RynekPierwotny.pl
RynekPierwotny.pl
07 Cze, 2018 - 17:39
Działka rekreacyjna - jak urządzić za grosze?

Działka rekreacyjna – jak urządzić za grosze?

RynekPierwotny.pl

Działka rekreacyjna to miejsce, w którym można odetchnąć od zgiełku miasta i zrelaksować się wśród zieleni. Dowiedz się, jak ją urządzić tanio i z pomysłem!

W Polsce posiadanie działki jest bardzo popularne. Większość tego typu ogródków ostała się po czasach panowania komunizmu. Można podzielić je na dwa rodzaje – znajdujące się w znacznej odległości od miasta dość duże połacie ziemi z budynkiem mieszkalnym całorocznym oraz typowe działki wchodzące w skład Rodzinnych Ogródków Działkowych.

W pierwszym przypadku ziemia często znajduje się tuż pod nosem domowników, więc mogą oni poświęcić jej znacznie więcej czasu. Typ ROD jest raczej tylko rekreacyjny, aktywizując właścicieli wiosną, latem i wczesną jesienią. W każdym z przypadków warto zastanowić się, jak można urządzić działkę rekreacyjną tanio i efektywnie?

Nieraz zastanawiasz się nad tym, co zrobić z zaniedbanym ogródkiem, aby wyglądał ładnie i spełniał funkcję rekreacyjną? Widząc wiele aranżacji w Internecie, chciałbyś urządzić swoją ziemię w podobnym stylu. Marzysz o wielkiej altanie i oczku wodnym, a nawet o basenie.

O ile wdrożenie w życie niektórych rzeczy nie dla każdego jest możliwe (nie każdy może sobie pozwolić na basen ogrodowy), o tyle istnieje wiele możliwości, które z łatwością i tanio upiększą działkę rekreacyjną. Jednak często wymaga to zainwestowania sporych nakładów finansowych. Zamiast popadać w rozpacz, warto spojrzeć bardziej praktycznie na to, co możesz wykorzystać bez wydania dużych ilości pieniędzy.

Wykorzystaj swoje własne zasoby naturalne!

Kamienie – świetnie sprawdzą się do oddzielenia klombów zamiast specjalnych niskich płotków. Można je pomalować klasycznie na biało lub na inny kolor, albo też zostać przy ich naturalnym odcieniu. Kamienie pomogą Ci odgrodzić część rekreacyjno-wypoczynkową od delikatnej struktury kwiatów. Jeśli nie posiadasz w ogóle większych kamyków na działce, możesz pozbierać je skądkolwiek – polnej drogi, pola, lasu…

 

Liście i szyszki – jeśli na Twojej działce rosną drzewa, zwłaszcza iglaste, nie pozbywaj się ich. Liście i szyszki będą stanowiły świetny sposób na zbieranie nadmiaru wilgoci oraz oddawanie go w razie potrzeby. Utrudnią również rozmnażanie się chwastów.

 

Deszczówka – zdobądź (np. kup używaną, popytaj znajomych) beczułkę na deszczówkę i podlewaj nią rośliny. To świetny sposób na zaoszczędzenie wody i brak konieczności podłączania zewnętrznych natrysków.

Działka rekreacyjna - jak urządzić za grosze? - podlewanie kwiatów

Rośliny obecne na działce – zrób przegląd swojej działki oraz okolicy. Sprawdź, jakie rośliny tu rosną. Zastanów się, które z roślin potrzebują podobnych warunków. Staraj się kupować właśnie takie kwiatki.

Nie dokupuj również niepotrzebnie roślin – możesz przecież przesadzić już rosnące z miejsca, które idealnie nadaje się na grill lub ścieżkę. Staraj się wykorzystać posiadane już zasoby i dokupuj tylko takie, co do których masz pewność, że się przyjmą. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze.

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: kwietnik z palet

Działka rekreacyjna - jak urządzić za grosze? - kolorowe kwiaty

Stare meble – jeśli dysponujesz takowymi, jesteś prawdziwymi szczęściarzem! Stare meble można wykorzystać na wiele sposobów – do stworzenia rabatek, nietypowego miejsca na kwiaty, oddzielenia nasadzeń, ciekawego schowka na narzędzia.

Można je porąbać na mniej więcej równe fragmenty i zrobić z nich sztachetki a’la płotek. Meble możesz przemalować na wiele sposobów. Stare palety z łatwością wykorzystasz do stworzenia modnego zestawu wypoczynkowego.

Dowiedz się więcej: Farba kredowa – ekologiczne i pomysłowe odnawianie mebli

Działka rekreacyjna - jak urządzić za grosze? - stare meble

Kompostownik – obok deszczówki druga rzecz, która pozwoli Ci odżywić ogród, nie wydając przy tym ani trochę pieniędzy. Uważaj jednak na to, co tam wrzucasz. Zrezygnuj z odkładania tam chwastów, a także jedzenia i roślin, które zbyt mocno wpływają na zmianę odczynu pH ziemi.

 

Działka rekreacyjna – a co warto dokupić?

Na działce zawsze czegoś brakuje. A to ławki, a to grabek. Nie warto jednak wyrzucać pieniędzy na nowy komplet wypoczynkowy czy masę narzędzi tylko dlatego, że sąsiad ma. Może Tobie nie będą one potrzebne? Które z najpopularniejszych rzeczy powinieneś dokupić na działkę, aby nie stracić majątku?

Kora – tania, łatwo dostępna i pięknie wyglądająca na działce w stylu leśnym. Kora świetnie eksponuje kolorowe kwiaty, wchłania nadmiar wilgoci i oddaje go, kiedy jest potrzebna. Odstrasza także dzikie zwierzęta, które wolą załatwiać swoje potrzeby na trawniku lub piasku. Zainwestuj w nią, jeśli na Twojej działce nie rosną drzewa.

 

Meble wypoczynkowe, altana ogrodowa – znajdź używane na jednym z wielu znanych portali. Możesz je odnowić poprzez starcie starej farby i nałożenie nowej. Dobrym sposobem jest również skorzystanie z sezonowej wyprzedaży.

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: meble ogrodowe z palet

Działka rekreacyjna - jak urządzić za grosze? - odnawianie mebli

Rośliny wieloletnie, które sieją się same – wśród nich króluje pięknie pachnąca mięta. Dzięki takim roślinom nie wydasz za wiele pieniędzy na dokupywanie wciąż nowych sadzonek.

Działka rekreacyjna - jak urządzić za grosze? - mięta

Narzędzia – również używane. Możesz kupić jeden komplet wspólnie z sąsiadami. Ustal, których z nich będziesz używać stale, np. łopata, łopatka, grabki, konewka. Nie musisz kupować całych zestawów. Często taniej wychodzi zakup pojedynczych kilku sztuk różnych narzędzi niż całych kompletów, wśród których ponad połowy akcesoriów nie będziesz używać.

Działka rekreacyjna - jak urządzić za grosze? - przycinanie kwiatów

Nasiona warzyw i owoców oraz ziół – kosztują grosze, a jaki smak!

Dowiedz się więcej: Figurki ogrodowe – hit czy kit?

Działka rekreacyjna - jak urządzić za grosze? - zioła w doniczce

Przemyśl urządzenie swojej działki!

Po zrobieniu inwentaryzacji i ustaleniu, co warto zostawić lub dokupić, pora przejść do konkretów. Jak urządzić działkę, aby pięknie się prezentowała?

Zacznij  od zrobienia planu swojej działki i zaznaczenia na nim elementów, które pozostaną na swoich miejscach. Do nich dostosuj resztę: wytycz ścieżki, które odgrodzisz kamieniami od klombów, miejsce na grilla czy ustawienie mebli wypoczynkowych.

Sprawdź, gdzie rosną drzewa – możesz przy nich zrobić kącik zabaw dla dzieci. Na grubej gałęzi wystarczy zawiesić huśtawkę, przy której pozostawisz puste miejsce do zabawy. Nie sadzaj blisko tego miejsca kwiatów. Dzieci lubią dużo przestrzeni.

Dowiedz się więcej: Huśtawka ogrodowa – jak wybrać najlepszą?

Działka rekreacyjna - jak urządzić za grosze? - dziecięce zabawy

Miejsce dla nowych kwiatów warto wygospodarować częściowo wśród już rosnących roślin, a częściowo w pustych miejscach, które powstały po pozbyciu się chwastów. Starym zwyczajem kolorowe rośliny najlepiej sadzić tam, gdzie będą miały słońce, spokój i ciszę. Pamiętaj także o preferencjach roślin!

Poszczególne klomby możesz odgrodzić kamieniami czy połamanymi meblami. Świetnie prezentują się rośliny w donicach na regałach otwartych z każdej strony. Popularne jest wykorzystywanie drabin i kół od starych wozów do oddzielenia poszczególnych nasadzeń. Jeśli nie dysponujesz niczym takim, kup zwykłą niską siatkę, która będzie wystawać ok. 10-15 cm nad ziemią.

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: donice ogrodowe z palet

Działka rekreacyjna - jak urządzić za grosze? - meble z palet

Jeśli marzysz o oczku wodnym, najtaniej będzie wykopać dziurę i wyłożyć ją folią. Brzegi możesz obłożyć kamieniami pomalowanymi na biało. Pamiętaj, że wokół oczka wodnego przestrzeń powinna pozostać wolna od drzew – ich liście, spadając do wody, będą szybko gnić i wydzielać nieprzyjemny zapach. Wodę w oczku trzeba uzupełniać, a rybki karmić – nie jest więc to opcja dla leniwych.

Kiedy już ustalisz strefę zieleni, sprawdź, gdzie najlepiej wstawić komplet wypoczynkowy. Prawdopodobnie będą to okolice środka działki lub taras.

  • W pierwszym przypadku możesz postarać się o posadzenie dobrej jakości trawy, po której stąpanie sprawi każdemu przyjemność.
  • W tym drugim, taras możesz wykonać z kostki brukowej lub innego taniego materiału odpornego na wilgoć i łatwego w czyszczeniu.

Warto pamiętać, że ustawienie kanap i stolików zbyt blisko kwiatów będzie skutkować więdnięciem, wdeptaniem czy połamaniem roślin. Również przy urządzaniu miejsca na grilla pamiętaj, aby wokół niego zostawić sporo przestrzeni.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić taras lub balkon, na którym z przyjemnością będziemy przebywać?

Działka rekreacyjna - jak urządzić za grosze? - meble wypoczynkowe

Altana jest marzeniem wielu działkowców. Możesz kupić gotową, do samodzielnego złożenia. Jej zakup nie jest już tak drogi, jak kiedyś, a łatwo będzie ją złożyć. Samodzielne stworzenie altany może okazać się zdecydowanie za drogie. Altanę zazwyczaj ustawia się również bliżej środka niż granicy działki. Dlatego każda jej część powinna się dobrze prezentować.

ZOBACZ RÓWNIEŻ