Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
31 Paź, 2018 - 09:37

Drugi trymestr ciąży – przebieg i porady

Mariola Krzyżak

Drugi trymestr ciąży najczęściej jest najłatwiejszym okresem w całych dziewięciu miesiącach. Jak przebiega? Dowiedz się więcej!

Drugi trymestr ciąży większość kobiet wspomina jako najpiękniejszy okres całego stanu błogosławionego. To właśnie w czwartym miesiącu najczęściej mijają dokuczliwe dolegliwości z początku ciąży i przyszła mama nabiera znacznie więcej sił. Piąty i szósty miesiąc natomiast mija pod znakiem pozytywnej energii i promieniowania szczęściem bez zbyt dużego brzucha. Kolejne miesiące będą dosłownie ciążyć nam coraz bardziej, dlatego warto korzystać z każdej chwili do cieszenia się odmiennym stanem.

Drugi trymestr – jak przebiega?

Kolejne tygodnie ciąży mijają, a wraz z nimi w ciele mamy i maluszka zachodzą kolejne zmiany, które mają na celu coraz lepsze przygotowanie do narodzin. Brzuch staje się coraz bardziej widoczny, a dziecko coraz chętniej daje znać światu, że jest już silne i głodne nowych wrażeń.

Co dzieje się z dzieckiem w tym okresie?

Mały człowiek rozwijający się pod sercem kobiety coraz bardziej zaczyna przypominać dziecko, które niebawem przyjdzie na świat. Jego oczy i uszy znajdują się już na swoim miejscu, a ograny wewnętrzne coraz bardziej specjalizują się w wykonywaniu swojej przyszłej pracy.

Nasz maluszek w brzuchu nie próżnuje i zaczyna intensywną naukę przygotowującą do narodzin. Jego płuca systematycznie uczą się oddychać, zasysając, póki co wody płodowe. Rozwijający się układ nerwowy i kostny wymaga stałego testowania, dlatego nasza kruszyna fika koziołki w brzuchu, w którym ma na razie dużo miejsca i często zmienia pozycję, co kobieta może już odczuć jako delikatne ruchy.

Pod koniec drugiego trymestru dziecko mierzy już około 25 cm i waży już prawie kilogram. Jeżeli do rozwiązania doszłoby w tym momencie, maleńka istota przy intensywnej pomocy współczesnej medycyny byłaby w stanie już przeżyć.

Warto pamiętać, że w tym momencie ciąży nasz maluch ma coraz lepszą zdolność do kontaktowania się ze światem spoza brzucha. Zaczyna już słyszeć pierwsze dźwięki, reaguje na światło, które przedostaje się przez powłoki ciała mamy, czuje smak połykanych przez siebie wód płodowych, a także reaguje na nastroje mamy. Bardzo ważne jest więc w tym okresie zapewnienie przyszłej mamie dobrego samopoczucia, gdyż jej emocje mają ogromny wpływ na to, jak czuje się dziecko.

Drugi trymestr ciąży - na jakim etapie rozwoju jest dziecko?

źródło zdjęcia: Getty Images / dragana991

Drugi trymestr ciąży – jakie zmiany zachodzą w ciele mamy?

Drugi trymestr to czas, w którym brzuch kobiety wyraźnie się powiększa i otoczenie może już zauważyć, że znajduje się ona w odmiennym stanie. Dla wielu przyszłych rodziców jest to ogromną radością i jasnym sygnałem pozwalającym uświadomić sobie w pełni, że pod sercem znajduje się nowe życie.

Rosnąca waga w ciąży staje się jednak źródłem nowych dolegliwości. Pomimo tego, że ciężar nie jest jeszcze duży, to kobieta może zacząć odczuwać bóle kręgosłupa, które niestety zazwyczaj zwiększają się wraz z kolejnymi miesiącami.

Drugi trymestr jest czasem rozkwitu przyszłej mamy. Hormony zaczynają zazwyczaj działać bardzo pozytywnie na jej wygląd oraz samopoczucie. Pojawia się także euforia związana z oczekiwaniem na narodziny, powiększającym się brzuchem, a także odczuwaniem pierwszych ruchów czy usłyszeniem po raz pierwszy bicia serca dziecka.

Zmiany hormonalne, które objawiają się w tym okresie znacznym wzrostem estrogenu, stają się także w wielu przypadkach powodem do zwiększonej ochoty na seks. Ciąża na tym etapie nie przeszkadza także zupełnie we wszelkiej aktywności ruchowej, a dobre samopoczucie motywuje do długich spacerów, a nawet uprawiania sportu.

Pomimo ogólnie dobrego stanu wraz z nadejściem kolejnych tygodni mogą pojawić się także mniej przyjemne symptomy. Powiększająca się macica, która wypełnia się coraz większą ilością wód płodowych, sprawia, że odczuwamy nie tylko ból kręgosłupa, ale możemy także czuć pierwsze skurcze i mieć problemy z uciskiem na pęcherz moczowy. Dużym problemem są także pojawiające się w tym czasie zaparcia. Jeżeli dyskomfort z tym związany jest zbyt uciążliwy, warto poprosić lekarza o przepisanie łagodnego preparatu ułatwiającego wypróżnianie.

W drugim trymestrze może dokuczać nam także zgaga. Jest to nieprzyjemny objaw, z którym musimy się niestety pogodzić. Istnieje jednak wiele sposobów na łagodzenie uczucia pieczenia w przełyku. Pamiętajmy więc, by zjadać mniejsze porcje, ale częściej. Nie warto także objadać się nadmiernie przed snem. Zwracajmy uwagę również na dokładne przeżuwanie i jedzenie w taki sposób, aby nie łykać zbyt dużej ilości powietrza. W tym czasie oprócz zgagi może męczyć nas także zadyszka. Jest ona związana z faktem, że nasz organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na powietrze, którym oddychamy nie tylko my, ale także nasz dzidziuś.

Dowiedz się więcej: Najczęstsze dolegliwości w ciąży z podziałem na trymestry

W drugim trymestrze kobieta rozkwita

źródło zdjęcia: Getty Images / Foremniakowski

Badania w ciąży w drugim trymestrze

Diagnostyka w tym okresie jest niezwykle ważna zarówno dla zdrowia dziecka, jak i przyszłej mamy. To właśnie w tych miesiącach istnieje prawdopodobieństwo wykrycia u kobiety cukrzycy ciążowej lub nadciśnienia indukowanego ciążą.

W celu zidentyfikowania problemu zostanie wykonany test obciążenia glukozą, który potwierdzi lub wykluczy ryzyko cukrzycy. Kobiecie zostanie także wykonane badanie czystości pochwy oraz cytologia, gdyż każda nieprawidłowość na tym etapie powinna być zauważona i leczona. W każdym z miesięcy będzie badany także mocz, z którego będzie można dowiedzieć się o stanach zapalnych, nadciśnieniu, czy cukrzycy.

Przebieg ciąży będzie oceniany w tym okresie przede wszystkim w odniesieniu do dziecka. Najbardziej emocjonującym momentem jest tzw. USG połówkowe, którego wykonanie zaleca się do 22. tygodnia (pomiędzy 21. a 26). To właśnie wtedy doświadczony lekarz na podstawie pojawiającego się na ekranie obrazu jest w stanie ocenić nie tylko stopień, ale także prawidłowość rozwoju płodu. Zwracając uwagę na wiele czynników, będzie w stanie wykluczyć większość chorób rozwojowych, a także oszacować wagę dziecka, a czasem także jego płeć.

W drugim trymestrze istnieje także szansa na poszerzoną diagnostykę ze względu na niepokojące wskazania. Jeżeli kobieta nie wykonała w pierwszym trymestrze ciąży testu PAPP-A lub jego wynik był niepokojący, w tym okresie może zostać zlecone zrobienie tzw. testu potrójnego, który dzięki ocenie stężenia trzech substancji w krwi matki jest w stanie zdiagnozować wiele wad płodu.

W przypadku, kiedy i ten test wyszedł niejednoznacznie, lekarz może zasugerować przeprowadzenie amniopunkcji, czyli badania inwazyjnego stosowanego do zaawansowanej diagnostyki płodu. Polega ona na pobraniu płynu owodniowego, w którym znajduje się materiał genetyczny dziecka, a następnie jego ocenieniu pod względem ryzyka wystąpienia poważnych schorzeń. Drugi trymestr jest najlepszym momentem na wykonanie takiego kroku, gdyż ryzyko związane z badaniem jest nieco mniejsze niż na poprzednim etapie ciąży.

Dowiedz się więcej: Badania w ciąży od A do Z (kalendarz badań w ciąży)

Drugi trymestr - w tym czasie może zostać wykryta cukrzyca ciążowa

źródło zdjęcia: Getty Images / Wavebreakmedia

Drugi trymestr ciąży to piękny moment dla przyszłych rodziców. Tryskająca energią i emanująca pięknem kobieta roztacza wokół siebie radosną aurę, dlatego cieszenie się oczekiwaniem na nowe życie staje się jeszcze przyjemniejsze. Nie zapominajmy jednak, że także w tym okresie przyszła mama może czuć się źle, dlatego roztaczanie nad nią stosownej opieki jest niezbędne i niezwykle pomocne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ