Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
22 Sie, 2017 - 01:00

Dziecko idzie do szkoły – jak oswoić malucha ze szkołą?

Sylwia Łysak

Dziecko idzie do szkoły – jak przygotować go do tego przełomowego wydarzenia? Sprawdź, jak możesz ułatwić maluchowi wejście w nową rolę ucznia.

Gdy dziecko idzie do szkoły, rodzice przeżywają niemały stres – w końcu dzieci odbierają obowiązek szkolny w różny sposób. Nowe twarze, dodatkowe obowiązki i dyscyplina większa niż w przedszkolu to tylko niektóre z wyzwań, jakim muszą stawić czoła. Wszyscy rodzice chcieliby ułatwić aklimatyzację pociechy w szkole i odpowiednio przygotować ją do wejścia w świat nauki. Jak to zrobić? Zapraszamy na przegląd sposobów na oswojenie malucha ze szkołą.

Przedstawmy szkołę w pozytywnym świetle

Dziecko może odczuwać strach przed pójściem do szkoły – to normalne. Jako świadomi rodzice nie powinniśmy tych obaw negować. Możemy je jednak załagodzić, ukazując obowiązek szkolny w pozytywnych barwach.

Opowiedzmy dziecku o najlepszej koleżance z podstawówki, świetnej nauczycielce plastyki, czy wycieczce, która zapadła nam w pamięć. Podkreślmy, że dzięki szkole możemy być tym, kim jesteśmy teraz – to w niej nauczyliśmy się liczyć i polubiliśmy matematykę, dzięki czemu zostaliśmy księgowymi (to oczywiście tylko przykład). Zaznaczmy, że czasy szkolne wspomina się z sentymentem jako najlepsze lata życia.

Dowiedz się więcej: Przedszkolak idzie pierwszy raz do szkoły: porady dla rodziców >>

Zapoznajmy dziecko z placówką

Gdy dziecko idzie do szkoły –pełnej nieznajomych twarzy, pomieszczeń i nowych zasad, ma prawo odczuwać tzw. lęk przed nieznanym. Można mu jednak tego strachu oszczędzić, zapoznając go wcześniej z placówką, do której będzie uczęszczać.

Pójdźmy z maluchem na letnie półkolonie, poznajmy go z nauczycielami pracującymi w szkole, a podczas spaceru zatrzymajmy się na chwilę przy boisku, na którym będzie ćwiczył.

Jeśli szkoła naszego dziecka organizuje zlot integracyjny dla pierwszorocznych, postarajmy się w nim uczestniczyć – być może maluch od razu znajdzie sobie kolegów i koleżanki, z którymi będzie później uczęszczał do jednej klasy?

Dziecko idzie do szkoły - jak oswoić malucha ze szkołą? - wizyta w szkole

Dziecko idzie do szkoły – niech to będzie przełom!

Moment, w którym moje dziecko pójdzie do szkoły, będzie dla niego przełomowy. Wiele rzeczy się zmieni, mam nadzieję, na plus w jego odczuciu – takie myśli z pewnością miewają niejedni rodzice. Co może się zmienić? Na przykład pokój malucha.

Dowiedz się więcej: Pokój dziecięcy dla małego ucznia – na co zwrócić uwagę? >>

Jeszcze w wakacje wyremontujmy go i urządźmy zgodnie z pragnieniami pociechy. Kupmy dziecku nowe, eleganckie biurko, fotel do nauki, zmieńmy kolor ścian i wystrój. Sprawmy maluchowi nowy rower lub komputer. Zainwestujmy w wyprawkę szkolną, z której będzie dumny.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje wyprawka szkolna dla dziecka? >>

Dzięki takim z pozoru mało znaczącym rzeczom dziecko idzie do szkoły z podniesionym czołem. Czuje, że jest traktowane bardziej dorośle, niż było wcześniej. A czegoż innego pragną dzieci?

Pobawmy się w szkołę

Reguły obowiązujące w szkole możemy przyswoić dziecku w trakcie zabawy. Zaproponujmy grę „dziecko idzie do szkoły” – najlepiej, żeby nasz maluch był na zmianę dzieckiem i nauczycielem. Podczas zabawy przemyćmy dziecku najważniejsze zasady szkolne, takie jak między innymi: obowiązek stawiania się na czas dzwonka pod klasą, konieczność uważania na lekcji, uznawanie autorytetu nauczyciela, odrabianie prac domowych, robienie notatek, stosowne zachowanie wobec innych uczniów.

Już po kilku takich zabawach nasz maluch będzie wiedział, czego spodziewać się po szkole w pierwszych tygodniach nauki i jakie zachowania są w normie, a jakie nie.

Dowiedz się więcej: Nauka poprzez zabawę, czyli na czym polega metoda Montessori >>

Podsumowując, jest wiele sposobów na oswojenie dziecka ze szkołą. Wszystkie mają za zadanie zminimalizowanie jego strachu i otwarcie go na nowe doświadczenia. Dzięki powyższym wskazówkom nie będziemy już dygotać na myśl „Moje dziecko idzie do szkoły”, bo świetnie przygotujemy je na tę okoliczność.

Dziecko idzie do szkoły - jak oswoić malucha ze szkołą? - porady

ZOBACZ RÓWNIEŻ