Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
14 Paź, 2018 - 06:19
Dni wolne od pracy i święta w Niemczech

Dni wolne od pracy i święta w Niemczech

Mariola Krzyżak

Planujesz przeprowadzkę za zachodnią granicę i rozpoczęcie pracy w Niemczech? Dowiedz się, jakie święta w Niemczech są dniami wolnymi od pracy!

Święta w Niemczech, podczas których obowiązuje ustawowe wolne, w dużej mierze pokrywają się z tym, co znamy z polskich realiów. Jeżeli jednak planujemy wyjazd w celu zarobkowym lub na stałe, warto zapoznać się z listą dni w roku, w których nie będziemy musieli stawiać się w miejscu pracy. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu urlopów pokrywających się z dniami wolnymi, możemy lepiej zorganizować sobie np. wyjazd do rodziny w Polsce.

Święta w Niemczech – lista dni wolnych od pracy obowiązujących w całym kraju

Niemcy to federacja i w zależności od kraju związkowego mieszkańcy mogą liczyć na różne dni wolne od pracy. Większość z nich obowiązuje jednak w całym kraju, dlatego podejmując pracę, warto już na początku zapoznać się z listą świąt, aby móc w jak najbardziej korzystny dla siebie sposób zaplanować urlop. Dużo terminów pokrywa się z tymi, które znamy z polskich realiów, cześć będzie jednak dla naszych rodaków nowością.

Dowiedz się więcej: Podróżowanie z Niemiec do Polski – najtańsze opcje

Dnie wolne od pracy w Niemczech

źródło zdjęcia: Getty Images / Weedezign 

Nowy Rok – 1 stycznia

Dni wolne w Niemczech, podobnie jak w Polsce rozpoczynają się wraz ze zmianą daty w kalendarzu. Po hucznie obchodzonej nocy sylwestrowej pierwsze kroki w Nowy Rok można stawiać, delektując się relaksującym czasem spędzanym na wypoczynku.

Święta Wielkanocne – święta ruchome

 • Wielki Piątek

W odróżnieniu od Polski w Niemczech Wielki Piątek jest dniem zupełnie wolnym od pracy. Również wszystkie sklepy oraz punkty usług będą w tym czasie nieczynne. Warto o tym pamiętać, aby wielkanocne zakupy zaplanować na inne dni.

 • Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny

Wielkanoc w Niemczech jest czasem wspólnego świętowania, podczas którego w całym kraju obowiązuje wolne. Jest to dobry moment na zorganizowanie wyjazdów, gdyż biorąc urlop jedynie w sobotę (jeżeli standardowo nie jest to nasz dzień wolny od pracy) możemy cieszyć się długim weekendem.

Święto pracy – 1 maja

Święta w Niemczech nie są związane jedynie z wydarzeniami natury religijnej. Podobnie jak w Polsce pierwszy dzień maja jest poświęcony idei pracy. Nie możemy jednak w tym przypadku liczyć na tak długi weekend majowy jak w ojczyźnie, ponieważ 3 maja jest dniem wolnym wyłącznie w Polsce.

Wniebowstąpienie Pańskie – święto ruchome

Obchodzone corocznie 40 dni po Wielkanocy święto również jest dniem wolnym od pracy. Jego data jest ruchoma i zależy bezpośrednio od tego, kiedy wypadnie Wielka Niedziela.

Poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego – święto ruchome

Święta w Niemczech nie zawsze pokrywają się z polskimi dniami wolnymi i religijne uroczystości czci się w nieco odmienny sposób. Różnice pojawiają się zwłaszcza w wiosennych uroczystościach. W Zielone Świątki dniem wolnym jest także poniedziałek, dzięki czemu zyskujemy przedłużony weekend.

Dzień Zjednoczenia Niemiec – 3 października

Najważniejsze święto narodowe w Niemczech przypada na październik. To właśnie w tym dniu doszło przed laty (w 1990 roku) do zjednoczenia podzielonego po wojnie kraju. Co roku więc w wielu zakątkach Niemiec można natrafić na różne imprezy kulturalne, które mają na celu uczcić to wyjątkowe wydarzenie. Państwowe święta w Niemczech są okazją do lepszego zapoznania się z tradycjami i historią kraju, w którym przyszło nam mieszkać.

Święta Bożego Narodzenia – 25 i 26 grudnia

Podobnie jak w Polsce święta w Niemczech obchodzone są niezwykle hucznie. Szczególną formą celebrowania są jarmarki bożonarodzeniowe, które w każdym mieście trwają przez cały Adwent. Również w kraju naszych zachodnich sąsiadów w Boże Narodzenie przypadają aż dwa dni wolnego. Warto jednak pamiętać, że Wigilia jest dniem pracy, a ze względu na to, że Niemcy nie mają tradycji spożywania odświętnej wieczerzy 24 grudnia, nie możemy raczej liczyć na to, że z pracy wyjdziemy wcześniej.

Dowiedz się więcej: Polacy i Niemcy – różnice kulturowe

Dni wolne w Niemczech - Boże Narodzenie

źródło zdjęcia: Getty Images / Nikada

Święta w Niemczech w wybranych krajach związkowych

Ze względu na to, że tutejszy system administracyjny opiera się na dużej niezależności poszczególnych krajów związkowych, dni wolne od pracy w Niemczech mogę różnić się w zależności od miejsca zamieszkania.

Święto Trzech Króli – 6 stycznia

 • Baden-Württemberg,
 • Bayern,
 • Sachsen-Anhalt.

Święto kościelne będące zaledwie od kilku lat dniem wolnym w Polsce, w Niemczech ustawowo obowiązuje jedynie w trzech krajach związkowych, które tradycyjnie uznawane są za regiony najbardziej związane z wiarą katolicką. Jeżeli więc zamieszkujemy na jednym z tych terenów, w styczniu możemy liczyć na dodatkowy dzień relaksu.

Boże Ciało – święto ruchome

 • Baden-Württemberg,
 • Bayern, Hessen,
 • Nordrhein-Westfalen,
 • Rheinland-Pfalz,
 • Saarland.

Święto przypadające na maj lub czerwiec w wielu regionach Niemiec jest dniem wolnym od pracy. Osoby wierzące również tutaj mogą uczestniczyć w uroczystych procesjach odprawianych na ulicach miast. Są one niezwykle hucznie obchodzone. W Kolonii np. można wziąć udział w procesji na wodach Renu, którą odprawia się na statkach.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia

 • Saarland

Zaledwie w jednym kraju związkowym maryjne święto zachowało się jako dzień wolny od pracy. Sierpniowe święto wypadając w środku tygodnia, może być okazją do uzupełnienia wakacyjnego urlopu o jeden dodatkowy dzień.

Święto Reformacji – 31 października

 • Brandenburg,
 • Mecklenburg-Vorpommern,
 • Sachsen,
 • Sachsen-Anhalt,
 • Thüringen.

Święta w Niemczech, na które przypada dzień wolny od pracy, związane są także z tradycjami kościoła protestanckiego, będącego w wielu regionach religią dominującą wśród mieszkańców. Przypadające na koniec października święto zostało ustanowione na pamiątkę tzw. dzieła odnowy, którego symbolem stało się wystąpienie Marcina Lutra.

Wszystkich Świętych – 1 listopada

 • Baden-Württemberg,
 • Bayern,
 • Nordrhein-Westfalen,
 • Rheinland-Pfalz,
 • Saarland.

Tradycyjne Święto Zmarłych w dużej części Niemiec jest dniem, w którym nie trzeba pojawiać się w miejscu pracy. Podobnie jak w Polsce wiele osób udaje się w tym czasie na groby swoich zmarłych bliskich, by upamiętnić wspomnienie o nich i zmówić modlitwę.

Dzień Modlitwy i Pokuty – święto ruchome (listopad)

 • Sachsen,
 • część Bayern.

Jest to święto kościoła ewangelickiego, które ustawowo wolne jest już tylko w Saksonii. W Bawarii natomiast zazwyczaj w tym dniu zamknięte są szkoły, a wiele osób powołując się na obowiązki religijne otrzymuje urlop.

Dni wolne od pracy w Niemczech - Wszystkich Świętych

źródło zdjęcia: Getty Images / ewg3D

Święta w Niemczech i dni wolne od pracy – zwyczaje

Niemcy to niezwykle zorganizowany kraj, dlatego pracownicy swoje urlopy i dni wolne planują z bardzo dużym wyprzedzeniem. Warto o tym pamiętać, gdyż może okazać się tak, że jeżeli nieco spóźnimy się ze zgłoszeniem naszego urlopu, najlepsze terminy mogą okazać się już zajęte.

Bardzo popularną praktyką jest bowiem wykorzystywanie puli dni wolnych na tzw. Brückentage, czyli dni, które przypadają pomiędzy terminami wolnymi od pracy. Jeżeli więc, dla przykładu, święta w Niemczech wypadają w czwartek, bardzo wielu pracowników będzie starało się o wolny piątek, by móc cieszyć się długim weekendem.

Dla wielu branży praca w święta będzie jednak obowiązkiem. Są to sektory znane także z polskich realiów, czyli na przykład policja, służba zdrowia czy straż pożarna. Zazwyczaj jednak praca w Niemczech w terminach ustawowo wolnych wiąże się ze zwiększonymi stawkami, a pracownicy muszący stawić się na dyżurze, mogą zamieniać się tak, aby każdy mógł skorzystać z wolnego.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: Zarobki w Niemczech

Listę dni wolnych od pracy i świąt w Niemczech powinien znać każdy, kto ma zamiar zamieszkać w tym kraju. Dzięki temu będzie mógł efektywniej zaplanować swój czas oraz wyjazdy na wakacje bądź do ojczyzny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ