jest jasne określenie czyje marzenia spełniasz?

W dzisiejszym świecie każdy nam mówi co mamy robić, każdy narzuca nam swoje zdanie i swoje własne cele. O ile to jest zrozumiałe i dobre, gdy pracujesz na etacie i realizujesz większy plan swojego pracodawcy, o tyle jest to zgubne, gdy dążymy do swojego samozadowolenia równocześnie bojąc się skrzywdzić innych.

W zalewie informacji (od mamy, taty, koleżanki czy męża) gubimy po drodze to, co jest dla nas najważniejsze, a po 3 miesiącach czy roku dziwimy się, na co zmarnowaliśmy czas oraz energię i dlaczego dalej nie idziemy do przodu ze swoimi założeniami. Dlatego tak ważne jest zidentyfikowanie tego, co jest w danym momencie dla nas najważniejsze.

Bądź swoim coachem

Chcesz poznać swoje największe marzenia?

Zadaj pytanie!

Nie oczekuj, że ten proces potrwa 30 minut, chyba że jesteś szczęściarzem i doskonale wiesz, do czego dążysz w życiu.

 • Dokąd zmierzasz?
 • Co tak naprawdę Cię interesuje i co chcesz osiągnąć?
 • Jaka jest jedna rzecz, która sprawia Ci radość?
 • Jak chcesz być zapamiętany przez potomnych?
 • Przy czym tracisz poczucie czasu i czemu poświęcasz się bez opamiętania?
 • Kto jest Twoim wzorem?
 • Jak wyglądałoby Twoje życie gdybyś wiedział, że nie podlegałoby żadnej krytyce?
 • Nie masz żadnych ograniczeń, jak działasz, co robisz?

Zwróć uwagę, że niekiedy odpowiedzi na te pytania dają nam obraz bajkowego życia. Taki jest ich cel – uświadomienie co jest dla Ciebie najważniejsze.

Jak efektywnie wyznaczyć cele w pracy i życiu? - kreatywność

Planowanie

Po tym jak określisz już swój konkretny cel, przyjdzie czas na planowanie działań oraz aktywności które będą prowadzić Cię do upragnionej mety.

Nie możemy sobie na tym etapie  pozwolić na uaktywnienie negatywnych skutków ustalania priorytetów, dlatego skupmy się raczej na obszarach tematycznych powiązanych ze sobą i uporządkowanych chronologicznie.

To będzie nasz plan!

Podczas pracy nad swoją pierwszą książką moim priorytetem jest uzyskanie dochodu pasywnego. I to jest mój główny cel na ten rok, a wydanie książki jest tu zapalnikiem. Doskonale zdaję sobie sprawę, że aby uzyskać odpowiedni dochód pasywny muszę poszerzyć zakres swojego działania, który rozkłada się na następujące priorytety:

 1. Napisanie i wydanie książki.
 2. Podjęcie działań marketingowych związanych ze sprzedażą publikacji.
 3. Umocnienie pozycji eksperta.
 4. Sprzedaż dodatkowych produktów online.

Precyzyjne określenie priorytetów pozwala nam rozłożyć cel na czynniki pierwsze i sporządzić szczegółowy plan działania na najbliższe miesiące.

Przy planowaniu działań najskuteczniej jest przekształcić zadania w pozycję kalendarza i z góry określić czas potrzebny na realizację danego priorytetu oraz rozłożyć go na mniejsze działania.

Podsumowując, najważniejsze to określić jeden główny cel i rozłożyć go na czynniki pierwsze, uwzględniając podczas tworzenia harmonogramu najlepszego sposobu pracy i dodaniu buforów czasowych, które pozwolą nam zaoszczędzić sobie frustracji i rozczarowania.

 ZOBACZ RÓWNIEŻ