ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
25 Maj, 2018 - 02:00
Dubrownik: Muzea, które warto odwiedzić

Dubrownik: Muzea, które warto odwiedzić

ARTYKUŁ PARTNERA

Wybierasz się na wakacje do Chorwacji i chcesz zobaczyć Dubrownik? Czekają tu na Ciebie piękne plaże, wspaniała atmosfera i mnóstwo zabytków do zobaczenia. Dowiedz się także, jakie ma miasto Dubrownik muzea – odwiedzając je, poznasz niesamowitą historię miasta, regionu, a także całego kraju.

Dubrownik to najsłynniejsze miasto w Chorwacji i podobno najpiękniejsze na całym wybrzeżu nad Adriatykiem. Choć przyciąga gości z całego świata przede wszystkim swoją przepiękną starówką, nie brakuje w nim innych atrakcji. Należą do nich także muzea – Dubrownik ma ich łącznie przeszło 20 o różnym profilu tematycznym.

Spędzając wakacje w Chorwacji w rejonie Dalmacji warto wygospodarować czas, by przekonać się, w jak ciekawy sposób oferowane przez Dubrownik muzea prezentują bogactwo kulturalne miasta i regionu. Tym bardziej, że to własnie te dubrownickie uznawane są za najlepsze muzea w Chorwacji.

Dubrownik: muzea – tu poznasz historię miasta

Większość turystów spędzających wczasy w Chorwacji najchętniej spędza czas na plaży, zażywając kąpieli słonecznych oraz w ciepłych wodach Adriatyku. Chorwacja oferuje jednak mnóstwo innych atrakcji, również tych związanych z bogatą historią i kulturą tego kraju. Jedną z największych z nich pod tym względem jest Dubrownik – piękne miasto nad Adriatykiem i perła średniowiecznej architektury.

Oprócz obowiązkowego zwiedzania malowniczej starówki i słynnych murów miejskich w Dubrowniku warto zajrzeć także do muzeów, których imponujące zbiory pomogą dowiedzieć się więcej o niezwykłej historii miasta i całego regionu.

W mieście Dubrownik muzea w większości związane są z historią – zarówno z tą dotyczącą złotego okresu miasta (gdy było ono niepodległą republiką), jak i tą bolesną, związaną z niszczycielskimi wojnami, które odcisnęły piętno na całym regionie. Warto dodać, że Dubrownik i jego muzea są świetnym dowodem na to, że Chorwacja ciekawe miejsca oferuje także w niepogodę i podczas chłodniejszych pór roku. W muzeach można ciekawie spędzić czas podczas deszczu lub gdy skorzystamy z oferty Chorwacja zimą.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Dubrowniku, o których nie przeczytasz w przewodnikach >>

Dubrownik: Muzea - mury miejskie

Muzeum Etnograficzne Rupe (chorw. Etnografski Muzej)

Adres: Dubrownik, ulica Od Rupa 3

Muzeum Etnograficzne Rupe mieści się na Starym Mieście w budynku dawnego spichlerza z XVI wieku. Można w nim obejrzeć dawny chorwacki sposób przechowywania zboża w głębokich otworach w ziemi (słowo rupe oznacza po chorwacku dziurę).

Oprócz tego są tu eksponaty związane z życiem codziennym dawnych mieszkańców Dubrownika i okolic. Najciekawsze są ludowe stroje regionalne (szczególnie cenna jest kolekcja strojów z drugiej połowy XIX wieku zawierająca tradycyjne hafty jedwabne z Konavle), biżuteria złota i srebrna wykonana ręcznie przez dawnych dubrownickich złotników oraz misternie wykonane hafty i koronki.

W muzeum można zobaczyć eksponaty charakterystyczne dla dawnej działalności gospodarczej Dubrownika, związanej z hodowlą zwierząt, uprawą oliwek i winorośli, rybołówstwem i pszczelarstwem, ale także z rzemiosłem np. obróbką drewna czy produkcją sandałów ze skóry.

 

Muzeum Morskie (chorw. Pomorski Muzej)

Adres: Dubrownik, ulica Tvrđava Sv. Ivana

Muzeum Morskie to punkt obowiązkowy dla wielbicieli historii żeglarstwa morskiego. Jak się okazuje, dubrowniccy żeglarze odegrali niezwykle ważną rolę w rozwoju marynarki handlowej. Flota niepodległej Republiki Dubrownickiej w XVI w. liczyła niemal 300 okrętów i była jedną z najsilniejszych w ówczesnej Europie. Samo miasto należało do najważniejszych portów Morza Śródziemnego od końca XII wieku.

Muzeum Morskie założone w 1949 r. mieści się na pierwszym i drugim piętrze imponującej Fortecy św. Jana (chorw. Tvrđava sv. Ivana), która kiedyś stanowiła ważny punkt obronny miasta. Warto przy okazji zauważyć, że w mieście Dubrownik muzea często mają siedzibę w historycznych budynkach.

W Muzeum Morskim na zwiedzających czekają eksponaty związane z szeroko rozumianą tematyką żeglarską oraz stoczniową. Są tutaj m.in. dawne narzędzia używane przy budowie statków, stare elementy wyposażenia statków żaglowych i parowych z XVIII i XIX wieku (np. dzwony okrętowe, armaty, latarnie, koła ratunkowe, kotwice), ale także stare dokumenty, monety oraz oczywiście modele statków.

Dowiedz się więcej: Dubrownik z dziećmi – TOP 11 atrakcji dla dzieci >>

 

Muzeum Historii Kultury w Pałacu Rektora (chorw. Kulturno-Povijesni Musej)

Adres: Dubrownik, Pred Dvorom 3

Zwiedzając w mieście Dubrownik zabytki, każdy wcześniej czy później trafia na Pałac Rektora. Jest to ważny historyczny budynek, będący niegdyś siedzibą władz Republiki Dubrownickiej. Został on wybudowany w XV wieku, a w jego tworzeniu wzięli udział najsłynniejsi ówcześni architekci m.in. Onofrio della Cava oraz Michelozzo Michelozzi.

W wyniku zniszczeń spowodowanych licznymi trzęsieniami ziemi (zwłaszcza tym najsilniejszym w 1667 r.) oraz pożarem pałac był wielokrotnie przebudowywany i dlatego znaleźć w nim można elementy gotyckie, renesansowe oraz barokowe.

Dzisiaj to dwupiętrowy imponujący budynek, w którym można oglądać około 10 tysięcy eksponatów prezentujących historie kultury Chorwacji od XV do XX wieku. Zostały one podzielone na 15 kolekcji tematycznych m.in. kolekcję malarstwa, grafiki, ceramiki, fotografii, monet i odznaczeń itd.

Można tu obejrzeć także dwa renesansowe posągi z brązu przedstawiające dwóch mężczyzn dzierżących w dłoniach młoty, które kiedyś uderzały w dzwonnicę miejską co godzinę. Oprócz wystaw duże wrażenie robi sam spacer po wnętrzach Pałacu Rektorów, ponieważ można zobaczyć m.in. mieszkanie i gabinet rektora, biura urzędników państwowych, a nawet salę sądową i więzienie.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Dubrownik – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca >>

Dubrownik: Muzea - Pałac Rektora

Muzeum Chorwackiej Wojny o Niepodległość

Adres: Dubrownik Fort Imperial, Wzgórze Srđ

Muzeum to zwane jest także Museum of Homeland Wars i upamiętnia bałkańską wojnę domową lat 1991-1995, w której zginęło przeszło 25 000 żołnierzy i cywilów. Choć w mieście Dubrownik muzea niemal wszystkie są ciekawe, to cieszy się szczególną popularnością wśród turystów zagranicznych. Znajduje się ono w Forcie Imperial położonym za miastem na wzgórzu Srđ, gdzie dostać się można z Dubrownika kolejką linową lub samochodem.

Sam fort był podczas konfliktu zbrojnego sceną zaciekłych walk, o czym przypominają dziury po kulach w jego murach. W surowych wnętrzach fortu na zwiedzających czekają 4 wystawy przypominające historię wojny na Bałkanach.

Zawierają one filmy (także w języku angielskim), w tym relacje telewizyjne z frontów wojny oraz wywiady nagrane ze świadkami tamtych wydarzeń, a także zdjęcia, eksponaty militarne (broń i amunicję), fotografie dokumentalne i artystyczne itp.

Prezentacja historii wojny jest bardzo sugestywna i robi na zwiedzającym mocne wrażenie. Dodatkową atrakcją wizyty w muzeum jest przepiękny widok rozpościerający się ze szczytu wzgórza na dubrownickie Stare Miasto i wyspę Lokrum.

Dowiedz się więcej: Najciekawsze muzea w Chorwacji – TOP 11 >>

Dubrownik: muzea - wzgórze

Muzeum Sztuki Nowoczesnej (chorw. Umjetnička Galerija Dubrovnik)

Adres: Dubrownik, ulica Frana Supila 23

Museum of Modern Art Dubrovnik jest bardzo wysoko oceniane przez zwiedzających. Nie jest ono jednak związane z historią, tak jak pozostałe w mieście Dubrownik muzea.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstało w 1945 r. i mieści się w przepięknym budynku położonym tuż nad Adriatykiem. Obiekt został wybudowany na początku XX w. w stylu neorenesansowo-gotyckim jako rezydencja mieszkalna wzorowana na tych z okresu Republiki Dubrownickiej.

Dzisiaj mieści się tam 9 przestronnych sal wystawowych, w których podziwiać można niemal 3 000 dzieł najlepszych artystów chorwackich tworzących w Dubrowniku i jego okolicach od końca XIX wieku.

Kolekcja obejmuje obrazy i rzeźby takich artystów jak:

 • Vlaho Bukovac,
 • Emanuel Vidović,
 • Mirko Rački,
 • Menci Clement Crnčić,
 • Vladimir Becić,
 • Oskar Herman,
 • Milivoj Uzelac,
 • Ljubo Babić,
 • Marino Tartaglia,
 • Ivan Meštrović,
 • Robert Frangeš Mihanović.

Dużym atutem muzeum są jego przepiękne tarasy w stylu włoskim wychodzące wprost na morze, które są także udostępnione zwiedzającym.

 

War Photo Limited

Adres: Dubrownik, ul. Antuninska 6

Muzeum, a raczej galeria War Photo Limited znajduje się na Starym Mieście w Dubrowniku i znana jest niemal na całym świecie. Już sama nazwa muzeum sugeruje, z jaką ekspozycją będziemy mieć do czynienia – są to fotografie prezentujące wojnę w szerokim tego słowa znaczeniu.

Wojna jest na nich przedstawiona dokładnie taką, jaką jest naprawdę – pełną bólu, okrucieństwa i dramatów pojedynczych ludzi. Autorami zdjęć są znani fotoreporterzy z całego świata, którzy uwieczniają za pomocą obiektywu konflikty w różnych częściach naszego globu. Cała wystawa ma charakter edukacyjny, a misją jej twórców jest pokazanie ludziom tego, jak z pozoru niewinne konflikty o podłożu nacjonalistycznym, rasowym czy ideologicznym mogą przerodzić się w nieodwracalną w skutkach katastrofę.

 

Jeśli na swój wakacyjny cel wybierzemy Dubrownik, atrakcje dostępne tutaj z pewnością nie pozwolą nam ani przez chwilę się nudzić. Choć dla większości turystów najważniejsze są zabytki na Starym Mieście, to jednak warto pamiętać o innym ciekawym sposobie na spędzanie czasu w mieście Dubrownik. Muzea tutejsze pozwalają nie tylko dokładniej poznać historię miasta, a także… schronić się przed palącym słońcem lub deszczem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ