Piotr Pałasz
Piotr Pałasz
07 Kwi, 2018 - 01:00

Dlaczego warto jeść śniadanie?

Piotr Pałasz

Rano w pośpiechu szykujesz się do wyjścia do pracy lub szkoły i nie masz nawet czasu na zjedzenie śniadania? To duży błąd. Dowiedz się, z jakich powodów warto jeść śniadanie i dlaczego jest kluczowym posiłkiem w ciągu dnia. Czy wiesz, że solidne śniadanie pomoże ustabilizować wilczy apetyt na niezdrowe przekąski?

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia – chyba każdy słyszał to stwierdzenie przynajmniej jednokrotnie. Ważna rola śniadania w prawidłowym odżywianiu nie jest tajemnicą, jednak mimo to, wiele osób nadal lekceważy ten fakt. Bardzo często główną przyczyną jest poranny pośpiech, który sprawia, że nie mamy czasu na jedzenie. Warto jednak zmienić swoje nawyki i wygospodarować kilka chwil na zdrowy posiłek po przebudzeniu.

Śniadanie dla zdrowia

W natłoku codziennych obowiązków trudno jest znaleźć czas na przygotowanie i zjedzenie porządnego śniadania. Jest to jednak bardzo niekorzystne przyzwyczajenie, które negatywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz zdrowie.

Niechęci do śniadania sprzyja nie tylko pośpiech, ale także późne, obfite kolacje. Jeśli najemy się tuż przed pójściem do łóżka, istnieje duża szansa, że obudzimy się bez apetytu. W takiej sytuacji łatwo jest zlekceważyć pierwszy posiłek i pominąć go jako nieistotny, a kilka godzin później sięgnąć po niezdrową, kaloryczną przekąskę, która nie wniesie niczego pozytywnego w kwestii zdrowych składników, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie.

Tymczasem śniadanie to okazja do uzupełnienia jadłospisu o wiele zdrowych produktów takich jak pełne ziarna zbóż i owoce, które dostarczą cennych witamin i minerałów. Jest to także źródło niezbędnej energii, pomagającej rozpocząć każdy dzień w aktywny i pełen wigoru sposób.

Badania naukowe potwierdzają jednoznacznie, że osoby, które jedzą śniadanie, są mniej narażone na rozwój groźnych chorób. Pomijanie tego ważnego posiłku ma niekorzystny wpływ na wskaźniki metaboliczne, czyli poziom glukozy we krwi oraz profil lipidowy.

Oczywiście jeden dzień bez śniadania nie stworzy zagrożenia dla organizmu, jednak na dłuższą metę zmiany mogą się kumulować i zdecydowanie zwiększyć ryzyko cukrzycy oraz chorób sercowo-naczyniowych.

Dlaczego warto jeść śniadanie? - płatki owsiane

Śniadanie pomaga w odchudzaniu

Kolejnym odkryciem naukowców jest powiązanie między brakiem śniadania a zwiększonym ryzykiem otyłości. Solidne, zdrowe śniadanie stabilizuje poziom glukozy we krwi i reguluje apetyt.

Osoby, które pomijają ten posiłek, później chętniej sięgają po niezdrowe przekąski i wysokokaloryczne dania.

Głodzenie się jest jednym z najgorszych możliwych sposobów na utratę wagi. Również w czasie odchudzania trzeba pamiętać o regularnym jedzeniu dobrze skomponowanych posiłków. Rozpoczęcie dnia od śniadania doda energii i pomoże w zachowaniu kontroli nad apetytem.

Dlaczego warto jeść śniadanie? - odchudzanie

Co najlepiej jeść na śniadanie?

Dobrze skomponowane śniadanie powinno być źródłem energii oraz mikroelementów. Pierwszy posiłek dnia najlepiej spożyć pół godziny po przebudzeniu. W ten sposób pobudzimy metabolizm do funkcjonowania na normalnym poziomie.

Przyspieszeniu przemiany materii sprzyjają produkty zawierające dużo białka, które są również sycące i sprawią, że przez wiele godzin nie będziemy czuć głodu. Idealnym dodatkiem są także owoce, które dostarczają błonnika, witamin oraz minerałów.

Propozycja śniadania: Domowa granola z jogurtem i owocami

Przykładem zdrowego śniadania może być własnoręcznie przygotowana granola, czyli pysznie chrupiące musli, które możemy zaserwować np. z owocami i jogurtem naturalnym. Jest to danie, które o poranku jesteśmy w stanie przygotować w kilka minut, więc jest świetnym rozwiązaniem dla zapracowanych osób.

Płatki zbożowe wzbogacone o suszone owoce, orzechy i ziarna słonecznika w połączeniu z owocami dostarczają bardzo dużych ilości błonnika, dlatego taki posiłek jest wskazany dla osób cierpiących na problemy trawienne. Pełne ziarna zbóż będą także źródłem energii na wiele godzin. Jogurt zawiera białko, a także żywe kultury bakterii, które doskonale wpływają na pracę jelit.

Poznaj przepis: Domowa granola >>

Dlaczego warto jeść śniadanie? - domowa granola

Propozycja śniadania: Tosty z jajkiem, awokado i salsą pomidorową

Innym pomysłem na pyszne, zbilansowane śniadanie mogą być również tosty przygotowane na bazie ulubionego pieczywa, podane z awokado, jajkiem w koszulce i błyskawiczną salsą pomidorową.

Jajka zawierają w sobie duże ilości białka, dlatego są szczególnie zalecane osobom uprawiającym sport i żyjącym aktywnie. Osoby te mają zwiększone zapotrzebowanie na aminokwasy niezbędne do regenerowania i budowania mięśni.

Awokado bogate jest w duże ilości zdrowych tłuszczy, które są niezwykle ważnym składnikiem zdrowej diety, ale pomaga ono także m.in. w obniżeniu poziomu złego cholesterolu czy w utrzymaniu szczupłej sylwetki. Pomidory zaś posiadają w sobie bardzo duże ilości witaminy C, która sprawuje pieczę nad prawidłowym funkcjonowaniem naszego układu odpornościowego.

Poznaj przepis: Tosty z awokado, jajkiem w koszulce i salsą pomidorową >>

Dlaczego warto jeść śniadanie? - kanapka z awokado

Nie warto jednak zapominać także o najprostszych śniadaniach, takich jak klasyczna owsianka, kanapki, czy jajecznica, nawet jeśli już nam się przejadły. Zazwyczaj wystarczy tylko przygotowanie ich w nieco inny sposób lub z innymi, nieco bardziej niekonwencjonalnymi niż zwykle, dodatkami, by te smakowały zupełnie inaczej i pomogły nam zażegnać rutynę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ