RynekPierwotny.pl
RynekPierwotny.pl
15 Lis, 2018 - 13:10
Drzwi przesuwne – zalety i wady tego rozwiązania

Drzwi przesuwne – zalety i wady tego rozwiązania

RynekPierwotny.pl

Drzwi przesuwne nadają wnętrzu nowoczesnego wyglądu, a nierzadko są po prostu praktycznym rozwiązaniem dla mieszkań o małym metrażu.

Planowanie budowy lub remontu nieruchomości takiej jak mieszkanie czy dom wiąże się z wyborem odpowiednich drzwi. Warto przemyśleć inwestycję w drzwi przesuwne. Rozwiązanie to ma swoje przeznaczenie oraz wady i zalety, które przed zakupem warto poznać.

Drzwi tradycyjne, obrotowe czy przesuwne?

Wybór drzwi na rynku jest ogromny. Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych rozwiązań w wykończeniach, zamkach i sposobie otwierania. Oczywiście, nadal najpopularniejsze są drzwi tradycyjne. Nie zawsze jednak pasują klientom – szybko się niszczą, nie wszędzie pasują, niekiedy ciężko się otwierają i – co jest najważniejszym argumentem przeciwko tradycyjnym skrzydłom – zabierają sporo miejsca.

Innym, spotykanym często rozwiązaniem są drzwi obrotowe. Te kojarzą się jednak z budynkami przemysłowymi i usługowymi takimi jak hotele czy biurowce. Zajmują też bardzo dużo miejsca, a ich użytkowanie może być kłopotliwe ze względu na ograniczony czas otwierania.

Dla wszystkich, którzy chcą mieć drzwi przypominające tradycyjne skrzydła, zajmujące mało miejsca i umożliwiające komfort otwierania polecane są drzwi przesuwne – nadają się zarówno do wykończenia wyjścia z nieruchomości jak i zamykania takich pomieszczeń jak ogród zimowy.

Drzwi przesuwne na tarasie

Drzwi przesuwne – rodzaje

Rynek drzwi przesuwnych dba o zaspokojenie potrzeb klienta. W sklepach znajdziemy różne rodzaje drzwi przesuwnych, podzielone na kategorie ze względu na materiał wykonania, wielkość, sposób używania i system montażu.

Największy wybór jest w materiałach wykonania drzwi przesuwnych. Można go dobrać według estetyki wykonania całego pomieszczenia, zabezpieczenia lub trwałości drzwi.

Wśród takich drzwi znajdują się między innymi: drzwi drewniane i drzwi z materiałów drewnianych (takie drzwi świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, najmocniej przypominają drzwi klasyczne, a dodatkowo wyglądają bardzo elegancko), drzwi metalowe (przeznaczone do budynków przemysłowych, garażów, czy wejść do nieruchomości – tu bardziej eleganckie wersje są świetnym zabezpieczeniem antywłamaniowym i wykończeniem budynku mieszkalnego), czy drzwi oszklone (te również nadają się do wykończenia budynku, ale stosowane są najczęściej w montowaniu wyjść na taras czy ogród zimowy, zapewniają bardzo dobre oświetlenie mieszkania i świetnie komponują się ze ścianą).

Drzwi szklane są zresztą jedną z najpopularniejszych form używania drzwi przesuwnych. Można wybrać formę całkowicie przezroczystą (okienną) lub np. formę mleczną. Ta będzie idealna do wykończenia salonu i kuchni. Nada się również do zmysłowej sypialni.

Coraz więcej sympatii zyskują też drzwi loftowe. To połączenie metalowego stelażu i szklanego wykończenia.

Dowiedz się więcej: Styl industrialny w aranżacji wnętrz

Oczywiście, istnieją też drzwi specjalnie dedykowane do używania zewnętrznego jak i wielkość skrzydła. Dzięki temu można je dostosować do praktycznie każdego budynku i na każde miejsce.

Drzwi przesuwne w salonie

źródło zdjęcia: Getty Images / piovesempre

Przed zakupem należy wybrać też sposób montażu drzwi – te mogą być zakładane na ścianie lub suficie.

  • Jeżeli drzwi mają taką samą wysokość jak pomieszczenie, to należy je zamontować do sufitu. Prowadnice są wwiercane na górną część pomieszczenia, a te utrzymują je i umożliwiają sprawne otwieranie i zamykanie. Wykluczony jest jednak montaż drzwi w ten sposób, jeżeli nad planowanym miejscem jest sufit podwieszany lub inna forma kartongipsu.
  • Gdy nie ma możliwości montowania drzwi do sufitu, stosuje się standardową opcję – montażu skrzydła w ścianie. Technologia umożliwia montowanie w ścianach murowanych i tych, które wykonane są z kartongipsu. Pierwsza opcja jest oczywiście dużo lepsza, bo murowana ściana lepiej utrzyma ciężar drzwi, wytrzymując jego pracę.
Drzwi przesuwne - montaż na suficie

źródło zdjęcia: Getty Images / grandriver

Wady i zalety drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne – plusy

Rozwiązanie takie jak przesuwane skrzydło drzwiowe ma swoje wady i zalety. Wszystko zależy od potrzeb osoby, która chce takowe drzwi zamontować. Przesuwne skrzydło na pewno będzie nadawać się do małych pomieszczeń. Te potrzebują zachowania sporej ilości miejsca i standardowe skrzydła na pewno nie będą się tam nadawać do użytku.

Dzięki drzwiom przesuwnym w użytkowanym pomieszczeniu będzie też więcej światła. Dotyczy to tak drzwi wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Wystarczy wyobrazić sobie, że skrzydło całkowicie znika. Z pomieszczenia do pomieszczenia trafia więc więcej promieni słonecznych. Nieważne jak szeroko otwarte byłyby tradycyjne skrzydła – nie przepuszczą tyle światła co drzwi przesuwne.

Oczywiście, jeżeli skrzydło będzie oszklone, to światło będzie wpadało do pomieszczenia zawsze – niezależnie od tego, czy są otwarte czy nie. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w pomieszczeniach takich jak ogród zimowy. Po pierwsze pomaga odpowiednio wentylować cały ogród, a po drugie zapewnia ciągłe dotarcie światła do znajdującej się w ogrodzie roślinności. Dodatkowo ogród zimowy powinien mieć walory estetyczne, które szklane drzwi przesuwne w pełni gwarantują. Odpowiednie oszklenie i oświetlenie, będzie też idealne w używaniu drzwi na tarasach i balkonach.

Jakie są jeszcze zalety drzwi przesuwnych? Łatwy montaż. Klasyczna odmiana skrzydeł wymaga sporo pracy i wielu modyfikacji w otworach przeznaczonych do montażu skrzydła. Dodatkowo takie drzwi należy odpowiednio ustawić, wyregulować zawiasy i podnieść. Montaż klasycznych skrzydeł trwa bardzo długo a samodzielnego montażu mogą dokonać tylko osoby, które potrafią posługiwać się bardziej zaawansowanymi technikami wykończenia mieszkania czy domu. W przypadku drzwi przesuwnych można je montować na każdym etapie wykończenia mieszkania – również, gdy pomieszczenie jest już gotowe do zamieszkania. Na ścianie montuje się prowadnicę i właściwie na tym kończy się cała praca.

Drzwi przesuwne – minusy

Wiadomo jednak, że drzwi przesuwne, podobnie jak każde rozwiązanie ma swoje wady. Należy pamiętać, że ruchome w boki skrzydło zajmuje powierzchnię ściany. Ciężko będzie ustawić przy drzwiach przesuwnych mebel, czy powiesić obrazek.

Jeżeli drzwi przesuwne są montowane w użytkowanym pomieszczeniu, to trudno niekiedy o dopasowanie skrzydła do pozostałych drzwi. Niektóre wersje nie mają w wyborze drzwi przesuwnych i wtedy trzeba kombinować.

Do drzwi przesuwnych trudniej też znaleźć dodatki takie jak zamek. Problem z zamykaniem drzwi przesuwnych to zresztą jeden z powodów, który sprawia, że klienci rezygnują z ich zakupu.

Kolejną wadą jest jednorazowe wykorzystanie takich drzwi – przesuwne skrzydło robione jest pod konkretne miejsce. Wymiary drzwi sprawiają, że nie zawsze da się przenieść skrzydło do innego pomieszczenia. W przypadku klasycznych drzwi jest łatwiej – zdejmujemy drzwi z zawiasów i montujemy na inne miejsce.

Drzwi przesuwne w kuchni

źródło zdjęcia: Getty Images / undefined undefined

A jak jest z ceną takich drzwi?

Porównywanie cen drzwi przesuwnych i klasycznych to ciężkie zadanie. Wszystko zależy bowiem od wybranego modelu skrzydła. Niektóre drzwi przesuwne mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Oczywiście, szybko znajdziemy klasyczne skrzydła, które kosztują podobnie. Przesuwne drzwi robione są najczęściej na wymiar, więc cena będzie zależała od wysokości i powierzchni całego produktu, a także od materiałów – najdroższe drzwi to te w wersjach szklanych. Najtańsze są skrzydła produkowane z tzw. sklejki.

Przed planowaniem układu nieruchomości warto przemyśleć więc wszystkie za i przeciw rozwiązania drzwi przesuwnych. Odpowiednio przygotowany kosztorys i wizualizacja domu czy mieszkania sprawi, że miejsca przystosowane i idealne pod drzwi przesuwne same się ukażą. Niekiedy nie warto też bać się rozwiązania jakim są takie drzwi. Jest ono tak samo bezpieczne jak klasyczne, a sprawia, że miejsce do mieszkania nabiera innowacyjnego wyglądu i zyskuje na miejscu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ