ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
02 Sie, 2018 - 09:38
Dziecko w podróży: Dokumenty potrzebne nieletnim za granicą

Dziecko w podróży: Dokumenty potrzebne nieletnim za granicą

ARTYKUŁ PARTNERA

Zagraniczne wakacje z całą rodziną to spore wyzwanie organizacyjne. Należy pamiętać o skompletowaniu niezbędnych dokumentów, aby zarówno rodzice jak i dziecko w podróży nie napotkali nieprzyjemności.

Przygotowaliśmy listę najważniejszych informacji dla rodziców, którzy planują podróż ze swoimi pociechami.

Dziecko w podróży tylko z własnym dokumentem

Zgodnie z zasadą „jedna osoba – jeden paszport”, która została wprowadzona w życie 26 czerwca 2012 roku, obywatele Unii Europejskiej mają obowiązek posługiwać się indywidualnym dokumentem tożsamości.

Nie ma możliwości zatem, aby nasze dziecko zostało wpisane do paszportu rodzica czy opiekuna. Każde dziecko, które przekracza granicę swojego kraju zamieszkania, musi posiadać swój własny dokument.

Dwie opcje do wyboru: dowód lub paszport

Jeżeli podróżujemy po krajach należących do Unii Europejskiej, mamy do wyboru dwie opcje. Możemy wyrobić dziecku paszport albo dowód osobisty.

Oczywiście, jeżeli podróż planowana jest poza granice Unii, nasze dziecko musi posiadać ważny paszport. Warto także mieć na uwadze fakt, że w niektórych krajach wymagane będzie posiadanie wizy.

Zwróćmy uwagę, czy paszport jest ważny, gdyż często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że jego ważność wygasa lada dzień.

Okres ważności dokumentów wydawanych dla małoletnich to:

  • dla dzieci poniżej 13 roku życia – pięć lat,
  • dla dzieci powyżej 13 roku życia – dziesięć lat.

Dowód osobisty a dziecko w podróży

Według informacji pochodzących ze strony Straży Granicznej, dowód osobisty jest dokumentem:

1. stwierdzającym tożsamość osoby
2. poświadczającym obywatelstwo polskie
3. uprawniającym obywateli polskich:

  • państw członkowskich Unii Europejskiej (Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Cypru, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Grecji, Holandii, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch),
  • państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które nie należą do Unii Europejskiej oraz państw, które nie są stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, ale na podstawie umów zawartych ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi ich obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób (Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria),
  • państw, które na podstawie jednostronnych decyzji, uznają dowód osobisty za dokument wystarczający do przekroczenia granicy (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Serbia).

Opieka rodzicielska

Dziecko w podróży zagranicznej to także kwestia opieki rodzicielskiej. Według kodeksu granicznego Schengen:

„W przypadku małoletnich podróżujących pod opieką straż graniczna sprawdza, czy osoby towarzyszące małoletnim sprawują nad nimi opiekę rodzicielską”.

Oczywiście ma to utrudnić potencjalne porwania dzieci.

Podróże z dziećmi pod opieką innych członków rodziny niż rodzice lub opiekunów niespokrewnionych wymagają sporządzenia pisemnej zgody na wyjazd małoletniego za granicę udzielonej przez obojga rodziców i potwierdzonej notarialnie.

Zezwolenie takie wymagane jest między innymi w naszym kraju, jak również we Włoszech czy Portugalii. Jego posiadanie jest zabezpieczeniem zarówno dla rodziców, jak i opiekunów. Jest ono obowiązkowe przede wszystkim w przypadku osób niespokrewnionych.

Zgoda na wyjazd obowiązuje także w przypadku, gdy rodzice nie są w związku małżeńskim lub jedno z nich posiada ograniczone prawa rodzicielskie. W przypadku problemów z dojściem do porozumienia można zgłosić się do sądu rejonowego, który jako instytucja zadecyduje o tym, czy dziecko może opuścić kraj.

Ubezpieczenie zdrowotne dla najmłodszych

Dziecko w podróży zagranicznej potrzebuje także ubezpieczenia, które będzie niezbędne w razie problemów zdrowotnych. Przed wyjazdem należy więc zadbać o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczeń Zdrowotnych (EKUZ), która uprawnia nas do skorzystania z podstawowej opieki medycznej w krajach unii.

W przypadku podróży poza granice wspólnoty niezbędne będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Warto jednak przemyśleć także fakt zaopatrzenia się w dodatkowe świadczenie także w Europie, gdyż EKUZ nie pokrywa wszystkich usług medycznych, a cena pobytu w szpitalu może okazać się bardzo wysoka.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka – jak wybrać? >>

Dziecko w podróży samolotem

Linie lotnicze mają obowiązek stosować się do zasad Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego. Zagraniczne wakacje z dzieckiem wymagają odpowiedniej organizacji. Wielu rodziców zastanawia się nad tym, co można zabrać do samolotu podróżując z całą rodziną.

Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie konkretnych wytycznych na stronie przewoźnika lub biura podróży, gdyż zalecenia mogą różnić się w zależności od wybranej linii.

Jeżeli wybieramy się na wakacje z niemowlakiem, warto pamiętać o tym, że nie musimy wykupować dla niego osobnego miejsca. Bagaż o większych, niewymiarowych gabarytach, typu foteliki samochodowe lub wózki dla dzieci można nadawać osobno do luku bagażowego. Warto jednak wcześniej uzyskać wszelkie niezbędne informacje, aby wcześniej odpowiednio przygotować się do pakowania.

Bardzo często przewoźnicy posiadają w swojej ofercie specjalną usługę dla dzieci bez opieki. Korzystając z tej opcji, nasze dziecko w podróży lot samolotem odbędzie w towarzystwie stewardessy lub innego członka załogi. Należy w takim przypadku wypełnić wymagane dokumenty, które określają, kto dokładnie będzie nasze dziecko odbierał z lotniska.

Dziecko w podróży poza granice kraju musi posiadać niezbędne dokumenty. Bez nich wyjazd nie może się odbyć, gdyż kontroli granicznej nawet w obrębie Unii Europejskiej może zostać poddany każdy – zarówno nieletni, jak i ich opiekunowie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ