Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
28 Gru, 2017 - 01:00

Duński styl hygge w aranżacji wnętrz

Julia Ziółkowska

Hygge to źródło szczęścia i i ciepło rodzinnego domu. To styl życia, którego odzwierciedlenie znajdujemy także w aranżacji domu, w przedmiotach codziennego użytku. Dowiedz się, czym konkretnie wyróżnia się duński styl hygge i jaka jest jego filozofia. Zobacz, jak zastosować elementy hygge do naszych własnych aranżacji.

Styl skandynawski jest ostatnio bardzo modny. Dlatego warto zwrócić uwagę na jego odmiany. Jedną z nich jest duński styl hygge. Przedstawiamy, czym się wyróżnia.

Jak rozpoznać styl hygge?

Duńczycy to jeden z najbardziej szczęśliwych narodów na świecie. Źródłem tego szczęścia jest dla nich dom i jego przyjazna atmosfera. W sercu filozofii hygge znajdują się więc przytulność i wygoda.

Prawdopodobnie każdy z nas doświadczył tego błogiego stanu, znajdując się pod ciepłym kocykiem, trzymając w dłoniach kubek kakao i patrząc na migotliwy blask świec. Hygge stawia na małe przyjemności. Ciepło rodzinnego domu jest przodującą wartością tego stylu, między innymi właśnie dlatego warto przenieść filozofię hygge do naszych wnętrz.

Jak to zrobić? Szczęście jest wartością niematerialną, należy skupić się na odczuwaniu przestrzeni jako miejsca tu i teraz, miejsca dającego poczucie komfortu – taki powinien być nasz dom.

Duński styl hygge w aranżacji wnętrz - szczęśliwa rodzina

Pokój hygge – miejsce, w którym chce się odpoczywać

W salonie warto zaaranżować dla siebie miejsce do relaksu: kanapę i fotel, a następnie przystroić je poduszkami oraz przygotować ciepły koc. W takim miejscu będziemy w stanie poczuć ciepło domowego ogniska i szczęście, o które nam chodzi.

Duński styl hygge w aranżacji wnętrz - przytulny salon

Nastrojowe oświetlenie

Jeśli chodzi o sprzęty domowe, to hygge stawia na ich funkcjonalność i wygodę. Ważnymi elementami stylu są świece i inne formy oświetlenia. Ważne aby światło to było ciepłe i miękkie. Dobierzmy więc odpowiednie lampy i stwórzmy atmosferę przytulności pośród naszych czterech ścian.

Dowiedz się więcej: Jak dobrać lampy do salonu >>

Duński styl hygge w aranżacji wnętrz - zagłówek z palet

Nowoczesność idzie w parze z przeszłością

Styl hygge jest nieco eklektyczny, gdzie funkcjonalne i designerskie meble łączą się z przedmiotami nam bliskimi, takimi jak zdjęcia w ramkach, antyki odziedziczone po babci czy inne starocie.

Duński styl hygge w aranżacji wnętrz - przytulne wnętrze

Styl hygge – przestrzeń dopasowana indywidualnie

Do aranżacji wnętrz używamy wszystkiego, co kochamy i co jest nam bliskie. Jeśli są to książki, to przygotujmy biblioteczkę do domowego użytku i cieszmy się każdą chwilą tam spędzoną. Nie ma możliwości stworzenia dwóch takich samych wnętrz w stylu hygge, gdyż jest to styl osobisty i stwarzający wrażenie intymności.

Duński styl hygge w aranżacji wnętrz - domowa biblioteka

Hygge: Wnętrze, w którym chce się przebywać

Taka aranżacja domu pozwoli nam przede wszystkim stworzyć wygodne i funkcjonalne wnętrze, ale nie tylko to się liczy. Ważne są także domowe spotkania z najbliższymi i przyjaciółmi zorganizowane w odpowiednim klimacie. Postawmy więc na przestrzeń, która stworzy atmosferę bliskości i wywoła uczucie sielskości wśród bliskich nam osób.

Duńczycy często spotykają się w domach zamiast w pubach. Wykreowanie wnętrza, gdzie króluje przyjazna atmosfera to dokładnie to, o co nam chodzi. W cieple domowego ogniska i przy samodzielnie przygotowanych potrawach można uzyskać świetny klimat, a więc i miejsce, do którego każdy będzie wracał z przyjemnością.

Dowiedz się więcej: Wystrój wnętrz – najpopularniejsze style w urządzaniu mieszkania >>

Duński styl hygge w aranżacji wnętrz - przytulna kuchnia

Salon z kominkiem – miejsce spotkań z najbliższymi

Jednym z ważnych elementów naszych aranżacji jest kominek. Naturalny ogień jest źródłem ciepła i światła, co dla Duńczyków jest bardzo ważne.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić salon z kominkiem? >>

Duński styl hygge w aranżacji wnętrz - salon z kominkiem

Drewniane akcenty to podstawa

Inspirowanie się naturą jest również bardzo wskazane. Takim obowiązkowym elementem jest np. wszechobecne drewno. Podłogi, boazeria, meble i inne dodatki z drewna są dla stylu hygge kwestią podstawową.

Duński styl hygge w aranżacji wnętrz - naturalne akcenty

Hygge w wersji uproszczonej

Kolorystyka i wzory mebli czy ścian w dużej mierze zależą od nas. Możemy wzorować się na podstawowym stylu skandynawskim z jego prostotą, umiłowaniem naturalnych materiałów i stonowaną kolorystyką.

Dowiedz się więcej: Styl skandynawski w aranżacji wnętrz >>

Duński styl hygge w aranżacji wnętrz - skandynawski pokój

Barwne akcenty są mile widziane

Gdy jednak lubimy mocne kolory, a neutralne wzornictwo wydaje się nam nieco zbyt mdłe, postawmy na akcenty kolorystyczne w naszych ulubionych barwach. Mogą to być na przykład czerwone fotele, które od dawna mieliśmy na oku, tylko nie wiedzieliśmy do czego nam będą pasować. Będą świetnym dodatkiem do naszego przytulnego wnętrza!

Duński styl hygge w aranżacji wnętrz - dodatki kolorystyczne

Przytulne dodatki we wnętrzu

Duża rolę odgrywają dodatki:

  • wzory na poduszkach,
  • ulubiona ceramika (w końcu większość z nas ma swój ulubiony i niepowtarzalny kubek),
  • serwetki,
  • świeczniki.
Duński styl hygge w aranżacji wnętrz - stylowe dodatki

Stylowe meble z nutką vintage

Możemy wprowadzić sporo elementów stylu vintage, które w hygge są bardzo pożądane. W końcu tworzymy przestrzeń dla nas, dla naszego życia.

Dowiedz się więcej: Styl vintage w aranżacji wnętrz >>

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ