Michał Nielub
Michał Nielub
20 Lip, 2017 - 12:06
Eco driving - jak zaoszczędzić na samochodzie?

Eco driving – jak zaoszczędzić na samochodzie?

Michał Nielub

Eco driving przywędrował do Polski z Europy Zachodniej oraz Skandynawii. W Szwecji, już na etapie egzaminu na prawo jazdy zwraca się uwagę na to, czy kierowca jeździ ekologicznie.

Eco driving to pojęcie stosunkowo młode w Polsce. Wynika to z dopiero budzącej się świadomości społeczeństwa w zakresie ekologicznego sposobu życia. Korzyści płynące z takiej jazdy samochodem płyną nie tylko dla środowiska – nasze portfele również się ucieszą. Kierowcy stosujący się do zasad oszczędnej jazdy zużywają o 8% mniej paliwa. W praktyce oznacza to jeden darmowy miesiąc używania samochodu.

Ruszanie i zmiana biegów

Wbrew powszechnej opinii, najzdrowsza dla silnika jest jazda chwilę po odpaleniu auta. Jak się okazuje, włączenie się do ruchu drogowego od razu po uruchomieniu samochodu przedłuża żywotność napędu. Dzięki takiemu działaniu, silnik szybciej się nagrzewa i zaczyna pracę w optymalnych warunkach – pamiętajmy, że nie został przecież zaprojektowany do pracy na postoju.

Eco driving to również odpowiedni sposób zmiany biegów. Przede wszystkim pierwszy bieg służy wyłącznie do ruszania. Drugi zaś można wrzucić już po przejechaniu 20 metrów. Dalsza zmiana przełożenia zależy od rodzaju silnika oraz tego, jak producent zsynchronizował skrzynię biegów.

Podstawową zasadą jest, aby silnik pracował na jak najniższych obrotach. Nie można jednak przesadzić, szczególnie w przypadku pojazdów z silnikiem diesla. Zbyt niskie obroty powodują duże drgania, co w efekcie może uszkodzić tzw. „łapy” – mocowanie napędu w aucie.

Dowiedz się więcej: Jak poprawnie ładować akumulator samochodowy >>

Hamowanie silnikiem

Odpowiedni sposób hamowania pozwala nie tylko zredukować spalanie – wpływa pozytywnie również na eksploatację klocków hamulcowych. Umiejętność ta polega na odpowiednim wytrącaniu biegów podczas zwalniania i naciśnięciu pedału sprzęgła tuż przed ostatecznym zatrzymaniem się samochodu.

Hamowanie silnikiem to nie tylko sposób na eco driving. Ma pozytywny wpływ również na nasze bezpieczeństwo. Szczególnie zaleca się hamowanie silnikiem podczas jazdy w górach. Zdarzały się sytuacje, w których kierowcy pojazdów dostawczych zwalniali bez użycia silnika, w efekcie czego klocki hamulcowe się przegrzewały, co z kolei prowadziło do groźnych wypadków. Taki sposób hamowania przyda się też podczas jazdy zimą, ponieważ zmniejsza ryzyko wpadnięcia w poślizg.

Dowiedz się więcej: Oszczędna jazda samochodem – 7 złotych zasad >>

Eco driving – czyli obserwacja i przewidywanie

Pamiętajmy, że nawet najlepsze techniki jazdy nie zastąpią świadomości uczestnika ruchu drogowego. Jest to szczególnie ważne w miastach, gdzie sytuacja na drodze i wokół niej zmienia się bardzo szybko.

Uważna obserwacja i przewidywanie zmian powinno się odbywać nie kilka metrów przed samochodem, a kilkaset. Pozwoli to uniknąć gwałtownego hamowania i przyspieszania, a nawet pozwoli kierowcy zaplanować przejazd przez sygnalizację świetlną, bez uprzedniego zatrzymywania samochodu na czerwonym świetle.

Dowiedz się więcej: Jak obliczyć zużycie paliwa >>

Eco driving zyskuje coraz więcej zwolenników. Czasy agresywnych kierowców, siedzących innym na zderzaku, powoli odchodzą w zapomnienie. Na popularność tej techniki jazdy wpływa nie tylko chęć dbania o środowisko naturalne, ale również świadomość w zakresie oszczędności, jakie zyskujemy poprzez takie prowadzenie samochodu. Istnieją nawet specjalne szkoły jazdy, uczące kierowców ekologicznego prowadzenia samochodu. Należy do niej m.in. Auto Szkoła, otwarta przez Skodę w Poznaniu (sprawdź tutaj).

ZOBACZ RÓWNIEŻ