Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
23 Mar, 2019 - 00:00
Dzieci na weselu - 10 pomysłów na ciekawe atrakcje dla najmłodszych

Dzieci na weselu – 10 pomysłów na ciekawe atrakcje dla najmłodszych

Grzegorz Bryszewski

Solidna porcja kreatywności i zaangażowania – właśnie to będzie potrzebne, żeby przygotować niebanalne atrakcje dla dzieci na weselu.

Wesele bez dzieci? Wiele Par Młodych uważa, że organizacja wesel z dziećmi to zbyt wielkie wyzwanie i wyraźnie zaznacza w zaproszeniu, że czeka tylko i wyłącznie na dorosłych. Taka forma zaproszenia jest jednak nietaktowna i może zdecydowanie skrócić listę ważnych gości. Dzieci na weselu mogą stać się ważnymi gośćmi, którzy zajmą się swoimi sprawami i nie przeszkodzą w zabawie swoim rodzicom. W tekście podpowiadamy najbardziej popularne i ciekawe pomysły na weselne atrakcje dla najmłodszych, sprawdzamy także, kiedy zatrudnienie animatora będzie niezbędne.

Dzieci na weselu – TOP 10 atrakcji dla najmłodszych

10. Włączenie dzieci do organizacji uroczystości

Dzieci na weselu warto włączyć w organizację uroczystości. Najmłodsi mogą więc pomóc w drobnych zadaniach (dekorowanie stołów, dmuchanie balonów) jeszcze kilka dni przed uroczystością, a w trakcie wesela można je namówić do przyniesienia Młodej Parze obrączek ślubnych lub rzucania kwiatków.

Dzieci uwielbiają „dorosłe” zadania, powinny więc wykonać je z dużym zaangażowaniem. Obserwowanie działań najmłodszych na pewno będzie uroczym i romantycznym doświadczeniem dla rodziny i gości weselnych.

Dzieci na weselu mogą brać aktywny udział w uroczystości

źródło zdjęcia: Getty Images / wundervisuals

9. A jak Animator

Co zrobić, gdy na weselu pojawi się aż dwunastka dzieci w różnym wieku, a żaden z gości i świadków nie będzie w stanie się nimi zająć? W takiej sytuacji sprawdzi się animator na wesele, który powinien profesjonalnie i z zaangażowaniem zająć czas najmłodszym.

Dużą zaletą jego zatrudnienia będzie możliwość wybrania najbardziej dopasowanego rozwiązania. Animator może więc ograniczyć się do przygotowania atrakcji wieczornych na kilka godzin przed pójściem najmłodszych do łóżek, jednak w ofercie wyspecjalizowanych firm znaleźć można też opcję całodniowych atrakcji na wolnym powietrzu połączonych na przykład z wynajęciem dmuchanego zamku.

Czasem najlepszym wyjściem będzie natomiast całonocna opieka, którą także zapewnić może wynajęty animator.

Zatrudnienie animatora pozwoli także na realizację bardziej wymagających zabaw i atrakcji dla dzieci. Jeden z pomysłów może polegać więc na przygotowaniu w trakcie wesela krótkiego spektaklu teatralnego, gdzie aktorami będą najmłodsi goście. To zabawa na kilka długich godzin, a sam spektakl powinien sprawić wiele frajdy także dorosłych uczestnikom wesela.

Skuteczny i profesjonalny animator na wesele powinien mieć odpowiednie doświadczenie, warto więc poprosić o referencje osoby, z którą chcemy nawiązać współpracę.

O profesjonalizmie świadczy także liczba jego pomysłów i rozwiązań – w ofercie może się więc znaleźć przykładowe malowanie twarzy, gry integracyjne, wykonywanie zwierzątek z balonów i inne ciekawe, integrujące aktywności dla najmłodszych.

Dzieci na weselu mogą przygotować teatrzyk

źródło zdjęcia: Getty Images / vgajic

8. Poszukiwanie skarbów

Skuteczna i mocno angażująca uwagę animacja dla dzieci na weselu może odwoływać się do ich chęci przygód. Świetnym pomysłem w przypadku wesela organizowanego w plenerze może być zabawa polegająca na znalezieniu skarbu piratów.

Jak to zrobić? Elementem niezbędnym będzie odpowiednia mapa skarbów (można ją wykonać samemu, zamówić przez serwis Allegro lub zaprojektować na komputerze), której towarzyszyła będzie starannie wytyczona trasa ze wskazówkami i punktami kontrolnymi.

Tworząc trasę, warto wykorzystać charakterystyczne punkty terenu i dodatkowo wytyczyć strzałki (na przykład kredą na betonie) wskazujące prawidłową drogę.

Punktów powinno być około 6 lub 7, a trudność zagadek warto dopasować do najmłodszego poszukiwacza skarbów. Dobrym pomysłem mogą być też małe nagrody umieszczone w punktach kontrolnych, które na pewno zwiększą frajdę dzieciaków, nawet jeśli nie uda im dotrzeć do końca trasy.

Nadzór nad poszukiwaniem skarbów może pełnić osoba dorosła, można też do tego włączyć starszego brata lub siostrę najmłodszych gości weselnych.

 

7. Spersonalizowane książeczki z kolorowankami

Jeden z nowszych i modnych pomysłów na atrakcje dla dzieci na weselu polega na zapewnieniu najmłodszym spersonalizowanych książeczek z kolorowankami i łamigłówkami.

W najprostszym ujęciu książeczki będą zawierały ciekawe i różnorodne kolorowanki opisane imieniem dziecka. Bardziej skomplikowane mogą dostarczać solidną wiedzę na temat zwyczajów weselnych w atrakcyjnej dla dzieci formie.

Gdzie znaleźć takie kolorowanki dla dzieci? Inspiracji i gotowych książeczek do wydrukowania można szukać na wybranych blogach ślubnych. Takie publikacje dostępne są także w serwisie Allegro i na stronach producentów zaproszeń ślubnych.

 

6. Zabawa w fotografa

Atrakcje na wesele dla najmłodszych mogą mieć charakter fotograficzny. Ten pomysł na animacje dla dzieci będzie polegał na rozdaniu małym gościom weselnym jednorazowych aparatów fotograficznych (albo aparatów typu Polaroid) i zorganizowaniu konkursu na najciekawsze albo najśmieszniejsze zdjęcie weselne.

Zabawę może jeszcze bardziej uatrakcyjnić ustalenie innych i trudniejszych tematów zdjęć, na przykład:

  • „Pocałunek Pary Młodej”,
  • „Najlepsza tancerka”,
  • „Najpyszniejsze danie”.

Fotograficzną zabawę warto zorganizować już po uroczystości w kościele albo na poprawinach. Najmłodsi na pewno mocno zaangażują się w rywalizację, a Państwo Młodzi mogą w jej wyniku otrzymać ciekawe zdjęcia z innego punktu widzenia.

Dowiedz się więcej: Jak współpracować z fotografem ślubnym? Co koniecznie musi się znaleźć w umowie?

Zabawa w fotografa - pomysł na zabawę dla dzieci na weselu

źródło zdjęcia: Getty Images / Deklofenak

5. Kącik artystyczny

Jak namówić dzieci do kreatywnych zajęć (malowanie, rysowanie, zajęcia plastyczne) w spokoju i ciszy? Czasem wystarczy im tylko zapewnić kącik artystyczny w ustronnym miejscu sali weselnej.

Kącik powinien być wyposażony w kredki, flamastry, kartki i tablice, a zabawy plastyczne powinny nawiązywać do weselnych tematów – najmłodsi mogą więc stworzyć romantyczne laurki dla Pary Młodej a bardziej zaawansowani „artyści” mogą otrzymać zadanie stworzenia komiksu opisującego pierwsze spotkanie Pary Młodej.

Kącikowi artystycznemu może towarzyszyć (koniecznie specjalnie udekorowany!) stolik ze słodyczami i przekąskami, a jeśli budżet uroczystości na to pozwoli, to może się znaleźć na nim także czekoladowa fontanna.

Dzieci na weselu korzystające z kącika artystycznego na pewno zajmą się swoimi zadaniami, a efekty ich twórczej pracy mogą być uroczymi pamiątkami weselnymi.

Kącik artystyczny dla dzieci na weselu

źródło zdjęcia: Getty Images / SeventyFour

4. Turniej gier planszowych

Gry planszowe to propozycja dla nastoletnich dzieci przebywających na weselu, a także rozwiązanie na wypadek, gdy pogoda uniemożliwia zabawy na otwartym powietrzu.

Tworząc kącik do gier planszowych, warto umieścić tam kilkanaście gier o różnej tematyce i poziomie trudności, warto również pamiętać, że najbardziej popularne na pewno będą gry o prostych zasadach i atrakcyjnej rozgrywce np. Pędzące Żółwie.

Jeśli uda nam się namówić do opieki nad kącikiem gier planszowych odpowiedzialnego nastolatka, to prawdopodobnie w tym miejscu będą potrzebne tylko nieregularne wizyty osób dorosłych.

 

3. Dziecięcy turniej tańca

Zabawa dla dzieci może mieć też taneczny charakter. Dobrze przygotowany turniej pozwoli więc wyłonić najlepszego tancerza, małego mistrza karaoke albo dziecięcego króla disco. Turniej tańca warto zorganizować obok sali weselnej i przy innej muzyce, żeby w ten sposób nie przeszkadzać w tańcach dorosłych gości uroczystości.

Turniej tańca - pomysł na zabawę dla dzieci na weselu

źródło zdjęcia: Getty Images / Lisa5201

2. Pokaz mody i przebieranki

Dzieci na weselu można także zachęcić do zabawy w pokaz mody lub przebieranki. Jak to zrobić? Wystarczy wygospodarować kawałek wolnej przestrzeni i zdobyć dużą porcję tematycznych strojów dla najmłodszych – część warto wypożyczyć z profesjonalnej firmy, na pewno w skompletowaniu garderoby pomoże także rodzina.

Oczywiście, w tym przypadku panuje reguła – im bardziej szalone stroje, tym lepiej. Zabawę można uatrakcyjnić konkursami i zadaniami – młodzi goście mogą na przykład przebierać się za Parę Młodą albo rywalizować w konkursie na najbardziej szalone i kosmiczne przebranie.

 

1. Bańki mydlane

To pomysł, który na pewno zachwyci dzieci na weselu. Zabawa może mieć skromne wydanie, gdzie najmłodsi otrzymają mini buteleczki z bańkami i radośnie zajmą się ich produkcją.

W bardziej atrakcyjnym wydaniu (i kosztowniejszym) produkcją baniek i widowiskowymi pokazami zajmie się specjalna firma. W tym przypadku możliwe będzie też zamknięcie najmłodszych w ogromnych bańkach! Nietrudno przewidzieć, że taki punkt wesela sprawi małym gościom ogromną frajdę.

Bańki mydlane - popularna atrakcja dla dzieci na weselu

źródło zdjęcia: Getty Images / wundervisuals

Nie warto ukrywać, że dzieci na weselu mogą być wymagającą grupą gości. Przemyślane i kreatywne zabawy mogą jednak sprawić, że także najmłodsi spędzą czas wesela w sposób aktywny i pełen śmiechu. Właśnie uśmiech dzieci na weselu może być świetną reklamą udanej uroczystości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ