Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
26 Lut, 2017 - 11:00

Drzewko bonsai – przycinanie i pielęgnacja

Urszula Stanisławska-Hunek

Pragniesz posiadać niebanalną i elegancką roślinność w domu? Polecamy drzewka bonsai. Sprawdź, jak je prawidłowo pielęgnować.

Podlewanie

Bonsai to drzewko, którego hodowla nie wymaga wielkiego nakładu pracy, jednak trzeba mu poświęcić odrobinę cierpliwości. Kluczem do sukcesu w pielęgnacji jest systematyczne podlewanie.

Pielęgnacja bonsai polega przede wszystkim na utrzymaniu odpowiedniej wilgotności ziemi rośliny; nie może być ona przesuszona. Należy jednak uważać i na to, by nie przesadzić z jej nadmiernym podlewaniem. Decydując się na zakup drzewka bonsai, powinniśmy zadbać o kupno odpowiedniej donicy.

Najlepszym wyborem będzie płaska, posiadająca otwory odpływowe. Przed podlaniem drzewka bonsai powinniśmy pamiętać o tym, by woda była przegotowana i wystudzona. Konewka, która posłuży nam do podlania rośliny powinna posiadać drobne sitko, które zapobiegnie wypłukaniu podłoża.

Dowiedz się więcej: Kwiaty doniczkowe – pielęgnacja i uprawa, pomysły na kwiaty w domu >>

Nadawanie formy – przycinanie

Drzewko bonsai powinno przycinać się dwa razy w roku – wiosną i w połowie lata. Przez kilka pierwszych lat przycinanie pędów bonsai pozwala na uzyskanie pożądanego kształtu korony drzewka. W późniejszych latach hodowli należy ścinać niemal wszystkie nowe przyrosty. Ten zabieg pozwala nam na utrwalenie wcześniej uzyskanego kształtu, bądź na jego delikatne poprawienie.

W celu nadania formy drzewku pędy, które są zbyt długie powinniśmy skrócić o połowę. Przycięcie pędów powoduje, że pień główny, a także konary boczne stają się coraz grubsze. Podczas przycinania powinniśmy zwrócić uwagę także na to, by z tyłu drzewka pozostawić więcej pędów niż z przodu. Pozwoli to na wyeksponowanie pnia bonsai.

W celu nadania drzewku pożądanego przez nas kształtu należy zastosować ocynkowany drut miedziany (jego grubość powinna być dostosowana do grubości konara), którym owijamy konary rosnące w nieodpowiednim kierunku. Dzięki nagięciu drutu konar drzewka bonsai będzie miał prawidłowy kształt.

Nawożenie

Pielęgnacja bonsai polega także na jego nawożeniu. Do tego celu idealne będą nawozy posiadające skład organiczny. Nie ma większego znaczenia, czy wybierzemy do tego celu nawóz w formie granulek, czy też w formie płynnej. Nawozami można podlewać podłoże, ale roślinę tę można też nawozić dolistnie. Taki zabieg powinien być powtarzany w kilkutygodniowych odstępach.

Gdzie powinno stać?

Bonsai to drzewko, które nie lubi stać w miejscu w pełni nasłonecznionym, dlatego najlepszy będzie półcień. Ważne jest, aby nie stawiać go w pobliżu kaloryfera oraz jeśli to tylko możliwe, by powietrze w pomieszczeniu, w którym znajduje się bonsai, nie było zbyt suche.

ZOBACZ RÓWNIEŻ