Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
14 Paź, 2018 - 00:00
Dlaczego storczyk nie kwitnie? Najczęstsze przyczyny

Dlaczego storczyk nie kwitnie? Najczęstsze przyczyny

Elzbieta Tchorowska

Dlaczego storczyk nie kwitnie? Powodów jest całe mnóstwo. Sprawdź, dlaczego akurat Twoja roślina nie ma kwiatów i co możesz w takiej sytuacji zrobić.

Storczyki są przepięknymi roślinami, bardzo często hodowanymi ze względu na swoje kwiaty. To roślina wieloletnia, która potrzebuje dużej dawki zaangażowania, by co roku wypuszczać pąki. Czasem zdarza się jednak, że mimo starań, roślina za nic nie chce pokazać nawet jednego kwiatu. Dlaczego storczyk nie kwitnie? Przedstawiamy najczęstsze przyczyny.

Dlaczego storczyk nie kwitnie? Donica stoi w złym miejscu!

Storczyk to roślina, która ma dość specyficzne wymagania, jeśli chodzi o takie warunki jak:

 • temperatura,
 • wilgotność powietrza,
 • oświetlenie.

Orchidee lubią ciepło, ale nie można też przesadzać z jego nadmiarem. Optymalna temperatura wynosi ok. 22-24 st. Celsjusza. Jeśli w pomieszczeniu będzie zimniej, roślina nie przebudzi się do końca ze snu zimowego i nie pobudzi się do wytwarzania kwiatów. Niektóre odmiany storczyków wolą chłodniejsze pomieszczenia. Zawsze należy sprawdzić preferowaną przez rośliny temperaturę u hodowcy.

Storczyk także nie będzie kwitł, jeśli znajduje się w zbyt słabo oświetlonym miejscu. Najlepiej sprawdzą się parapety północne i wschodnie, gdzie jest wystarczająco jasno, ale nie ma rażącego i gorącego słońca. Z drugiej strony koniecznie trzeba uważać na przeciągi, które mogą uszkodzić storczyka i spowodować, że nie będzie kwitł.

Zwróćmy też uwagę na wilgotność powietrza. Storczyki nie lubią przesuszonych pomieszczeń, dlatego warto stosować różne, domowe sposoby na podnoszenie wilgotności np.:

 • akwarium,
 • mokre ręczniki na kaloryferach,
 • nawilżacz powietrza.

Warto pamiętać, że wilgotne powietrze działa nie tylko dobrze na rośliny, ale również na ludzi.

 

Zła pielęgnacja to jeden z głównych powodów braku kwitnienia

Powodów, dlaczego storczyk nie kwitnie, może być całe mnóstwo. Najbardziej prawdopodobne jest, że poświęcamy mu zbyt mało uwagi i pielęgnujemy w nieprawidłowy sposób. Orchidee są wrażliwe na nieodpowiednie traktowanie i mogą z tego powodu nie zakwitnąć. Jak dbać o storczyki, by cieszyły oko w każdym sezonie?

Złe podlewanie

Storczyki nie mogą mieć ani suchego, ani wilgotnego podłoża. Ich podlewanie może być prawdziwą sztuką. Standardowo powinno się to robić raz na tydzień, ale bardzo obficie – tak, by woda wyciekła do podstawki.

Inną metodą, skuteczniejszą i bezpieczniejszą, jest zanurzenie donicy ze storczykiem w głębokim naczynku pełnym wody i pozostawienie jej na około godzinę. Dzięki temu roślina pobierze odpowiednią ilość płynu, podłoże nabierze wilgoci, ale jednocześnie nie zostanie przemoczone. Pamiętajmy, by korzenie nie miały bezpośredniego i długotrwałego kontaktu z wodą, bo może dojść do przegnicia.

Dowiedz się więcej: Idealne doniczki na storczyki – porady

Złe cięcie

Niestety nie każdy wie, jak obcinać storczyki, a ma to również wpływ na kwitnienie. Storczyki należy przycinać po przekwitnięciu umiejętnie, by pozwolić roślinie na regenerację sił. Uschnięte kwiatostany będą zabierały orchidei niezbędne składniki odżywcze i zahamuje jej wzrost, a także wypuszczanie nowych pąków. Niektóre odmiany jednak, w tym najpopularniejszy Phalenopsis, nie lubią przycinania i lepiej jest poczekać na samoistne odpadnięcie.

Ucinając pędy na siłę, pozbawiamy roślinę magazynu wody i składników odżywczych. Z pewnością nie będą już tak zjawiskowe, jak dopiero co kupione storczyki. Pielęgnacja po przekwitnięciu wymaga od nas zaznajomienia się z metodą przycinania naszej odmiany orchidei i stosowania się do tych zaleceń.

Dowiedz się więcej: Pielęgnacja storczyka po przekwitnięciu

Dlaczego storczyk nie kwitnie? Jest źle cięty!

źródło zdjęcia: Getty Imageswachira aekwiraphong

Złe nawożenie

Nawożenie roślin ma za zadanie dostarczyć im niezbędnych składników pokarmowych, by mogły rosnąć i kwitnąć. Pamiętajmy, że wypuszczenie kwiatów jest bardzo męczące dla storczyka, dlatego potrzebuje nawozu o dużej ilości azotu.

Nawozić trzeba jednak przez okres od wiosny do jesieni, by storczyk miał wszystko, czego potrzebuje. Zbyt mało lub zbyt dużo pokarmu w podłożu może spowodować brak kwitnienia. Zastanawiając się, dlaczego storczyk nie kwitnie, pamiętajmy, że przyczyną może być zarówno niedostateczna, jak i nadmierna pielęgnacja!

Dowiedz się więcej: Nawóz do storczyków – który wybrać i jak stosować?

Zła ziemia

Podłoże storczyka powinno być luźne i przewiewne. Najlepiej, by składało się z:

 • torfu,
 • ziemi liściowej,
 • korzeni paproci,
 • mchu.

Czasem używa się także keramzytu jako drenażu – choć jest on niepolecany dla młodych roślinek. Jeśli ziemia będzie zbyt zbita, nieprzepuszczająca powietrza i zbyt wilgotna, storczyk może w ogóle nie zakwitnąć.

Dowiedz się więcej: Idealna ziemia do storczyków – jakie podłoże wybrać?

Przesadzanie podstawą sukcesu

Storczyki należy przesadzać co ok. 2-3 lata, choć znajdą się zwolennicy częstszego, jak i rzadszego przesadzania. Z pewnością jednak należy to robić. Jeśli zastanawiamy się, dlaczego storczyk nie kwitnie, to możliwe, że potrzebuje nowej donicy i nowego podłoża. Przesadzamy z dwóch powodów.

Po pierwsze, ziemia jałowieje i traci wszystkie wartości odżywcze, a nie zawsze nawożenie jest w stanie temu zapobiec. Dodatkowo podłoże coraz bardziej się „zbija” i staje się mniej przewiewne.

Drugim powodem jest naturalny wzrost rośliny. Zbyt mała donica także może powodować przestój w kwitnieniu. Naczynie staje się dla rośliny za małe, jeśli korzenie zaczynają być szersze od otworów. To najlepszy znak, że przesadzanie storczyków w naszym przypadku jest konieczne.

Dowiedz się więcej: Przesadzanie storczyków krok po kroku

Za mała doniczka może być przyczyną braku kwiatów

źródło zdjęcia: Getty Images / TanyaRozhnovskaya

Storczyk może być zbyt słaby, by kwitnąć

Kolejną przyczyną, dlaczego storczyk nie kwitnie, może być zbytnie osłabienie rośliny. Każdy storczyk potrzebuje okresu odpoczynku, który z reguły przypada na zimę. Wtedy należy orchideę umieścić w chłodniejszym miejscu – w temperaturze ok. 12-15 st. Celsjusza – i zaniechać podlewania do niezbędnego minimum. Nie nawozimy jej i najlepiej w ogóle nie ruszamy.

W tym czasie storczyk regeneruje siły i przygotowuje się do kolejnego sezonu, w którego trakcie może zakwitnąć. Nie zaniedbujmy tego rytuału. W niektórych przypadkach, jeśli orchidea wydaje kwiaty kilka razy do roku, może być nadmiernie zmęczona i potrzebować odpoczynku, nawet jeśli nie nadeszła jeszcze na to pora. Nie zdziwmy się, jeśli w następnym sezonie pierwsze pąki zaczną pojawiać się stosunkowo późno.

Chory storczyk nie kwitnie

Nie ma co liczyć na kwiaty, jeśli mamy chore storczyki. Pielęgnacja wymaga od nas, by pomóc roślinie dojść do siebie. W przeciwnym wypadku, nawet jeśli pojawią się kwiaty, to szybko obumrą. To proces, który pozwala orchidei wszystkie siły skupić na walce z chorobą. Zaliczamy do nich:

 • infekcje grzybami i pleśnią,
 • pasożyty,
 • choroby wirusowe i bakteryjne roślin np. plamistość liści,
 • uszkodzenia mechaniczne liści lub korzeni.

W pierwszej kolejności należy zwalczyć przyczynę choroby i samą dolegliwość, po czym konieczne jest odczekanie pewnego czasu, aż roślina całkowicie się zregeneruje. Z reguły w następnym sezonie jest już gotowa do wydania kwiatów.

Dowiedz się więcej: Choroby storczyków – rozpoznanie i leczenie

Dlaczego storczyk nie kwitnie? Może jest chory?

źródło zdjęcia: Getty Images / piyaset

Dlaczego storczyk nie kwitnie, choć powinien? Niektóre rośliny po prostu mogą nie zakwitnąć. Pewne osobniki wypuszczą pąki raz na dwa lata i taka jest ich uroda. Nieważne, co zrobimy i jak będziemy o nie dbać. Jeśli więc wszystkie z opisanych wyżej przyczyn wykluczymy, a roślina dalej uparcie nie chce kwitnąć mimo najlepszego zdrowia, trzeba się z tym pogodzić i pokochać ją w wersji zielonej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ