Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
27 Lut, 2017 - 10:05

Dlaczego warto założyć konto oszczędnościowe dla dziecka?

Kamil Podsiadło

Warto zawczasu pomyśleć o przyszłości naszego dziecka. Sprawdź, jak konto oszczędnościowe dla dziecka może pomóc oszczędzać na jego przyszłość.

O przyszłości dziecka dobrze jest pomyśleć jak najwcześniej. Konto oszczędnościowe dla dziecka wcale nie musi stanowić dużego obciążenia budżetu, a może przyczynić się do łatwiejszego startu dla naszej pociechy.

Lepszy start dla dziecka

Kiedy dziecko jest małe często nie myślimy o tym, co wydarzy się za kilkanaście, ale czas płynie bardzo szybko. Nie obejrzymy się, a nasze dziecko będzie zaczynać dorosłe i samodzielne życie. Dobrze jest zapewnić mu lepszy start, a zgromadzone oszczędności mogą być w tym zakresie bardzo pomocne.

Środki na rozpoczęcie nauki na wymarzonych studiach czy podróże zagraniczne, to tylko niektóre ze sposobów, na jakie dorosłe już dziecko może przeznaczyć uzbierane pieniądze. Jak się jednak zabrać do długoterminowego oszczędzania?

Jak oszczędzać dla dziecka?

Produkty oszczędnościowe dla dzieci w Polsce nie są może jeszcze bardzo rozwinięte, ale w ostatnich latach i tak nastąpił spory postęp. Wcześniej często ciężko było o standardową lokatę czy konto oszczędnościowe dla dziecka bez ryzyka – często wplecione w program oszczędzania były fundusze inwestycyjne, co wpływało na ryzyko utraty odsetek bądź nawet części kapitału.

Obecnie mamy jednak na rynku kilka ciekawych ofert w zakresie kont oszczędnościowych i lokat (ranking lokat bankowych pozwoli wybrać najlepszą dla nas ofertę), które systematycznym rodzicom oferują bonusy.

Jedną z nich jest lokata PKO BP – Kapitał Dla Dziecka. Samemu podejmuje się decyzję o miesięcznej wartości zasilenia lokaty (od 100 zł do 500 zł) i jeśli będzie się regularnie dokonywało ustalonych wpłat, to można liczyć na bonus oprocentowania (0,2 p.p.). Oprocentowanie oparte jest na stawce referencyjnej WIBOR 3M, zmienne co trzy miesiące, a kapitalizacja odsetek odbywa się co 6 miesięcy. Plusem lokaty jest fakt, że w każdym momencie można wypłacić zgromadzone pieniądze bez utraty odsetek ani żadnych innych karnych opłat.

Z kolei Deutsche Bank oferuje lokatę db Plan 500+Premia. Podobnie jak w przypadku PKO BP minimalna kwota miesięcznych wpłat wynosi 100 zł i również tutaj można liczyć na ciekawy bonus. Tym razem nie jest to jednak zwiększone oprocentowanie, ale bonus pieniężny. Na koniec każdego roku otrzymuje się premię w postaci 1/12 wpłaconych w ciągu roku środków, z tym że maksymalnie bonus może wynieść 500 zł. Przykładowo, jeśli każdego miesiąca będziemy wpłacali na lokatę 500 zł, to na koniec roku otrzymamy premię również w wysokości 500 zł. Lokata db Plan 500+Premia zawierana jest na okres 10 lat i nie ma możliwości wcześniejszej wypłaty części środków – wówczas automatycznie lokata zostaje rozwiązana, a odsetki wypłacane są za każdy zakończony rok lokaty.

Produkty oszczędnościowe dla dzieci oferują również m.in. Bank Pocztowy, mBank czy ING.

Dowiedz się więcej: Karta przedpłacona dla dziecka, czyli finanse dla najmłodszych >>

Motywacją dla banków do rozszerzenia oferty w zakresie oszczędzania dla dziecka był program 500+. To doskonała szansa dla rodziców, aby otrzymywane z programu pieniądze przeznaczyć na przyszłość dzieci. Zdecydowanie warto to wykorzystać. Odkładając na lokatę czy konto oszczędnościowe tylko 100 zł miesięcznie, po kilkunastu latach można uzbierać sumę, która ułatwi dziecku wejście w dorosłe życie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ