Hintigo
Hintigo
01 Lip, 2018 - 02:00
Domowe biuro, czyli jak urządzić pokój do pracy w domu

Domowe biuro, czyli jak urządzić pokój do pracy w domu

Hintigo

Jesteś freelancerem pracującym zdalnie w domu? Sprawdź, jak urządzić domowe biuro, by zapewnić sobie idealne warunki do pracy. Podpowiadamy, jak powinien wyglądać wygodny gabinet, a jak kameralny kącik do pracy. Dowiedz się, jakich sprzętów nie powinno w nim zabraknąć oraz jaki styl wnętrza jest najlepszy.

Praca w domu w charakterze freelancera jest dzisiaj domeną wielu specjalistów związanych z branżą kreatywną i internetową, takich jak grafik, copywriter, marketingowiec, programista, czy tłumacz.

Dla każdego z nich domowe biuro pełni kluczową rolę w wykonywaniu obowiązków zawodowych – bez wyodrębnionego miejsca do pracy w mieszkaniu, trudno by im było się skupić i efektywnie pracować.

Podpowiadamy, jak można ciekawie i niedużym kosztem urządzić domowe biuro w małym i dużym mieszkaniu, tak aby zapewnić sobie idealne warunki do pracy.

Domowe biuro – osobny pokój czy kącik do pracy?

Na osobny pokój do pracy mogą sobie pozwolić głównie osoby mieszkające w domu jednorodzinnym lub dużym mieszkaniu, gdzie istnieje możliwość przeznaczenia jednego pomieszczenia wyłącznie na gabinet.

Warto z takiej możliwości skorzystać, ponieważ takie osobne domowe biuro jest w stanie zapewnić optymalne warunki pracy o każdej porze dnia i nocy, nie zaburzając codziennego rytmu dnia pozostałych domowników.

Oddzielny pokój do pracy zalecany jest w szczególności dla freelancerów posiadających małe dzieci oraz wykonujących prace wymagające koncentracji i skupienia np. pisanie tekstów. Jest on natomiast wręcz niezbędny dla osób, które w domu przyjmują klientów (np. korepetytorzy).

Jeżeli warunki mieszkaniowe nie pozwalają stworzyć osobnego gabinetu, należy zastanowić się nad wyborem najlepszego miejsca na kącik do pracy. Najczęściej okazuje się nim salon albo sypialnia.

Jak urządzić kącik do pracy?

Wielu freelancerów nie ma innego wyjścia, jak urządzić domowe biuro w kąciku salonu lub sypialni. Aby zapewnić sobie spokój do pracy, czyli w jak największym stopniu odseparować się od reszty domowników, warto miejsce to oddzielić od reszty pokoju małą ścianką działową lub przegrodą.

Najłatwiejsza do wykonania jest ruchoma przegroda, którą może być np. wysoki regał lub efektowny parawan. Takie rozwiązanie szczególnie polecane jest w pokoju dziennym lub salonie, gdzie odpowiednio duża przestrzeń pozwala na wyraźne oddzielenie strefy wypoczynkowej od miejsca pracy.

Atrakcyjna przegroda może przy okazji sprawić, że aranżacja pokoju dziennego nabierze ciekawego charakteru. W sypialni zwykle na taką przegrodę nie ma miejsca, ale przecież jest to pomieszczenie, które przez cały dzień zapewnia ciszę i odpowiednie warunki do pracy.

Kącik do pracy zwykle wyposaża się wyłącznie w biurko i krzesło, bo na inne elementy po prostu nie ma miejsca. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by te dwa urządzenia były idealnie dopasowane do potrzeb.

Jak urządzić pokój do pracy?

Urządzając domowe biuro w osobnym pokoju w mieszkaniu, można puścić wodze fantazji i urządzić go od A do Z według własnych upodobań. Warto właśnie w ten sposób podejść do aranżacji wnętrza, ponieważ jeśli będziemy się dobrze w nim czuli, lepiej będzie się nam w nim pracować.

Należy jednak przy tym pamiętać o kilku zasadach urządzania gabinetu, dzięki którym można uzyskać komfortowe warunki pracy:

  • Kolorystyka gabinetu – powinna być stonowana i raczej w jasnych barwach, ponieważ ciemne kolory odbierają energię do działania, a zbyt jaskrawe rozpraszają.
  • Meble do gabinetu – należy dostosować je do potrzeb i starać się wyposażyć pokój do pracy w sprzęty wyłącznie niezbędne. Dla freelancerów pracujących głównie przy komputerze najważniejsze jest odpowiednio duże i wygodne biurko oraz ergonomiczne krzesło dbające o prawidłową postawę podczas pracy – te dwa meble są tak istotne, że opiszemy je szczegółowo niżej.
    Jeśli w pracy używamy tradycyjnych dokumentów, domowe biuro koniecznie trzeba wyposażyć w szafę, regał lub chociaż półki.
  • Dekoracje – lepiej by było ich jak najmniej, by nie rozpraszały podczas pracy. Z pewnością warto w pokoju umieścić kwiaty doniczkowe neutralizujące szkodliwe promieniowanie emitowane przez komputer oraz oczyszczające powietrze – najlepsze pod tym względem są podobno paprotki, skrzydłokwiat, palma oraz orchidea.

O czym jeszcze pamiętać, urządzając gabinet do pracy?

Domowe biuro warto z pewnością wyposażyć w przedmioty ułatwiające pracę np.: kosz na śmieci, tablicę korkową, zegar ścienny, czy sprzęt audio. Jeśli miejsce na to pozwala, można w gabinecie umieścić jakiś domowy sprzęt do ćwiczeń np. rowerek treningowy lub małą bieżnię, który umożliwi na zdrową aktywność fizyczną w przerwach od pracy.

Oprócz tego w aranżacji wnętrza warto uwzględnić następujące elementy:

  • Oświetlenie – jest ono tak ważne, jak biurko i krzesło. Najlepszym źródłem światła jest to naturalne, dlatego biurko warto postawić pod oknem lub obok niego, ale w taki sposób, by światło nie odbijało się od ekranu komputera.
    Oprócz tego gabinet powinien być wyposażony w mocne światło sufitowe oraz w lampkę na biurku. Najlepsze są lampki biurowe z długim i ruchomym ramieniem oraz regulowanym kloszem.
  • Wyciszenie pomieszczenia – aby zapewnić sobie spokój i ciszę do pracy, czasami niezbędne jest zastosowanie specjalnych metod odizolowania gabinetu od dźwięków dochodzących z reszty mieszkania. W tym celu można zastosować specjalne drzwi dźwiękoszczelne z podwyższoną izolacyjnością akustyczną. Cienkie ściany można z kolei wyciszyć panelami lub tapetami.
  • Przyjmowanie gości – jeśli gabinet ma służyć także do przyjmowania klientów, należy go wyposażyć w stolik kawowy, kanapę oraz fotele. Alternatywą może być prosty stół z krzesłami. Warto także pomyśleć o wieszaku na okrycia wierzchnie dla gości oraz o… wycieraczce.

Wystrój wnętrz współczesnych biur najczęściej nawiązuje do minimalistycznego stylu skandynawskiego, który dość dobrze sprawdza się w warunkach domowych.

Nieco trudniej jest urządzić domowe biuro w modnym stylu industrialnym lub zgodnie z koncepcją biophilic design (nawiązującej do potrzeby kontaktu człowieka z naturą). Z pewnością pokój do pracy nie powinien mieć zbyt „domowego”, przytulnego charakteru, lecz stanowić wyraźnie odrębną od strefy mieszkalnej przestrzeń.

Praca zdalna - za co ją pokochasz, a za co znienawidzisz?
Zobacz również Praca zdalna – za co ją pokochasz, a za co znienawidzisz?

Najważniejsze meble do biura domowego – biurko i krzesło

Biurko pod komputer, bez względu na to, czy będzie stało w oddzielnym gabinecie, czy w pokoju dziennym lub sypialni, powinno być dostosowane do charakteru pracy freelancera oraz rodzaju sprzętu komputerowego.

Dla osób pracujących na sprzęcie komputerowym z różnymi dodatkowymi urządzeniami np. skanerem czy ploterem, albo pracujących często także z dokumentami, wskazane jest biurko z dużym blatem, najlepiej w kształcie litery L.

Stolik lub biurko do laptopa powinny mieć nieco wyższy blat, tak aby ekran komputera był na odpowiedniej wysokości wzroku (zbyt długie zginanie szyi prowadzi do bolesnych dolegliwości w okolicach kręgów szyjnych).

Jeśli chodzi o pracę z komputerem stacjonarnym, nowoczesne biurka komputerowe nie mają już specjalnych podstawek na klawiaturę ani nadstawek na monitor, ponieważ nie jest to konieczne, choćby ze względu na możliwość regulacji wysokości samego monitora.

Coraz częściej jednak biurka mają regulowaną wysokość blatu, co okazuje się bardziej praktyczne i korzystne dla zdrowia (standardowe biurka mają blat na wysokości 75 cm, co może być zbyt niskim poziomem dla osób mających powyżej 180 cm wzrostu).

Krzesło lub fotel biurowy to kolejny ważny element, na jaki warto zwrócić uwagę, urządzając domowe biuro. Jako że freelancer korzysta z niego codziennie często od rana do wieczora, musi być to mebel zapewniający najwyższy komfort oraz prawidłową postawę zapobiegającą schorzeniom kręgosłupa.

Najlepsze są klasyczne krzesła biurowe obrotowe, z miękkim siedziskiem i oparciem z wysokim zagłówkiem, wyposażone w podłokietniki, a także mające regulowaną wysokość i kąt nachylenia oparcia. Wybierając krzesło i biurko pamiętajmy, że dużo ważniejsza jest ich ergonomia i trwałość, niż atrakcyjne i modne wzornictwo.

Domowe biuro można urządzić pomysłowo i ciekawie nawet w niewielkim mieszkaniu. Ważne, by w ogóle przygotować takie oddzielne miejsce do pracy, nawet jeśli naszym jedynym narzędziem pracy jest wyłącznie niewielki laptop. Wygodne biurko i ergonomiczne krzesło oraz dobre oświetlenie to podstawowe elementy zapewniające odpowiednie warunki do pracy, których nigdy nie znajdziemy ani na kanapie w salonie, ani na łóżku w sypialni, ani przy stole w kuchni.

Zobacz również