Własna działalność gospodarcza to inicjatywa, w którą angażuje się coraz więcej Polaków – również tych najmłodszych, wchodzących na rynek pracy świeżo po ukończeniu studiów. Zgodnie z danymi statystycznymi taką formę zarobkowania wybiera już prawie 20% mieszkańców naszego kraju zdolnych do podjęcia pracy. I choć praca na etacie nadal jest najpopularniejszą formą zatrudnienia, warto zastanowić się, którą opcję wybrać.
Własna działalność gospodarcza to wyższe dochody
Wynagrodzenie brutto otrzymywane przez zatrudnionego na etacie pracownika jest w każdym miesiącu regularnie pomniejszane o składki na NFZ, ZUS, opłaty podatkowe, wpłaty na Fundusz Pracy czy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zsumowana kwota wszystkich pokrywanych z pensji brutto wydatków jest niemała i znacząco obniża wysokość otrzymywanej pensji netto.
Prowadzący własną działalność gospodarczą odprowadzają natomiast składki ZUS, podatek i opłatę na Fundusz Pracy. Dzięki ulgowym stawkom tzw. „małego” ZUSu dla młodych przedsiębiorców, w pierwszych dwóch latach aktywności gospodarczej mamy szansę na uzyskanie wyższych niż w przypadku zatrudnienia na etacie dochodów.
Koszty uzyskania przychodu
Prowadzący własną działalność mają też większe pole do popisu jeśli chodzi o przysługujące im odliczenia podatkowe – wśród kosztów uzyskania przychodu uwzględnić mogą zarówno zakup koniecznego sprzętu elektronicznego i oprogramowania, wyposażenie biura czy gabinetu, wydatki przeznaczone na transport czy dodatkowe kursy lub szkolenia zapewniające lepsze przygotowanie do pełnionych funkcji.
Praca na etacie oznacza natomiast możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu jedynie wydatków nieprzekraczających 111,25 złotych miesięcznie.
Dowiedz się więcej: Przychód i dochód – różnice >>
Niższa emerytura
Odprowadzający niższe składki emerytalne samozatrudnieni muszą, siłą rzeczy, liczyć się z wypłatą niższych emerytur. Z drugiej jednak strony, osiągając wyższe dochody niż pracujący na etacie, mogą pozwolić sobie na odkładnie określonych sum na lokatach lub kontach oszczędnościowych.
Urlop na życzenie
Własna działalność gospodarcza pozwala na skorzystanie z urlopu od pracy w dowolnym momencie. Musimy jednak pamiętać, że duże obciążenie obowiązkami i całkowita odpowiedzialność za efekty pracy może wpłynąć na strach przed dłuższym wyjazdem czy odpoczynkiem. Zatrudnionym na etacie przysługuje natomiast 20 lub 26 dni urlopu (w zależności od stażu pracy) rocznie.
Więcej stresu i obowiązków
Działalność gospodarcza pociąga za sobą szereg dodatkowych obowiązków – przedsiębiorcy są często odpowiedzialni za swoje dokonania 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Muszą też sami regulować kwestie księgowe – chyba że wolą te obowiązki powierzyć firmie zewnętrznej.
Zainteresowani wyborem własnej ścieżki zawodowej sami muszą ocenić, czy mają odpowiednie predyspozycje do prowadzenia działalności gospodarczej czy bardziej odpowiada im jednak stabilna praca na etacie zasilająca konto regularnej wysokości kwotami.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
- Jakie wady i zalety ma umowa o pracę?
- Jak założyć firmę – formalności krok po kroku
- Fundusze europejskie – wszystko o dofinansowaniu dla firm
- Czym jest coworking i dlaczego jest tak popularny?
- Jak założyć firmę mając komornika?
- Dlaczego warto wynająć biuro na godziny?
- Praca w domu – zalety i wady
- Najlepsze pomysły na biznes dla każdego