Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
29 Sty, 2018 - 02:00

Najlepsze domowe sposoby na biegunkę

Mariola Krzyżak

Dopadło cię nieprzyjemne rozwolnienie? Zanim sięgniesz do apteczki poznaj skuteczne, domowe sposoby na biegunkę i pozbądź się problemu!

Ból brzucha, nudności, nieprzyjemne uczucie przelewania się – to mogą być symptomy nadchodzącego rozwolnienia. Nieprzyjemna dolegliwość dopada nas często bez ostrzeżenia, skutecznie utrudniając normalne funkcjonowanie. Zanim jednak sięgniemy po apteczne preparaty, warto skorzystać z domowych sposobów na biegunkę, aby nie narazić się na odwodnienie i szybko uporać się z niekomfortowymi dolegliwościami.

Jak walczyć z biegunką?

Rozwolnienie to nie choroba, jednak może być jej symptomem. Przyjmuje się jednak, że u zdrowego, dorosłego człowieka nie ma potrzeby niezwłocznego zgłaszania się do lekarza. O biegunce można mówić, kiedy oddawanie stolca zdarza się przynajmniej 3 razy dziennie, a jego konsystencja staje się wodnista lub półwodnista.

Jeżeli podejrzewamy, że przyczyną może być nieodpowiednia dieta, stres lub grypa żołądkowa, to na początek warto wypróbować domowe sposoby na biegunkę, które nie tylko nie wywołają skutków ubocznych, ale także mogą skutecznie uwolnić nas od nieprzyjemnej dolegliwości.

Jednak, jak w przypadku każdego odchylenia od normy, podczas biegunki należy zachować szczególną czujność. Jeżeli towarzyszą jej wysoka gorączka, silny ból brzucha czy niepokojące dreszcze, to należy skontaktować się z lekarzem. Rozwolnienie może być także bardzo niebezpieczne w przypadku małych dzieci, a także osób starszych lub osłabionych inną chorobą, gdyż może doprowadzić do szybkiego odwodnienia organizmu.

domowe sposoby na biegunkę - kiedy udać się do lekarza?

Domowe sposoby na biegunkę

Nawadnianie organizmu

Najważniejszą zasadą, której należy bezwzględnie przestrzegać podczas pojawienia się biegunki, jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Podczas zwiększonej częstotliwości oddawania stolca jesteśmy narażeni na odwodnienie, dlatego picie dużej ilości wody, najlepiej niegazowanej, jest kluczowe aby do niego nie doszło.

Oprócz wody można posiłkować się także naparami ziołowymi, które przy okazji wykazują działanie osłabiające dolegliwości. Domowe sposoby na biegunkę naszych babć opierały się właśnie na przyjmowaniu herbat z takich ziół.

Najskuteczniejsze będą:

  • borówka czarna,
  • piołun,
  • koniczyna polna,
  • kolendra,
  • rumianek.
domowe sposoby na biegunkę - nawadnianie organizmu

Co jeść podczas biegunki?

Zmaganiom z męczącym rozwolnieniem często towarzyszy brak apetytu. Niektórzy wręcz zaprzestają jedzenia, ograniczając się jedynie do przyjmowania płynów. Jest to jednak błąd! Przyjmowanie posiłków, oczywiście w nieco ograniczonej formie, jest bardzo ważne! Jeżeli wybierzemy odpowiednie produkty, może się to wręcz przyczynić do ustania objawów.

Ryż i marchewka

Skutecznym domowym sposobem na biegunkę może być spożywanie rozgotowanego ryżu lub drobnej kaszy. Takie dania mają właściwości zapierające i skutecznie wiążą wodę w jelitach.

Do papki można dodać ugotowaną marchewkę, która również pozytywnie wpływa na ograniczenie objawów.

Najlepsze domowe sposoby na biegunkę - ryż

Siemię lniane

W walce z rozwolnieniem może pomóc także siemię lniane. Jego ziarenka należy gotować w wodzie, aż do powstania konsystencji kisielu. Siemię ma właściwości regulujące pracę przewodu pokarmowego. Co ciekawe, świetnie sprawdzi się także jako domowy sposób na przeczyszczenie w przypadku zaparć.

Najlepsze domowe sposoby na biegunkę - siemię lniane

Owoce

Biegunkę można także zwalczać przez spożywanie owoców. Najlepsze działanie wykazują jagody, banany oraz morele.

Najlepsze domowe sposoby na biegunkę - banany

Gorzka czekolada

Doraźną pomocą może być także spożywanie gorzkiej czekolady. Warto wybierać te, które zawierają dużą ilość kakao w składzie.

Najlepsze domowe sposoby na biegunkę - czekolada

Zupy warzywne

Jeżeli jednak jesteśmy w stanie jeść nieco bardziej treściwe posiłki, to na początek do jadłospisu można wprowadzić lekkie zupy z warzyw. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie ich z ziemniaków, marchewki lub dyni.

Najlepsze domowe sposoby na biegunkęNajlepsze domowe sposoby na biegunkę - zupa warzywna

Nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe mogą skutecznie uniemożliwić codzienne funkcjonowanie. Aby jak najszybciej pozbyć się problemu, warto sięgnąć po domowe sposoby na biegunkę, które mogą przyczynić się do poprawienia kondycji naszego organizmu. Warto pamiętać także o zasadach profilaktyki, dbając o zbilansowaną, zdrową dietę i higienę podczas przygotowywania posiłków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ