Ola Skalska
Ola Skalska
05 Gru, 2018 - 01:00
Domowa biblioteczka - co należy o niej wiedzieć?

Domowa biblioteczka – co należy o niej wiedzieć?

Ola Skalska

Książki to nie tylko źródło wiedzy i rozrywki, przy okazji z powodzeniem mogą pełnić funkcję dekoracyjną w naszym mieszkaniu. Domowa biblioteczka będzie idealnym miejscem do relaksu czy spotkań kawowych. Jak ją urządzić?

Nie ulega wątpliwości, że książki służą przede wszystkim do czytania, ale mogą również stanowić element aranżacyjny, który nada naszemu mieszkaniu ciekawego klimatu. Dla wszystkich miłośników literatury pięknej domowa biblioteczka jest spełnieniem marzeń. A jak się okazuje, nie trzeba dysponować dużą przestrzenią, aby móc stworzyć książkową ścianę lub schody.

Domowa biblioteczka a drugie życie książek

Jeśli zależy nam na stworzeniu własnej domowej biblioteczki, warto zadbać o pokaźny zbiór książek, który pozwoli nam bez żadnych ograniczeń zaaranżować ścianę w salonie. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią liczbą, istnieje kilka sposobów na tanie (lub bezpłatne) zdobycie ciekawej kolekcji:

  • rodzina i przyjaciele – często okazuje się, że to właśnie nasi najbliżsi mają to, czego najbardziej potrzebujemy. Książki, których z zasady się nie wyrzuca, zwykle zalegają zapomniane w komórkach lub na strychu, dlatego chcąc stworzyć własną biblioteczkę, warto odświeżyć kilka kontaktów rodzinnych;
  • biblioteki – i choć znajdują się w nich niezliczone liczby pozycji literackich, biblioteki również mają ograniczenia, dlatego bardzo często sprzedają książki po kilka groszy za sztukę. Warto więc od czasu do czasu zajrzeć do pobliskiej czytelni i sprawdzić, czy przypadkiem nie trwa wielka wyprzedaż;
  • targ staroci – pchli targ niezmiennie cieszy się ogromną popularnością, zarówno wśród młodych, jak i starszych osób. Liczba i różnorodność rzeczy, jakie możemy tam zakupić często przerasta nasze oczekiwania, dlatego poszukując ciekawych książek do domowej biblioteczki, pamiętajmy o lokalnym targowisku, bo na pewno nie wyjdziemy z niego z pustymi rękoma;
  • ogłoszenia lokalne – mieszkanie w bloku ma wiele plusów, m.in. możliwość zamieszczenia ogłoszenia na klatce schodowej. Dzięki temu nie tylko poznamy swoich sąsiadów, ale również istnieje szansa, że pomożemy komuś „pozbyć się” zalegającego kartonu z ciekawą literaturą;
  • portale sprzedażowe i społecznościowe – portale typu „kupię, oddam, zamienię” cieszą się dużą popularnością oraz są ciekawą inicjatywą, która ogranicza nawyk wyrzucania pozornie niepotrzebnych rzeczy. Przy odrobinie szczęścia możemy znaleźć ciekawą ofertę wymiany lub kupić ogromy zbiór książek po atrakcyjnej cenie.

Znalezienie książek nie jest tak trudne, jakby się mogło wydawać, ale zanim ułożymy je na regale, warto każdą pozycję dokładnie przejrzeć w celu zweryfikowania stanu. Czasami w wyniku złego przechowywania (np. na wilgotnym strychu) mogą się w nich znajdować mole lub śladowe ilości pleśni. Jeśli staniemy się szczęśliwymi posiadaczami niezwykle cennej pozycji, która w wyniku upływu czasu lub innych czynników będzie nieco zniszczona, można rozważyć jej naprawę w punktach konserwacji książek.

Domowa biblioteczka - książki

Regały na książki – 5 inspirujących aranżacji

Powszechnie uważa się, że książki mają duszę. I choć z naukowego punktu widzenia nie ma w tym stwierdzeniu cienia prawdy, czytając wypożyczone dzieło, ciężko nie odnieść takiego wrażenia.

Data powstania, treść oraz świadomość, że mogła być ona pozycją trudną do zdobycia np. sto lat temu i stanowiła dla poprzednich pokoleń dużą wartość sprawia, że w pewien sposób przenosimy się w czasie i odczuwamy pewien magiczny klimat.

1. Biblioteczka na całej ścianie

Chyba każdy kojarzy biblioteczki z amerykańskich filmów, gdzie oprócz ściany książek, dostrzec można charakterystyczną drabinkę i wygodny fotel położony w centralnej części pokoju. I choć realia są nieco inne, stworzenie takiej aranżacji jest możliwe dzięki specjalnym drewnianym regałom.

Należy jednak pamiętać, że posiadanie ścianki wiąże się z wieloma obowiązkami, np. regularnym zamiataniem kurzu, który dość szybko osadza się na książkach.

Domowa biblioteczka - na całej ścianie

źródło zdjęcia: materiały udostępnione przez Fixly.pl

2. Biblioteczka w stylu industrialnym

Wnętrza o charakterze industrialnym to idealne tło dla domowej biblioteczki stworzonej z regałów przemysłowych. Są one nie tylko bardzo solidne, ale również cechują się wysoką wytrzymałością na obciążenie. Co więcej, pozwalają na przechowywanie dzieł o większych rozmiarach, np. dużej encyklopedii PWN lub różnego rodzaju atlasów.

Domowa biblioteczka - w stylu industrialnym

źródło zdjęcia: materiały udostępnione przez Fixly.pl

3. Biblioteczka wbudowana w ścianę

Dla tych, którzy stworzenie biblioteczki zaplanowali już na etapie projektowania domu idealnym rozwiązaniem jest stworzenie wnęki w ścianie, gdzie zostanie umieszczony dopasowany regał na książki.

Domowa biblioteczka - wbudowana w ścianę

źródło zdjęcia: materiały udostępnione przez Fixly.pl

4. Geometryczne półki i tradycyjna gablota

W zależności od tego, w jakiej stylistyce jest nasz dom, warto rozważyć dopasowanie regału do całej aranżacji. W nowoczesnych wnętrzach mogą to być geometryczne półki z niewielką ilością książek, zaś w przypadku wnętrz tradycyjnych i w stylu glamourprzeszklona gablota.

Domowa biblioteczka - tradycyjna

źródło zdjęcia: materiały udostępnione przez Fixly.pl

5. Biblioteczka pod schodami

Przestrzeń pod schodami niegdyś służyła jako średnio wydajna (ze względu na kształt) komórka do przechowywania słoików lub niepotrzebnych rzeczy. Dzięki modzie na maksymalizację przestrzeni, coraz modniejsze jest aranżowanie tego miejsca jako właśnie domowej biblioteczki.

Domowa biblioteczka - pod schodami

źródło zdjęcia: materiały udostępnione przez Fixly.pl

Stworzenie własnej biblioteczki może być nie tylko spełnieniem marzeń książkowego mola, ale również stanowić inspirującą aranżację, która przywoła na myśl minione lata oraz wydarzenia.

Dowiedz się więcej: Najlepsze książki kryminalne na jesienno-zimowe wieczory

O czym warto pamiętać przy urządzaniu domowej biblioteczki?

Urządzając domową biblioteczkę warto pamiętać o 4 podstawowych zasadach jej tworzenia, które nie tylko wpłyną na nasz komfort użytkowania, ale również pozwolą utrzymać książki w dobrym stanie:

  1. Nigdy nie należy stawiać regału w wilgotnym pomieszczeniu lub przy źle izolowanej ścianie, ponieważ grozi to rozwinięciem się grzybów i pleśni na książkach.
  2. Książki należy układać alfabetycznie, aby odnalezienie odpowiedniej nie sprawiało nam większego kłopotu.
  3. Co najmniej raz w miesiącu należy przetrzeć regały, aby na książkach nie zbierał się kurz, który w nadmiernych ilościach może powodować reakcje alergiczne.
  4. Literaturę dziecięcą ustawiamy zawsze na niższych półkach, zaś tą przeznaczoną dla dorosłych – na wyższych. Jeśli posiadamy szczególnie wartościową książkę, warto ją schować w bezpieczne miejsce, aby przypadkiem nie stała się bazą do testowania kredek lub mazaków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ