Michał Nielub
Michał Nielub
15 Lis, 2017 - 01:00

Które dywaniki samochodowe wybrać – gumowe czy welurowe?

Michał Nielub

Dywaniki samochodowe są wyposażeniem zarówno ozdobnym, jak i spełniającym określone funkcje. Przekonaj się, jakie są wady i zalety dywaników welurowych i gumowych.

Dywaniki samochodowe występują na polskim rynku w dwóch wariantach: gumowe oraz welurowe. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Dedykowane są do różnych przeznaczeń, różne są również ich walory użytkowe, a także cena. Poniżej podpowiadamy, czym się od siebie różnią.

Dywaniki samochodowe welurowe

Ten rodzaj dywaników jest częściej spotykany w autach. Dlaczego? Dywaniki samochodowe welurowe po prostu lepiej komponują się we wnętrzu pojazdu. Dodatkowo dostępne są w różnych kolorach, przy czym najczęściej spotykane są neutralne barwy, takie jak kolor: czarny, szary oraz popielaty. Istnieje jednak możliwość nabycia również i odważniejszych kolorów, m.in. dywaników zielonych czy niebieskich.

Dywaniki samochodowe wykonane z tego materiału można podzielić na dwie klasy. Tańsze i mniej trwałe są produkty wykonane z tzw. weluru pętelkowego. Bardziej trwałym zakupem będą dywaniki wykonane z tzw. weluru igiełkowego. Są one droższe, jednak te modele posłużą nam przez wiele lat.

Dywaniki samochodowe gumowe

Dywaniki gumowe są tańsze niż ich welurowe odpowiedniki. Ich wykonanie uwzględnia głębokie rowki, które mogą pomieścić nawet 10 litrów wody. Niektórzy producenci poza uniwersalnymi typami, proponują rozwiązania dedykowane do konkretnych modeli aut.

Istnieją w zasadzie dwa rodzaje dywaników gumowych, które różnicuje się ze względu na jakość gumy. Tańsze wydzielają z początku nieprzyjemny zapach. Dywaniki gumowe wyższej klasy są całkowicie bezwonne. W każdym przypadku konstrukcja jest korytkowa z dużym rantem (obrzeżem). Umożliwia to gromadzenie wody, która nie dostaje się do tapicerki samochodowej.

Dywaniki samochodowe gumowe czy welurowe?

Mając na uwadze różne cechy użytkowe obu typów produktów, dobrym pomysłem jest zakup i korzystanie zarówno z dywaników gumowych, jak i welurowych.

Dywaniki gumowe na jesień i zimę

W okresie jesienno-zimowym z pewnością lepszym pomysłem będą produkty wykonane z gumy. Podczas jesieni występuje bardzo dużo opadów, co wiąże się z nanoszeniem sporej ilości wody do samochodu. Dywaniki z gumy zapobiegną przedostaniu się jej do tapicerki auta, a tym samym do instalacji elektrycznej, często ukrytej pod podłogą. To samo dotyczy okresu zimy i błota pośniegowego z nią związanego.

Dowiedz się więcej: Sposoby na zaparowane szyby w samochodzie >>

Dywaniki welurowe na wiosnę i lato

Dywaniki samochodowe welurowe dobrze sprawdzą się z kolei w cieplejszych miesiącach. Będą ładnie się prezentować, podkreślając styl i charakter wnętrza pojazdu. Dodatkowo podczas deszczowych dni nadmiar wody wsiąknie w dywanik. Wody nie będzie jednak na tyle dużo, by przesiąkła do tapicerki auta i spowodowała zwarcie w instalacji elektrycznej.

Gromadzenie wody – wada w niektórych przypadkach

Fakt, że dywaniki gumowe gromadzą wodę w zaprojektowanych rowkach, jest przydatną cechą w okresie jesienno-zimowym. Może być to jednak uciążliwe w sytuacji, gdy samochód jest rzadko użytkowany lub gdy ma problem z wentylacją. W konsekwencji może dojść do zbyt dużej wilgotności wewnątrz kabiny, co z kolei może być to przyczyną powstania m.in. grzybów oraz wystąpienia pleśni na tapicerce.

Dowiedz się więcej: Najlepsze sposoby na odgrzybianie klimatyzacji >>

Dywaniki samochodowe są przydatne w każdym aucie. Ułatwiają utrzymanie czystości, a także chronią tapicerkę przez zawilgoceniem. Dostępne są zarówno dywaniki gumowe, jak i welurowe. Oba modele mają swoje wady i zalety. Z praktycznego punktu widzenia dobrze jest posiadać oba typy, ponieważ gumowe sprawdzą się lepiej w okresie jesienno-zimowym, welurowe zaś w czasie cieplejszych miesięcy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ