Joanna Kania
Joanna Kania
12 Paź, 2018 - 06:43

Duże kwiaty doniczkowe – które wybrać do domu lub mieszkania

Joanna Kania

Las w domu? Tak, to możliwe. Wybierz najlepsze duże kwiaty doniczkowe do Twojego domu i sprawdź w jaki sposób je hodować.

Duże kwiaty doniczkowe są jedną z najbardziej atrakcyjnych dekoracji roślinnych. Hodowane w donicach drzewa, drzewka oraz rośliny o pokroju krzaczastym w imponujących rozmiarach potrafią przekształcić mieszkanie w prawdziwy las oraz wykreować w domu atmosferę egzotycznej dżungli.

Do najpopularniejszych dużych kwiatów doniczkowych należą palmy, juki i fikusy. Nieco mniej znane, a równie piękne i oryginalne rośliny doniczkowe, które mogą osiągać całkiem spore rozmiary to drzewka cytrusowe np. cytryny, mandarynki, a także oliwki. Te duże kwiaty doniczkowe przypominają drzewa rosnące w naturalnym środowisku i są piękną ozdobą salonu, sypialni, a także jasnej i przestronnej łazienki.

Palmy w donicach

Palmy to najczęściej spotykane w mieszkaniach duże kwiaty doniczkowe. To piękne i bardzo eleganckie rośliny, które wprowadzają niezwykle przyjemny nastrój we wnętrzu, ponieważ niemal wszystkim kojarzą się z wakacjami na egzotycznej wyspie.

Najpopularniejsze gatunki

W polskich domach najczęściej uprawiane są następujące gatunki palm doniczkowych:

  • kencje,
  • palmy kokosowe,
  • daktylowe,
  • palmy chamedorac i kanaryjskie,
  • palmy odmiany Waszyngtonia i Liwistona.

Rośliny wyróżniają zielone, długie, szerokie, najczęściej pierzaste, ozdobne liście w kształcie wachlarzy. To wyjątkowo atrakcyjna kompozycja kwiatowa.

Palmy – uprawa i pielęgnacja

Palmy najlepiej jest posadzić w dużych, stosunkowo wysokich donicach, często nazywanych „palmówkami”. W wielu sklepach ogrodniczych można też kupić specjalne podłoże do palm. Rośliny potrzebują dobrego nawadniania, zwłaszcza od wiosny do jesieni. Dlatego trzeba je regularnie podlewać, a liście zraszać wodą, ponieważ mają tendencję do usychania.

Dowiedz się więcej: Jak prawidłowo podlewać rośliny domowe?

Nawożenie i przesadzanie

Latem, gdy na zewnątrz jest bardzo ciepło, a nawet gorąco, warto wystawić palmę na balkon, taras lub do ogrodu. Palmy trzeba nawozić, dostarczając im w ten sposób składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju. Na rynku dostępnych jest wiele nawozów dedykowanych specjalnie dla tych roślin. Warto skorzystać z takich gotowych mieszanek. Zimą, gdy wegetacja jest spowolniona, palmy nie potrzebują nawożenia. Wymagają też znacznie mniejszej ilości wody.

Palmy rosną stosunkowo wolno. Dotyczy to zarówno wzrostu i wypuszczania nowych liści, jak i rozwoju systemu korzeniowego. Niemniej, gdy zauważymy, że korzenie zaczynają wystawać z ziemi, należy roślinę przesadzić do większego pojemnika. Pamiętajmy o tym, żeby palmy przesadzać wiosną.

Dowiedz się więcej: Kwiaty doniczkowe – pielęgnacja i uprawa, pomysły na kwiaty w domu

Duże kwiaty doniczkowe - palmy

źródło zdjęcia: Getty ImagesKatarzynaBialasiewicz

Kariota łagodna – ulubiona palma Polaków

Jedna z najbardziej lubianych palm jest kariota łagodna, czyli palma orzechowa. Roślina nie wykształca charakterystycznego dla palm pnia (zwanego kłodziną) i wachlarzowatej korony. Ma krzaczasty kształt i wąskie liście w kształcie płetwy ryby, które wyrastają z wielu smukłych, szaro-zielonych łodyg.

Kariota łagodna pięknie kwitnie i owocuje, ale niestety wyłącznie w warunkach naturalnych. W domu nie wytworzy kwiatów i owoców, za to będzie piękną, zieloną dekoracją.

Palma orzechowa najlepiej rozwija się na stanowiskach ciepłych i jasnych, ale o rozproszonym świetle i wymaga dużo wody. Ziemia w doniczce musi być cały czas lekko wilgotna. Kariota łagodna zimą rośnie znacznie wolniej i nie potrzebuje wówczas tak dużej ilości wody, może być nawet lekko przesuszona w górnej warstwie ziemi. Od wiosny do jesieni trzeba roślinę regularnie nawozić i skrapiać wodą, ponieważ jej liście łatwo usychają na końcach.

 

Juka – powiew egzotyki w domu

Te duże rośliny ozdobne z rodziny agawowatych były szczególnie modne w latach 80., później zainteresowanie nimi osłabło, ale teraz te wytworne i majestatyczne rośliny wróciły do łask i znów są jednym z najczęściej kupowanych dużych kwiatów doniczkowych. Wąskie, ostro zakończone liście w kształcie szpad wyrastają bezpośrednio z grubego pnia pokrytego brązową korą.

Juki nie należą do roślin wymagających skomplikowanej pielęgnacji. Kwiaty trzeba umiarkowanie podlewać i równie umiarkowanie nawozić w okresie wiosenno-letnio-jesiennym. Zimą nie dokarmiamy roślin nawozami oraz stosujemy znacznie mniej wody do podlewania. Przesadzamy raz w roku, na wiosnę, do większych doniczek. Juki lubią, gdy latem wystawimy je na balkon lub taras.

Dowiedz się więcej: Niewymagające kwiaty doniczkowe dla początkujących hodowców

Duże kwiaty doniczkowe - juki

źródło zdjęcia: Getty Images / bulentozber

Fikusy, czyli figowce

Te królewskie rośliny są idealnymi dużymi kwiatami doniczkowymi do salonu. Najbardziej popularne odmiany to:

  • fikus (figowiec) benjamina,
  • fikus (figowiec) sprężysty,
  • fikus (figowiec) lirolistny.

W warunkach naturalnych są to ogromne, masywne drzewa, w domu mają pokrój krzaczasty, charakteryzują się wieloma rozgałęzianiami i gęsto rosnącymi, błyszczącymi liśćmi. Poszczególne odmiany różnią się wielkością i kształtem liści. U benjamina są one niewielkie i wąskie, natomiast fikus lirolistny ma duże, dorodne liście o długości nawet 50 cm.

Fikusy lubią wyważoną pielęgnację. Zapewnijmy im miejsce jasne, ale nie nazbyt nasłonecznione, raczej ciepłe i pamiętajmy o tym, żeby je regularnie podlewać, ale nie nazbyt obficie. Liście trzeba od czasu do czasu zraszać wodą i przemywać wilgotną ściereczką. W czasie pełni wegetacji (od marca do października) dokarmiajmy je nawozami. Na początku wiosny, jeśli roślina zacznie się zbyt mocno rozgałęziać, można ją delikatnie przycinać.

Dowiedz się więcej: Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe cieniolubne (TOP 11)

Duże kwiaty doniczkowe - fikus benjamina

źródło zdjęcia: Getty Images / tania_wild

Gaj cytrusowy i oliwny w domu?

Tak, to możliwe. Pamiętajmy jednak, że drzewka cytrynowe lub mandarynkowe w domu nie osiągną nigdy rozmiarów drzewa, ale to niezwykle dekoracyjne rośliny. Wymagają trochę cierpliwości od hodowcy, ponieważ owocują dopiero po kilku latach.

Ich niewątpliwym atutem są ciemnozielone, połyskliwe liście i białe lub jasnożółte, pachnące kwiaty z ozdobnymi pręcikami. Cytrusy są piękne zarówno w roli kwiatów doniczkowych kwitnących, jak i wówczas, gdy dojrzewają na nich owoce.

Dowiedz się więcej: Kwiaty egzotyczne – TOP 7 najpiękniejszych propozycji

Cytrusy – pielęgnacja

Cytrusy hodowane w warunkach domowych wymagają dużo światła i ciepła oraz stosunkowo sporo wody. Nie można ich jednak przelewać. Najlepiej czują się na stanowiskach od strony południowej lub zachodniej. Rośliny trzeba przesadzać co 2-3 lata, przycinać wiosną oraz w sezonie wegetacyjnym stosować specjalistyczne nawozy do roślin cytrusowych.

Drzewka oliwne

W domu możemy także uprawiać drzewka oliwne. Oliwka europejska wprowadzi do domu klimat śródziemnomorski, ale pamiętajmy, że roślina ta hodowana w doniczce kwitnie i owocuje bardzo rzadko. Niewątpliwie jest to kwiat bardzo dekoracyjny, którego ozdobą się wąskie, szarozielone, lekko srebrzyste liście. Oliwka europejska jest odmianą bardzo tolerancyjną. Lubi ciepłe i jasne stanowiska i wilgotną ziemię, ale jest odporna na przesuszenie i zmiany temperatur.

Dowiedz się więcej: Rośliny doniczkowe w domu – najpiękniejsze aranżacje

Duże kwiaty doniczkowe - drzewka cytrusowe

źródło zdjęcia: Getty Images / Magdevski

Duże kwiaty doniczkowe – podstawy pielęgnacji

Najlepiej kupić mniejsze drzewko i pozwolić mu rozwijać się w naszym w domu. Dzięki temu roślina najlepiej zaadaptuje się do warunków panujących w mieszkaniu. Duże kwiaty doniczkowe dobrze czują się w jasnych i dużych przestrzeniach. Ciemny kąt w salonie nie będzie dla nich odpowiednim miejscem.

Duże kwiaty doniczkowe zazwyczaj pochodzą z tych regionów świata, w których panuje klimat zwrotnikowy lub podzwrotnikowy. Większość dużych roślin doniczkowych to kwiaty egzotyczne, które wymagają ciepła, słońca i dużej wilgotności. Jeśli zapewnimy im optymalne warunki do rozwoju, odwdzięczą się nam swoim pięknem.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty egzotyczne w domu

Duże kwiaty doniczkowe świetnie sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w modnym ostatnio stylu ekologicznym, w którym dominuje surowe drewno i naturalne tkaniny. Zielone kwiaty doniczkowe idealnie pasują do mieszkań urządzonych w stylu industrialnym np. do loftów, zwłaszcza że tego typu wnętrza zazwyczaj są ponadstandardowo wysokie. Duże kwiaty doniczkowe doskonale wyglądają też na tle dużych fototapet z motywami przyrody.

Nie bójmy się uprawy dużych kwiatów doniczkowych. Rośliny o imponujących rozmiarach są stosunkowo łatwe w uprawie, a wprowadzają do naszych domów klimat egzotyki i tropikalnego raju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ