ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
23 Maj, 2018 - 02:00
Dubrownik z dziećmi - TOP 11 atrakcji dla dzieci

Dubrownik z dziećmi – TOP 11 atrakcji dla dzieci

ARTYKUŁ PARTNERA

Wybierasz się do Chorwacji z rodziną? Dowiedz się, jak zwiedzać Dubrownik z dziećmi i co im dokładnie pokazać, by ani przez chwilę się nie nudziły.

Wakacje w Chorwacji są bardzo popularne wśród polskich rodzin, ponieważ kraj ten oferuje mnóstwo atrakcji i jest wyjątkowo przyjazny dla dzieci. Jednym z najchętniej wybieranych regionów na urlop jest Dalmacja, a na cel wycieczek – Dubrownik. Podpowiadamy, jak zwiedzać Dubrownik z dziećmi, by odwiedzane miejsca sprawiły maluchom autentyczną radość. Prezentujemy także najlepsze w Dubrowniku atrakcje dla dzieci.

Dubrownik z dziećmi – 11 niesamowitych atrakcji dla całej rodziny

11. Rejs z Dubrownika na wyspy Elafickie

Decydując się na wczasy w Chorwacji, należy pamiętać, że jedną z najczęściej polecanych w tym kraju atrakcji są rejsy. Wszak w chorwackiej części Adriatyku jest prawie 1 185 wysp – więcej w basenie Morza Śródziemnego wysp ma jedynie Grecja (2 500).

Najbliżej Dubrownika jest wyspa Lokrum, ale dużo bardziej interesujące są Wyspy Elafickie położone także niedaleko Dubrownika. W czasach Republiki Dubrownickiej były one miejscem letniego wypoczynku lokalnej szlachty, a dzisiaj są głównym celem rejsów organizowanych dla turystów.

W skład archipelagu wchodzi 13 wysp, ale rejsy organizowane są głównie do kilku z nich m.in.: Lopud, Olip, Koločep, Šipan i Jakljan. Każda z wysp oferuje inne atrakcje, które z pewnością przypadną do gustu dzieciom – historyczne budynki i ruiny, przepiękne tereny zielone, w tym lasy oraz gaje oliwne i cytrusowe, a także wiele piaszczystych plaż.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Wyspy, które skradną Twoje serce 

Dubrownik z dziećmi - Lopud

źródło zdjęcia: Depositphotos / RnDmS

10. Spełniamy życzenia przy Fontannie Onufrego

Największe w mieście Dubrownik atrakcje związane są z historią regionu, a przykładem jest choćby Wielka Fontanna Onufrego. Z pozoru nudna budowla z XV wieku przypominająca dużą studnię przykrytą kopułą może jednak zainteresować najmłodszych turystów, jeśli opowiemy im legendę związaną z tym miejscem.

Według niej każdy, kto umyje ręce pod każdym z 16 kranów wychodzących z ozdobnych maszkaronów (idąc wokół fontanny zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara) i wypowie życzenie, może liczyć na to, że się spełni.

Dubrownik z dziećmi - Fontanna Onufrego

źródło zdjęcia: Depositphotos / anshar

9. Kolumna Rolanda i legenda o bohaterskim rycerzu

Chcąc zwiedzić Dubrownik z dziećmi, warto wybrać obiekty, które mogą je zainteresować. Jednym z nich może być właśnie kolumna Rolanda stojąca na placu Luža. Wzniesiona w XV w. miała symbolizować niezależność Republiki Dubrownickiej i nawiązywała do modnej wówczas legendy o rycerzu Rolandzie.

Dzieciom może spodobać się historia rycerza, który dzielnie bronił Europy przed Saracenami – niekoniecznie należy jednak im wspominać, że w czasie walk Roland poniósł śmierć. Warto jednak im opowiedzieć o tym, że długość prawego przedramienia figury Rolanda na dubrownickim placu była w czasach Republiki jednostką miary – tzw. łokieć dubrownicki mierzył dokładnie 51,2 cm.

Dowiedz się więcej: Dubrownik: Zabytki, które musisz zobaczyć 

Dubrownik z dziećmi - Kolumna Orlando

8. Akwarium morskie w Forcie św. Jana

Fort św. Jana jest częścią fortyfikacji miejskich Dubrownika i warto do niego zajrzeć choćby po to, by odetchnąć po spacerze murami miejskimi. Dorosłym spodoba się tu panujący chłód i cisza, natomiast dla dzieci atrakcją będzie mieszczące się tu kameralne akwarium.

Składa się ono z 31 niewielkich zbiorników, do których nieustannie doprowadzana jest świeża woda morska dla mieszkających tu ryb, skorupiaków i innych stworzeń charakterystycznych dla Adriatyku. Dzieciom najbardziej się podobają ośmiornice, rozgwiazdy, jeżowce, gąbki oraz wiekowy żółw zamieszkujący akwarium od 1953 roku.

 

7. Wyspa Lokrum – mały raj dla dorosłych i dzieci

Latem w takim kraju jak Chorwacja pogoda często narzuca sposób spędzania czasu. Podczas często panujących tu upałów najlepiej więc poszukać miejsca z dostępem do wody, w której dzieci będą mogły się wypluskać i ochłodzić.

Odwiedzając Dubrownik z dziećmi, takie miejsce można znaleźć na wyspie Lokrum. Można się do niej dostać w 15 minut niewielkim statkiem kursującym w sezonie letnim średnio co pół godziny.

Na samo zwiedzanie wyspy należy poświęcić co najmniej 2 godziny. Warto tu zobaczyć klasztor Benedyktynów, Fort Royal oraz ogród botaniczny.

Koniecznie trzeba ze sobą zabrać stroje kąpielowe, by móc wykąpać się w morzu lub jeziorze zwanym morzem martwym. Podczas wędrówki warto dzieciom przybliżyć legendę o sławnym królu angielskim Ryszardzie Lwie Serce, który wracając z wypraw krzyżowych, stracił koło wyspy Lokrum swój statek. Jednak za uratowanie życia wybudował w Dubrowniku świątynię – na jej miejscu stoi dzisiaj katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Dowiedz się więcej: TOP 7 – ciekawe miejsca w Dubrowniku, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Dubrownik z dziećmi - Lokrum

źródło zdjęcia: Depositphotos / santirf

6. Najlepsza plaża dla dzieci w Dubrowniku

Plaże w Chorwacji często są kamieniste, dlatego odwiedzając Dubrownik z dziećmi warto wiedzieć, gdzie można znaleźć plaże pokryte miękkim piaskiem. Dla większości turystów najlepsza w Dubrowniku plaża dla dzieci to Copacabana, którą znaleźć można na półwyspie Babin Kuk.

Jest ona kamienista, ale można znaleźć fragmenty z piaskiem. Dzieci będą zachwycone możliwością skorzystania z licznych tutaj zjeżdżalni, natomiast rodzice z pewnością chętnie odpoczną w jednym z barów.

 

5. Muzeum w Dubrowniku, do którego warto zabrać dzieci

Odwiedzając Dubrownik z dziećmi, należy brać pod uwagę ryzyko wystąpienia gorszej pogody. W czasie deszczu dzieci się zwykle nudzą, szczególnie w hotelu, dlatego w takim przypadku warto zabrać je do jakiegoś ciekawego miejsca pod dachem np. do muzeum.

Dubrownik muzea ma przeważnie historyczne, które niekoniecznie przypadną do gustu najmłodszym. Młodzieży może spodobać się słynna dubrownicka galeria fotografii wojennej War Photo Limited, natomiast małym dzieciom Muzeum Morskie, w którym obejrzeć mogą modele statków, stare armaty czy kotwice.

Dubrownik z dziećmi - muzeum

źródło zdjęcia: Depositphotos / anshar

4. Wizyta na lokalnym targu

Aby urozmaicić dzieciom zwiedzanie zabytków Dubrownika, można zajrzeć na lokalny targ miasta. Mieści się on na Starym Mieście na placu koło kościoła św. Ignacego i jest czynny od godzin porannych do około południa.

Oprócz sezonowych warzyw i owoców na straganach sprzedawane są ręcznie robione mydła, naturalne olejki zapachowe oraz wiele innych ciekawych przedmiotów wykonanych przez lokalnych rzemieślników.

Dubrownik z dziećmi - targ

źródło zdjęcia: Depositphotos / .shock

3. Kolejka na wzgórze Srđ

Zwiedzając Dubrownik z dziećmi i dysponując odpowiednią ilością czasu, można wybrać się na wzgórze Srđ (412 m n.p.m.). W sezonie letnim kursuje tam kolejka linowa, którą przejażdżka będzie dla najmłodszych nie lada atrakcją. Ze wzgórza rozpościera się imponujący widok na dubrownicką starówkę, wyspę Lokrum, a przy dobrej pogodzie także na wybrzeże Włoch.

Na wzgórzu znajduje się również muzeum upamiętniające wydarzenia z wojen bałkańskich, podczas których miało miejsce oblężenie Dubrownika. Jest tu także restauracja i sklep z pamiątkami. Ponieważ bilety na kolejkę nie są tanie, warto wiedzieć, że na wzgórze można dostać się również autem.

Dubrownik z dziećmi - kolejka linowa

źródło zdjęcia: Depositphotos / Tuomas_Lehtinen

2. Spacer murami miejskimi z małymi dziećmi

Historyczne mury miejskie to niewątpliwie najważniejsza atrakcja Dubrownika, którą każdy turysta po prostu musi zobaczyć. Wybierając się tam z dziećmi, warto pamiętać, że przejście całej trasy zajmuje ponad 2 godziny i odbywa się w większości w pełnym słońcu.

Biorąc pod uwagę fakt, że latem w Chorwacji temperatury w południe przekraczają 30 stopni w cieniu, na spacer murami lepiej wybrać się rano lub wieczorem. W czerwcu i lipcu zwiedzanie murów możliwe jest w godzinach od 8:00 do 19:30, natomiast w sierpniu i wrześniu do 18:30.

Wskazówka: Zwiedzając Dubrownik z dziećmi starszymi, warto pokazać im miejsca, które były wykorzystane przy kręceniu serialu „Gra o tron” – był to m.in.: Fort Lovrijenac.

Dubrownik z dziećmi - mury miejskie

1. Dubrownik z dziećmi – najlepsze lody w mieście

Zwieńczeniem zwiedzania okolic miasta Dubrownik z dziećmi powinna być wizyta w dobrej cukierni lub lodziarni. Tych oczywiście w Dubrowniku nie brakuje i wiele z nich znaleźć można na Starym Mieście.

Szczególnie uwielbiane przez dzieci są desery składające się z naleśników, owoców i lodów (np. w Dolce Vita przy ul. Naljeshkoviceva), a także lody o ogromnych gałkach serwowane przy głównej ulicy Starego Miasta Stradun. Za najlepsze lody w Dubrowniku jednak niektórzy uważają te podawane w lodziarni Peppino przy ulicy od Puca.

Dowiedz się więcej: Dubrownik: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio?

Dubrownik z dziećmi - lody

Jak widać, Chorwacja z dziećmi nie musi oznaczać spędzania czasu wyłącznie na plaży. Nawet pełen z pozoru nudnych zabytków Dubrownik (z punktu widzenia dziecka) może okazać się interesującym miejscem dla najmłodszych, o ile odpowiednio zaplanujemy zwiedzanie.

Spędzając urlop w tak ciekawym kraju jak Chorwacja, wycieczki do największych atrakcji warto organizować, nawet jeśli towarzyszą nam małe dzieci. Taką atrakcją, której nie wolno przegapić w Dalmacji jest bez wątpienia Dubrownik – z dziećmi jego zwiedzanie może być także czystą przyjemnością.

ZOBACZ RÓWNIEŻ