Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
29 Paź, 2017 - 04:00

Sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie

Julia Ziółkowska

Jesień i zima to czas, gdy chorujemy i przeziębiamy się najczęściej. Co możemy zrobić? Poznajmy najlepsze domowe sposoby na przeziębienie.

Czas przeziębień właśnie nadszedł. Jesienią dużo łatwiej o infekcje. Przykre objawy takie jak kaszel, katar, ból gardła i gorączka przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu i nie pozwalają cieszyć się życiem. Domowe sposoby na przeziębienie są proste w zastosowaniu – oto kilka sprawdzonych trików na uniknięcie lub zwalczenie pierwszych objawów.

1. Woda z cytryną

Picie dużej ilości wody jest zalecane podczas infekcji wirusowych, a takie zdarzają się najczęściej. Możemy dodać do niej sok z wyciśniętych cytryn, w ilości nawet pół cytryny na szklankę – oczywiście bez cukru. Witamina C zawarta w cytrynach podnosi odporność, warto więc ją także pić zapobiegawczo, np. rano przed posiłkiem.

Dowiedz się więcej: 11 zalet picia wody z cytryną >>

Sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie - woda z cytryną

2. Czosnek

To cudowne warzywo jeżeli chodzi o przeziębienia. Zawiera naturalne antybiotyki, które pomogą zwalczyć przeziębienie. Czosnek najlepiej spożywać w stanie surowym.

Gdy tylko poczujemy pierwsze objawy przeziębienia, najlepiej zjeść kanapkę z ulubionymi dodatkami oraz startym lub przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku. To sprawdzona i skuteczna metoda na przeziębienie.

Dowiedz się więcej: Nowoczesna diagnostyka – wyniki online ułatwiają życie pacjentów >>

Sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie - czosnek

3. Płukanka z wody i soli

Nos podczas kataru należy czyścić jak najczęściej. Gdy więc tylko zaczniemy kichać, postarajmy się go udrożnić najszybciej jak to tylko możliwe. Poprzez częste jego wydmuchiwanie pozbędziemy się niechcianych zarazków.

Można też zrobić płukankę z wody i soli – wciągając ją przez nos płuczemy w ten sposób zatoki. Wodę spływającą do gardła wypluwamy do umywalki. Nie jest to przyjemny sposób, ale polecany już przez nasze babcie. Na pół szklanki letniej wody dodajemy pół łyżeczki zwykłej kuchennej soli.

Dowiedz się więcej: Skutecznie domowe sposoby na zapalenie zatok >>

Sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie - sól

4. Miód i produkty pszczele

Miód nigdy się nie psuje. Dzieje się tak dlatego, ze zawiera naturalne składniki zwalczające mikroorganizmy, pleśnie i bakterie. Możemy sobie osłodzić nim herbatkę. Pamiętajmy jednak, żeby dodawać go po przestudzeniu herbaty do ok. 80 stopni, gdyż we wrzątku traci dużo swoich właściwości.

Jeszcze lepszy jest propolis, czyli pyłek pszczeli. Jest to kit pszczeli, którym te owady odkażają swoje ule. Można go kupić w różnych postaciach, nawet w aptece.

Dowiedz się więcej: Pyłek pszczeli – właściwości i zastosowanie >>

Sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie - pyłek pszczeli

5. Leżenie w łóżku

Gdy złapie nas coś poważniejszego (ból głowy, gorączka bądź inne silne objawy przeziębienia lub grypy) powinniśmy położyć się do łóżka. Przede wszystkim dlatego, że wymaga tego nasz stan – powikłania powstałe w wyniku nieleczenia grypy mogą być poważne, lepiej więc nie ryzykować.

Pamiętajmy, że wówczas jesteśmy także nośnikiem wirusów i zagrożeniem dla zdrowia osób, blisko których przebywamy, w tym także współpracowników. Zatroszczmy się o zdrowie i weźmy wolne z pracy na kilka dni.

Dowiedz się więcej: Ciągłe zmęczenie i stres – 11 alarmujących sygnałów ciała >>

Sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie - sen

6. Ciepło to podstawa

To truizm, ale nośmy się ciepło jesienią i zimą. Gdy przyjdą mrozy, zakładajmy nawet bieliznę termoaktywną pod spodnie i bluzy. Ciepłe kurtki i buty to podstawa. Niech nas nie przewieje, w tym celu zabezpieczmy się jak najlepiej.

Gdy już jednak zachorujemy można rozgrzewać się termoforem lub kocem elektrycznym. Dbajmy o to aby w naszym domu było ciepło – nie wyłączajmy grzejników gdy wychodzimy, a jeśli chcemy oszczędzić przykręćmy je na „3”. Ciepło i dbałość o odpowiedni ubiór to najlepsze domowe sposoby na przeziębienie.

Sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie - termofor

7. Domowy syrop na kaszel

Cebula ma podobne właściwości do czosnku, dlatego warto zrobić domowy syrop z cebuli. Jest on najlepszy na kaszel.

Cebulę kroimy w pół-krążki, tzw. pióra i zasypujemy cukrem w proporcji 2 łyżki cukru na jedną cebulę. Następnie odstawiamy na kilka godzin w ciepłe miejsce. Gdy syrop jest gotowy, podajemy go dzieciom lub dorosłym po 3-6 łyżek dziennie.

Dowiedz się więcej: Skuteczne domowe sposoby na kaszel u dziecka >>

Sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie - cebula

8. Napar z imbiru

Korzeń z imbiru ma właściwości rozgrzewające i oczyszczające. Najlepszy jest świeży korzeń, choć możemy również użyć sproszkowanego. Do sporządzenia naparu używamy wrzątku i zalewamy pokrojony w kostkę imbir. Możemy dodać również miodu i odrobinę soku z cytryny.

Sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie - napar z imbiru

9. Gorący rosół

Domowe sposoby na przeziębienie nie mogą się obyć bez rosołu. Już nasze babcie wiedziały, że chorym podaje się właśnie rosół z kury. Nie tylko ogrzewa on organizm, ale także dostarcza składników odżywczych. Gotujemy tradycyjnie: z kurczaka i warzyw. Podajemy z makaronem lub jako bulion.

Sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie - rosół

Oto sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie. Mamy nadzieję, że pomogą one przetrwać stan choroby i jak najszybciej zwalczyć uciążliwe dolegliwości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ