ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
21 Maj, 2018 - 02:00
Dubrownik: Zabytki, które musisz zobaczyć

Dubrownik: Zabytki, które musisz zobaczyć

ARTYKUŁ PARTNERA

Planujesz wakacje w Chorwacji i chcesz zwiedzić Dubrownik? To słynne miasto nad Adriatykiem ma przepiękną starówkę, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Dowiedz się, jakie są warte obejrzenia w mieście Dubrownik zabytki – to nie tylko mury miejskie, ale także renesansowe rezydencje, forty i obiekty sakralne.

Dubrownik to najbardziej znane miasto Chorwacji, które przyciąga turystów z całego świata. Przez wielu nazywane perłą Adriatyku zachwyca malowniczym położeniem i wyjątkowo piękną starówką. Tętniące życiem miasto w szczycie sezonu niemal w ogóle nie zasypia, ponieważ w dzień wszyscy podziwiają najsłynniejsze zabytki w Chorwacji, które właśnie są w Dubrowniku, nocą zaś korzystają z bogatej oferty rozrywkowo-kulturalnej miasta.

Dubrownik zabytki ma głównie na Starym Mieście, które w całości zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poniżej przedstawiamy najważniejsze obiekty historyczne, które po prostu trzeba zobaczyć, spędzając wakacje w Chorwacji w rejonie Dalmacji.

Skąd się wzięły piękne zabytki w Dubrowniku?

Wszystkie zabytki Dubrownika znaleźć można na Starym Mieście, które w całości stanowi unikalny na skalę światową przykład średniowiecznej myśli urbanistycznej. Na słynną starówkę składa się świetnie odrestaurowany średniowieczny zespół miejski, a także system fortyfikacji obronnych, czyli mury miejskie wraz z fortami i basztami.

Wszystkie obiekty przypominają o bogatej historii miasta, a zwłaszcza jego czasach największej świetności w XV i XVI wieku, gdy miasto wraz z okolicami stanowiło niezależną Republikę Dubrownicką. Republika Raguzy opływała w bogactwa dzięki pośrednictwu w handlu między Wschodem a Zachodem (port w Dubrowniku leżał na ważnym szlaku handlowym wiodącym do imperium osmańskiego).

To właśnie wtedy to niewielkie państwo-miasto miało największą flotę morską na Adriatyku (około 300 okrętów) i skutecznie rywalizowało z innymi potęgami handlowymi w basenie Morza Śródziemnego np. z Republiką Wenecką. To w tym okresie powstało również najwięcej imponujących budynków, głównie w stylu renesansowym, którymi teraz możemy się zachwycać, spacerując uliczkami Starego Miasta.

Jeśli ktoś pyta o to, jakie największe są w mieście Dubrownik atrakcje, większość osób bez wahania odpowie, że właśnie starówka oraz mury miejskie.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Dubrownik – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca >>

Dubrownik: Zabytki - fortyfikacje

Mury miejskie i fortyfikacje

Mury miejskie Dubrownika są najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem miasta, który stał się dzisiaj wręcz jego symbolem. Jest to średniowieczny potężny system umocnień i fortyfikacji, który okala Stare Miasto, również od strony morza. Mury powstawały na przestrzeni kilku stuleci – ich obecny kształt pochodzi z XV-XVII wieku i stanowi jeden z najlepiej zachowanych tego rodzaju obiektów na świecie.

Mury o długości 1 940 m mają nawet do 6 metrów grubości i do 25 metrów wysokości, a dodatkowe funkcje obronne pełnią wbudowane w nich liczne baszty i wieże oraz potężne forty:

  • fort Lovrjenac,
  • fort Bokar,
  • fort św. Jana (mieści się tutaj Muzeum Morskie),
  • fort Revelin,
  • baszta Minčeta.

Spacer murami miejskimi w Dubrowniku to punkt obowiązkowy każdego programu zwiedzania tego miasta – spędzając wczasy w Chorwacji w tych okolicach, po prostu trzeba je zobaczyć. Wejść na mury można w trzech miejscach (przy porcie, przy forcie św. Jana oraz przy Bramie Pile) po zakupie biletu wstępu.

Przebycie całej trasy zajmuje około 2 godzin, jednak podczas nich można zobaczyć z góry niemal całą starówkę, wszystkie fortyfikacje i piękne zatoki okalające miasto. Spacer murami pięknie uwiecznił na fotografiach autor bloga telezbyszek44.pl.

Dubrownik: Zabytki - mury miejskie

źródło zdjęcia: Depositphotos / bloodua

Stradun – główna ulica Starego Miasta w Dubrowniku

Każda europejska starówka ma swoją najważniejszą ulicę – Kraków ma Floriańską, Barcelona La Rambla, a Rzym Via del Corso. W Dubrowniku jest to ulica Stradun, zwana również Placa.

Przebiega ona na długości około 300 metrów między dwiema bramami Pile oraz Peskarija, a na jej początku i końcu znajdują się słynne fontanny Onufrego. Wymieniając najważniejsze w mieście Dubrownik zabytki, nie sposób pominąć obiektów znajdujących się przy ulicy Stradun, zwłaszcza Studni Onofria.

Dubrownik Zabytki - Stradun

źródło zdjęcia: Depositphotos / searagen

Wielka Studnia Onofria, czyli Wielka Fontanna Onufrego

Jest to duża budowla przypominająca rotundę przykrytą kopułą, która stanowi część systemu wodociągowego dawnego Dubrownika. Znaleźć ją można na końcu ulicy Stradun przy Bramie Pilskiej, koło klasztoru Klarysek. Studnię wybudował w XV wieku neapolitański budowniczy Onofrio della Cava, od którego imienia obiekt otrzymał nazwę.

Na 16 ścianach „rotundy” znajduje się 16 maszkaronów, z których nieustannie wycieka woda. Legenda mówi, że jeśli umyjemy dłonie pod każdym z nich, spełni się nasze życzenie. Zwiedzając Dubrownik z dziećmi, warto im tę legendę opowiedzieć i tym samym zachęcić je do dokładnego umycia rączek.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawostki o Dubrowniku, które musisz poznać >>

Dubrownik: Zabytki - Fontanna Onufrego

źródło zdjęcia: Depositphotos / macinlondon

Pałac Rektorów

W większości przypadków w mieście Dubrownik zabytki związane są z okresem, gdy miasto było niepodległą republiką. Przykładem tego jest Pałac Rektorów. Jest to budynek w stylu gotycko-renesansowym z imponującą kolumnadą i wewnętrznym dziedzińcem otoczonym krużgankami, który znajduje się przy ulicy ul. Pred Dvorom.

Wzniesiony w XV wieku pałac był rezydencją ówczesnego rektora Dubrownika oraz siedzibą władz miasta. Dzisiaj znajduje się tu Muzeum Historii Kultury. Zwiedzając pałac, można zobaczyć oryginalne komnaty rektora oraz pomieszczenia urzędnicze, a także eksponaty muzeum, którymi są przede wszystkim kolekcje obrazów, monet, broni itp.

Dowiedz się więcej: Najciekawsze muzea w Chorwacji – TOP 11 >>

Dubrownik: Zabytki - Pałac Rektorów

źródło zdjęcia: Depositphotos / DonyaNedomam

Plac Luža: Pałac Sponza i Wieża Zegarowa

Pałac Sponza to gotycko-renesansowy budynek znajdujący się przy placu Luža obok Wieży Zegarowej. Powstał on w XVI wieku i jako nieliczny przetrwał silne trzęsienie ziemi z 1667 roku. Z zewnątrz pałac zachwyca imponującą kolumnadą na parterze oraz zdobieniami przy gotyckich oknach na piętrze.

Warto jednak zajrzeć do niego do środka, ponieważ mieści się tu siedziba Archiwum Republiki Dubrownickiej oraz izba pamięci, gdzie można zobaczyć stare dokumenty oraz fotografie związane z historią miasta.

Obok Pałacu Sponza znajduje się Wieża Zegarowa mająca 31 metrów wysokości. Jest to rekonstrukcja obiektu z 1444 roku, która dzisiaj stanowi ważny punkt orientacyjny w mieście.

Dubrownik: Zabytki - Plac Luza

źródło zdjęcia: Depositphotos / DonyaNedomam

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dubrowniku

W mieście Dubrownik zabytki sakralne nie są najważniejsze, jednak Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny stanowi wyjątek. Ten imponujący obiekt został wzniesiony w XVIII wieku na miejscu wcześniej stojącej tu świątyni. Poprzedni kościół był wybudowany podobno przez Ryszarda Lwie Serce, który w ten sposób chciał podziękować Bogu za ocalenie po tym jak jego statek rozbił się niedaleko wyspy Lokrum.

Świątynia uległa zniszczeniu podczas słynnego trzęsienia ziemi w 1667 r. i na jej miejscu powstała budowla barokowa według projektu włoskiego architekta Andrea Buffalin. Do katedry warto wstąpić nie tylko ze względu na jej walory architektoniczne – znajduje się w niej skarbiec z cennymi relikwiami, w tym także relikwiarz ze szczątkami patrona miasta św. Błażeja, a za ołtarzem głównym podziwiać można słynne malowidło Tycjana „Wniebowzięcie Maryi”.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Dubrowniku, o których nie przeczytasz w przewodnikach >>

Dubrownik: Zabytki - katedra

źródło zdjęcia: Depositphotos / bollwerk

Klasztor Franciszkanów z najstarszą apteką w Europie

Kościół oraz klasztor Franciszkanów znajdują się niedaleko głównej ulicy Dubrownika Stradun, a ich okazałe budynki widoczne są z murów miejskich. Kościół został wzniesiony w XV wieku i można go rozpoznać po charakterystycznym portalu przy wejściu przedstawiającym pietę (Matkę Boską trzymającą na kolanach ciało Chrystusa).

Duży budynek klasztoru ma wewnątrz dziedziniec otoczony krużgankami z bogato zdobionymi kolumnami, które szczęśliwie ocalały z trzęsienia ziemi w 1667 roku. W klasztorze znajduje się podobno najstarsza apteka w Europie – działa ona nieprzerwanie od 1317 roku i sprzedaje m.in. słynny krem różany. W Muzeum Klasztornym zobaczyć można m.in. stare akcesoria aptekarskie oraz aparat do destylacji z XVI wieku.

Dubrownik: Zabytki - Klasztor Franciszkanów

źródło zdjęcia: Depositphotos / mlehmann

Kolumna Rolanda

Kolumna Rolanda stoi na placu Luža. Została wzniesiona w 1417 roku z inicjatywy syna cesarza niemieckiego Karola IV. W tamtych czasach niemal w całej Europie rozpowszechniony był kult rycerza Rolanda, który według legendy odznaczył się bohaterstwem w walce z Saracenami w VIII wieku w Hiszpanii (jego losy opisuje słynny francuski epos „Pieśń o Rolandzie”).

Pomniki ku czci Rolanda wznoszono wówczas w wielu miastach Europy w celu podkreślenia ich niezależności i wolności – w Dubrowniku kolumna miała symbolizować niezależność miasta od Republiki Weneckiej. Ciekawostką jest to, że prawe przedramię figury Rolanda na kolumnie mające 51,2 cm stało się jednostką miary tzw. łokieć dubrownicki – Dubrovački lakat.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – mało znane miejsca, które Cię zauroczą >>

Dubrownik: Zabytki - Kolumna Rolanda

źródło zdjęcia: Depositphotos / fotokon

Wymienione wyżej obiekty to nie wszystkie oferowane przez Dubrownik zabytki. Zwiedzić warto również m.in. baszty i twierdze, kościół św. Błażeja, czy kościół Zbawiciela. Dysponując czasem można także wybrać się na wyspę Lokrum, gdzie znajduje się m.in. klasztor benedyktynów oraz Fort Royal.

Zarówno sam Dubrownik, jak i cała Dalmacja to niezwykle atrakcyjny region dla miłośników historii. Chcąc zobaczyć ciekawe miejsca, warto zarezerwować apartamenty w Chorwacji właśnie w tej okolicy. Warto to zrobić także dlatego, że podobno są tu wyjątkowo piękne plaże w Chorwacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ